Az ígéret szép szó, ha megtartják úgy jó! Két hete hoztam nektek a 3-5 éves korosztálynak remek képeskönyvek sorát és természetesen nem marad el a folytatás sem. Ezúttal még kevésbé sikerült önmegtartóztatnom magam és 61 címig meg sem álltam. Ahogyan azt a képeskönyves gyűjtésem első részében is írtam, ezekben a válogatásokban csupa olyan könyvet találtok, melyek nem túl nagy terjedelműek, egy nekifutásra elolvashatóak és az illusztráció mennyiségben, minőségben és a történetmesélés szempontjából is a szöveggel egyenlő, sőt olykor bőven a szöveg fölé is kerekedik de egy-két esetben még feleslegessé is teszi azt. Persze eddig könnyű dolgom volt, hiszen a 3-5 éves korosztálynak válogattam, akiknek még eleve szívesen olvasunk ilyen könyveket, de a mai lista már jóval keményebb dió.
Sokszor tapasztalom, hogy egy bizonyos kor után, valamikor a gyermekeik óvodás korának vége felé a szülők elfelejtkeznek a képeskönyvekről, szívesebben válogatnak a nagyobb lélegzetű, "többestés" gyermekirodalmi művekből, sorozatokból. Pedig életkorilag a nagyobb ovis ill. kisiskolás korosztály még rendkívül nyitott lenne az őt vizuálisan is megszólító könyvekre, melyek forgatása számtalan jótékony hatással bír. Arra gondoltam, a lista előtt pár képeskönyv támogató és a lista összeállítását vezérlő gondolatot meg is osztanék veletek, ha úgy tetszik, amolyan meggyőzés vagy éppen megerősítés gyanánt.
- A mai listám címében azt olvashatjátok: 5-8 éves gyerekeknek. Természetesen tudom, hogy a lista jó pár könyve már korábban is forgatható, a színes illusztrációknak, sokszor vidám, izgalmas történeteknek hála már 3-4 éves korban is lekötheti a kis molyokat. Az ok, amiért mégsem az előző listára kerültek az, hogy ezen könyvek témája érzésem szerint erősebben érinti a nagyobb gyerekeket, így kiemelten fontosnak érzem, hogy a kellő időben ők is találkozzanak ezekkel a kiadványokkal. Szülőként, pedagógusként tudnunk kell, hogy akár egy 7-8 éves kisiskolásnak is rengeteget segíthet egy bonyolult téma (pl. háború, kirekesztés, gyász...) megértésében és feldolgozásában egy megfelelő képeskönyv és bizony, ahogy nekünk felnőtteknek is jól esik olykor valami könnyed, pusztán a szórakozásról szóló olvasmány úgy a gyerekeknek is felüdülés lehet a rövid vicces szövegek és a kacagtató rajzok fél órányi kikapcsolódást ígérő kombinációja.
- Apropó szórakozás és humor! Nem tudom mennyire szoktatok több év után is elővenni könyveket a gyerekekkel, de nekem mindig nagy meglepetés volt, mennyit alakult egy-egy újra olvasás között a lányom humorérzéke, hogyan ment át neki egyre több rétege a szövegnek és a képeknek. A listán szereplő könyvek egy része ezért is került ide és nem a korábbi listára. Ahhoz, hogy egy helyzetben megbújó komikumot, abszurd csavart megérezzen a gyerek, ismernie kell annak normális, hétköznapi lefolyását is. Ehhez pedig sok esetben nem árt ha nem három hanem mondjuk hat év komoly élettapasztalat van a háta mögött. :D
- A következő fontos tényező volt az életkori besorolás tekintetében, hogy ahogy nőnek a gyerekek egyre fontosabb, hogy vizuálisan is minél több féle könyvet mutassunk nekik. Hiszen a képeskönyvek nem csak irodalmi de képzőművészeti élményt is nyújtanak. Az itt látható könyvek sorra olvasásával a képzőművészet sokféle irányvonalával ismerkedhetnek a kis molyok és szüleik. A történeteken túl izgalmas lehet az illusztrációk megvitatása, a gyerekek ízlésének alakulása. Egy nagyobb gyerekkel már érdekes lehet a szövegtől függetlenül is átbeszélni csak az illusztrációk nyújtotta benyomásokat is. De rajzolást, alkotást kedvelő nagyobb ovisoknál, iskolásoknál inspirációnak sem utolsók az így megismert művészek munkái.
- Bár Magyarországra nem annyira jellemző, de a világ számos országában az iskolai könyvtárak is bőven tartanak ezekből és ezekhez hasonló könyvekből a polcaikon. Ennek legfőbb oka, hogy az olvasásban még nem olyan magabiztos kisiskolások is nagy kedvvel forgatják ezeket a könyveket. Az illusztrációk sokat segítenek a történet megértésében és a pár mondatos szöveggel kiolvasható könyv nyújtotta sikerélmény is garantált.
- És ha már iskola! Nem csak iskolában de óvodában dolgozó szakembereknek is érdemes figyelembe venni azt a tényt, hogy amellett, hogy ezen könyvek nagy része olyan témákat dolgoz fel, melyek nagy valószínűséggel a legtöbb, a közösségükbe járó gyereket ilyen-olyan formában és mértékben érdeklik vagy érintik, terjedelmüknek és a képeknek hála abszolút egyenlőséget teremtenek a csoport vagy osztály tagjai között. Hiszen lekötik, morfondírozásra késztetik vagy illusztrációival lenyűgözik az otthon sok mesével, bonyolultabb (fel)olvasott történetekkel találkozó gyereket is, de könnyebb feldolgozhatóságukkal tökéletesen megfelelnek azoknak az ovisoknak, iskolásoknak is, akik könyvek nélkül, sok esetben jó sok képernyős, vizuális inger közepette cseperedtek.
- Ígérem, utolsó gondolat, aztán tényleg hozom a listát... a könyvek sorrendje természetesen nincs kőbe vésve. Nagyjából igyekeztem "feldolgozhatóság" szerinti sorrendet felállítani de természetesen a sor elején található könyveket még kisiskolásoknak is nyugodtan megmutathatjátok. Hiszen példának okáért a sor legelső könyvének témája, a kis Szürke barátságkeresése, saját értékének felismerése kinek lehetne fontosabb téma, mint pl. egy új közösségbe bekerülő elsősnek? Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a sor végén már olyan könyveket fogtok találni, melyekben csodásak a képek, kevés a szöveg, kivitelben abszolút "ovis-kompatibilisnek" tűnnek, de a történet mondanivalója egy 4-6 éves ovisnak szinte semmit nem mond. Ezért is fontos, hogy egy képeskönyvnél ne csak a lenyűgöző illusztrációt hanem a történetet is figyeljétek.
Mindezek tudatában, kérlek benneteket, ne hagyjátok, hogy a sok száz oldalas irodalmi művek teljesen kiszorítsák a gyorsan fogyasztható de hosszútávú hatásokat is elérni képes csupa színes könyvremekeket, amikor 5 éven felüli gyerekekkel olvastok!
Mivel illusztrált könyvekről van szó, fontos a belekukkantási lehetőség. Azoknál a könyveknél, melyeknél már létezik égigérős ajánló valamely felületünkön, a címekre kattintva megtaláljátok. A többi könyvnél azt javaslom, válogatáskor keressétek fel a kiadók oldalait, ahol most már sok esetben van belelapozási lehetőség vagy egyszerűen gugliba írjátok be a szerzőt, könyvcímet és kattintsatok a "Képek" szűrésre. Pár belső képet szinte minden könyvhöz lehet így találni.
Szokásomhoz híven ezúttal sem csak a bolti forgalomban kapható könyvekből válogattam. Találtok a listán olyan könyveket is, melyek már csak könyvtárakban fellelhetőek, de amíg ott léteznek, kölcsönözzük bátran őket! Mert megérdemlik... a könyvek és a gyerekeink is.
Nina Nordal Ronna: Szürke (Csimota Kiadó)
Szürke köveket gyűjt a tengerparton, és büszkén mutatja kincseit a többi gyereknek. De Piros és Kék unalmasnak tartja, és tudomást sem vesz róla, Sárga pedig nevetve kikapja kezéből, és elszalad.
Bárcsak én is olyan lennék, mint ők! – gondolja szomorúan Szürke.
Szerencsére Zöld, Lila, Barna és Narancs segítenek megtalálni az elvett kincseit, és a keresés közben nemcsak a köveket, hanem a barátságot is megtalálják.
Agnes Lacor: Lili (Tolerancia-sorozat)
Tolerancia sorozatunk legújabb részében, egy kisfiú mutatja be kishúgát, aki Down-szindrómás.
Maurice Sendak: Ahol a vadak várnak (Kolibir Kiadó)
Maurice Sendak könyve egy folyton rosszalkodó kisfiúról szól, aki útra kel a félelmetes vadak közé. Az Ahol a vadak várnak több mint 50 éve a világ egyik leghíresebb és legnépszerűbb gyerekkönyve. Elnyerte a legjelentősebb gyerekirodalmi díjakat, 30 nyelvre fordították le, készült belőle opera és filmfeldolgozás is – utóbbit Spike Jonze rendezte 2009-ben.
Satoe Toe: Pipó utazása (Kisgombos)
„Pipó, a béka szomorú volt. Egy ideje nem voltak álmai.
Amikor nem tudott elaludni, bárányokat számolt.
Egy alkalommal, amikor számlálgatta őket,
megszólította egy egészen kicsi bárány, aki épp
az álmok birodalmába igyekezett…”
Az álmok birodalmában tett hosszú utazás, az évszakról évszakra való vándorlás különös találkozásokat, tapasztalatokat hoz a kis béka életébe. A könyv végére újra megtanul álmodni, sőt barátra is lel. S hogy mindeközben mi történik vele legbelül, a szívében, arról a varázslatos képek mesélnek.
Satoe Tone fiatal, japán származású alkotó, Olaszországban él. Aprólékos, finom, álomszerűen légies rajztechnikája a japán képi hagyományokban gyökerezik. Szereti meglátni az egyszerűségben, az ürességben, a szerénységben, a tiszteletben rejlő szépséget, illetve a természet szépségét, úgy, ahogy az önmagában van.
Satoe nem történetet ír, hanem azokat az érzékeléseit festi meg, melyeket szereplője legbelül átélhet, melyeknek valójában nincs is szavakba önthető formájuk. Képeivel mond történetet. Így alkotásai teljesen szabadok: lélegeznek, ragyognak, élnek. S ahogy a legapróbb dolgok megfigyelése közben életet lát a virágsziromban, a mohában, a levelek erezetében, úgy érzékennyé tesz minket is egy hétköznapitól eltérő látásmódra. Hogy végre megtanuljunk szívvel érteni, szabadon elindulni, társul szegődni, s tisztelni az időt.
Mint Pipó, a kis béka.
Olyan tudás ez, mely gyerek és felnőtt „tarisznyájába" egyaránt való. Így hát a Pipó utazása nem gyerekkönyv, nem felnőtt könyv. Csak egyszerűen képeskönyv.
Bolognai Nemzetközi Illusztrációs Díj – I. helyezés, 2013
Boldizsár Ildikó: Királylány születik (Naphegy Kiadó)
Minden kislány királylánynak születik. És a mesékből tudjuk, hogy a királylányok születésénél gyakorta bábáskodnak tündérek, akik megáldják az újszülöttet.
A kisbabák a szívükben őrzik ezeket a jókívánságokat, ám ahogy telnek-múlnak az évek, lassanként megfeledkeznek róluk.
Boldizsár Ildikó és Szegedi Katalin azonban emlékszik, és ebben a könyvben elmeséli nekünk, hogy milyen kincset rejt a kislányok szíve…
Boldizsár Ildikó: Királyfi születik (Naphegy Kiadó)
Volt egyszer egy bánatos királyfi. Ez a királyfi egy nap két holló – Gondolkodó és Emlékező – társaságában felkerekedett, hogy bebarangolja a világot, és a föld madarainak példáján megtanuljon gondolkodni és emlékezni – emlékezni mindarra, ami még az ő születése előtt, a világ keletkezése táján lezajlott. Ezért aztán felült az egyik holló hátára, és végiglátogatták a madarakat, akiknek erényei, jól bevált életstratégiái a Királyfi számára örök tanulságokkal szolgálhattak. Egyvalamire mégis képtelen volt visszaemlékezni, és ettől volt olyan szomorú. Arra, hogy hol volt ő, mielőtt megszületett.
Boldizsár Ildikó mesekutató és mesepedagógus Szegedi Katalin illusztrációival megjelenő új kötete a 2009-ben megjelent „Királylány születik” "fiús" párja. Szemben a „Királylány” otthonosságot, biztonságot sugalló világával a „Királyfi születik” mitikus hangulatú eredetmese, az elfeledett, ám emlékeink mélyén mégis továbbélő közös múlt keresésének kalandos története.
Emily Bevens: A városi egér és a mezei egér (Álomgyár Kiadó)
Hol volt, hol nem volt, egy messzi-messzi városban, volt egyszer egy kisegér, aki egy csodaszép házban lakott.
Ő volt a városi egér, aki alig várta, hogy vonatra üljön és meglátogassa a rokonát vidéken.
De vajon unokatestvére, a mezei egér is ugyanilyen kíváncsi arra, milyen lehet az élet a nagyvárosban?
Utazz együtt a két jóbaráttal, hogy megtudd, tényleg a városi élet való-e minden kisegérnek!
A legszebb és legismertebb klasszikus mesék ezúttal új ruhába bújtak. A szülőknek saját gyermekkorukból ismerős történetek most a legkisebbeknek szolgálnak örök tanulságokkal,
melyeket majd talán ők is továbbadnak egyszer saját csemetéiknek.
Ha neked is elnyerte a tetszésedet, keresd a sorozat további részeit is, A rút kiskacsa, A teknős és a nyulat, A kis hableányt, Aranyhajat, Hamupipőkét és A szépség és a szörnyeteget.
Catherine Emmett: A mocsár királya (Studium Plusz)
A sötét, árnyas mocsárban éldegél békességben Dagonya, orchideáit gondozva. Egy nap megzavarja nyugalmát a király, aki nem mást, mint egy görkorcsolyaparkot szeretne építtetni a láp helyén. Mit tesz ekkor Dagonya? Meg tudja menteni a helyet, amit olyan nagyon szeret, vagy örökre betonrengeteggé válik a mocsár?
Dániel András: Mit keresett Jakab az ágy alatt (és mi történt ott vele?) (Pagony Kiadó)
Jakab a szobájában játszik. Billenős teherautóját, Klárikát tologatja, amikor szörnyű dolog történik… Klárika felborul, és az üveggolyók begurulnak az ágy alá. Az ágy alatt bizony sötét van, nagyon sötét. Jakab fél – de mégis bemászik! Ebből a gyönyörű, hatalmas, böngészőszerű mesekönyvből kiderül, hogy az ágy alatt igaziból egy új, színes és izgalmas világ rejtőzik. Ott van persze a rémisztő Hómama meg a Szőrizéke, de talán mégsem kell tőlük annyira félni! És rajtuk kívül még rengeteg csodálatos hely a vízibusz pályaudvartól a Nyalókába Ragadt Legyek Szabadtéri Múzeumáig. Aki ismeri Dániel András szokatlan és végtelenül mulatságos lényekkel és eseményekkel benépesített színpompás és bizarr világát, az nem fog csalódni ebben az esztrádkönyvben – ami egyszerre böngésző, mese, interaktív képeskönyv. Aki nem ismeri, az pedig ne halogassa, kössön vele közeli ismeretséget, jól fog járni!
5 évnél idősebb gyerekeknek és felnőtteknek
Michelle Knudsen: Oroszlán a könyvtárban (Pongrác Kiadó)
Miss Merriweather, a könyvtár igazgatója nagyon szigorúan veszi a szabályokat. Például tilos szaladgálni a könyvtárban, és csöndben kell lenni. Ám amikor egy oroszlán tér be hozzájuk, senki nem tudja, mit is tegyen. Az oroszlánokra semmilyen szabály nem vonatkozik.
Kiderül azonban, hogy az oroszlán nagyon is illik a könyvtárba, hiszen nesztelenül közlekedik hatalmas mancsain, kényelmes háttámaszként szolgál a gyerekeknek, és soha nem bömböl – legalábbis most már nem..
Ám amikor valami szörnyűség történik, az oroszlán csak a maga módján tud segíteni. Vajon létezik olyan ok, ami miatt megszegheti a könyvtár szabályait?
Knudsen és Hawkes elragadó története nemcsk a szabályokról és azok betartásáról szól, hanem egy csodálatos helyről is: a könyvtárról.
Ursula Jones: A királykisasszony, akinek nem volt birodalma (Manó Könyvek)
Ursula Jones bölcs és szellemes tündérmeséje, amellyel a szerző elnyerte a 2008-as Roald Dahl-díjat, ezúttal Sarah Gibb varázslatos és művészi rajzai által elevenedik meg. Az olvasók kincsként őrzik majd emlékezetükben e lírai szépségű remekművet.
Kathleen Freitag: Pitypang Panka kalandjai (Kolibri Kiadó)
Panka majdnem tündér, de nem egészen. Vígan repked a Virágos rét felett, és kívánságokat is teljesít, de nem varázslattal, hanem ragyogó ötletekkel. A mindig vidám, elképesztően kíváncsi, aranyszívű pitypanglányt a rét minden lakója ismeri, tudják róla, hogy akár bodzabogyót kell felkutatni, akár elhagyott tojás szüleit megtalálni, akár cipőtolvajt leleplezni, rá biztosan lehet számítani.
Pitypang Panka mellett nem lehet unatkozni, mert vele mindig történik valami! Valami igazán pitypangosan izgalmas és különleges…
A kedves, vidám történetek főszereplői a nyári rét lakói, méhecske, katica, hangya, csiga, de találkozunk pintyekkel, gyíkokkal, békákkal, sőt nemesi származású százlábúval is. A napsütésben zümmőgő-zizegő-nyüzsgő kis lények ábrázolnak olyan örök érvényű értékeket, mint a barátság, a segítségnyújtás, a megbocsátás.
És persze ne feledkezzünk meg főhősünkről, Pitypang Pankáról. Ha visszagondolunk azokra a pillanatokra, amikor a pomponszerű fehér virágra fújva százával bocsátottuk a levegőbe a pitypanggyerekeket, rögtön megértjük, hogy Panka kalandokra született.
Naomi Jones: Itt a helyed (Babilon Kiadó)
Háromszög nem találja a helyét azok közt, akik mások, mint ő. Végül rájön, hogy egy csomó mókából kimarad, ha csak a hozzá hasonlókkal barátkozik. Nem baj, ha más vagy, itt mindenkinek van helye!
Háromszöggel valami nem kerek,
és olyan kis elveszett a négyzeten.
Elindul, hogy felkutassa a hozzá hasonlókat!
Meg is találja a többi háromszöget, de még mindig nem áll össze a kép.
Ha megtalálja, meg is állja a helyét?
Valerie Thomas: Winnie, a boszorkány (Winnie, a boszorkány-sorozat) (Studium Plusz)
Winnie, a boszorkány egy fekete házban lakik. Feketék a székek, a lépcső, a padló és az ajtók is. A gond csak az, hogy Winnie macskája, Wilbur is fekete… Winnie kénytelen varázslathoz folyamodni, ha mindig szemmel akarja tartani Wilburt.
Dániel András: Nincs itt semmi látnivaló! (Pagony Kiadó)
Késő van, anya leoltotta a lámpát, aludni kéne. Na persze, könnyű azt mondani! A szoba sötétje tele van mindenféle fura dologgal, nem lehet nem észrevenni őket! Elég a falat bámulni: máris olyan, mintha egy árnyékmozi nézői lennénk! De ha lehunyjuk a szemünk, akkor sem egyszerűbb a helyzet! Hiszen a fejünk is tele van egy csomó mindennel – emlékekkel, képekkel, gondolatokkal… Hogy lesz ebből elalvás?!
A válasz talán kiderül Dániel András korábbiaknál is formabontóbb képeskönyvéből, amelyben a szerző álom és ébrenlét határán vezeti olvasóját a villanykapcsoló kattanó hangjától egészen… Nos, hogy meddig, az kiderül ennek a minden szempontból szokatlan könyvnek a lapjairól. (Ahol egy váratlan pillanatban akár még Andy Warhol és Joan Miró is szembesétálhat velünk.)
Anna Kemp: Zozó, a magányos szörny (Tündér)
Egyszer volt egy ősi barlang, amely igen tágas, egyedül élt benne egy szörny, egy mezítlábas.
Egy napon Zozó, a szörny barlangjába váratlan látogató érkezik: Ricsike, a bátor lovag. Bár első beszélgetésük nem éppen baráti, hamar megtalálják a közös hangot – kiderül, hogy Zozó zordon külseje érző szívet rejt. De vajon a közeli város lakói is meggyőzhetőek erről?
Anna Kemp és Sara Ogilvie kedves, humoros története a barátság, az egymás iránti nyitottság és az előítéletek leküzdésének fontosságát hirdeti.
Rofusz Kinga: Otthon (Vivandra Kiadó)
Kinek mit jelent az otthon?
Biztonságos menedék? Egy hely, ahol jó lenni azokkal, akiket szeretünk?
Az OTTHON kisfiú hőse egy nap azzal szembesül, hogy a régi házból el kell költözniük, a szülei eladták, újat vásároltak.
A régi otthontól való búcsú, a visszavágyódás, a fájdalmas elszakadás és a megnyugtató újra otthonra találás története.
Csak képekben.
A frissen megjelent OTTHON című új könyvében az alkotó nem „csak” illusztrátorként, hanem a kizárólag rajzokban-képekben elmesélt történet szerzőjeként is bemutatkozik.
Susannah Lloyd: Itt sárkány lészen! (Kolibri Kiadó)
Egyet se féljen, kedvesem! Tudom, a barlangok rémületesek tudnak lenni. Én azonban egy bátor, rettenthetetlen lovag volnék, és én magam fogom megkeresni azt a sárkányt! E szent pillanatban!
„ITT SÁRKÁNY LÉSZEN” – ígéri a térkép.
Így hát a lovag útra kel az X-szel jelölt helyre, hogy bizonyítsa a fenevad létezését. Hátrahagyott kincsek, gyanús csontok kísérik, amerre csak jár, és számtalan jel sugallja, hogy forduljon vissza. De csak nem találja a sárkányt…
Alex Cousseau: A király, akinek nem volt semmije (Vivandra Kiadó)
Faramuci Birodalomban mindenkinek mindene megvolt. De különös királyuk volt, akinek semmi nem kellett. Nem volt se palotája, se trónja, se ruhája. Csak ült és várt valamire. Arra járt egy macska, akinek nem volt neve. Leült a király mellé, akinek nem volt semmije, és csak vártak. Aztán a király, akinek nem volt semmije és a macska együtt útra keltek…
Benji Davies: Nagypapa szigete (Móra Kiadó)
Peti szereti Nagypapát, Nagypapa szereti Petit. És ez már mindig így lesz.
Ebből a gyönyörű, vigasztaló könyvből megtanulhatjuk, hogy aki a szívünkben él, az mindig ott lesz velünk.
Benji Davies színes képeskönyve egy kisfiú, Peti története, aki nagypapájával fantasztikus tengeri utazásra indul. Távoli szigeten kötnek ki, gyönyörű vidékeken barangolnak, ám végül Peti egyedül tér haza. Minden éppen olyan, mint előtte, csak nagypapa nincs sehol.
A kötet egyszerű és természetes módon szól az elengedésről, elmúlásról Szabó T. Anna lírai fordításában. Segítségére lehet a szülőknek, gyerekeknek a gyászban, gyászfeldolgozásban.
Lane Smith: Ez egy könyv (Csimota Kiadó)
Ez a humoros képeskönyv a világot bejárta, eddig 20 nyelvre fordították le, 2010-ben pedig hat hónapig a New York Times sikerlistáján szerepelt.
És hogy miről szól? Hát arról, hogy mi egy könyv…
Minden korosztálynak.
Sylvia Bishop: Tengernyi történet (Aion Kiadó)
Rózi nagyon szeret Nagypapa tengerparti házikójában nyaralni. A házban ugyanis rengeteg olyan holmi található, amikről Nagypapa kalandos történeteket tud mesélni a gyerekkorából. Ám bizonyos emlékeket nem lehet a házba bevinni. Vajon hogyan segíthetne Rózi Nagypapának, hogy ezeket se feledje el? A Tengernyi történet egy inspiráló mese annak…
Junot Diaz: Szigetlakó (Cor Leonis Films)
Lola iskolájában mindenki máshonnan jött. Az ő iskolája a távoli helyek iskolája volt. Ezért aztán amikor Lola tanítónője azt kéri a gyerekektől, hogy mindenki rajzolja le, hogy honnan emigrált a családja, minden gyerek izgatottan néz a feladat elé. Kivéve Lolát. Ő nem emlékszik a Szigetre – még bébi volt, amikor eljöttek. De a család és a barátok segítségével – és az ő emlékeik révén – melyek között bőven akadt vidám, fantasztikus, szívszorító és ijesztő – Lolát elképesztő utazásra repíti a képzelete – vissza a Szigetre. Amint jobban megismeri a családja valódi történetét, Lola megérti abuelája által mondottak értelmét: „Csak mert nem emlékszel egy helyre, nem jelenti azt, hogy nem él ott benned."
A Pulitzer-díjas és New York Times sikerlistás Junot Díaz lírai hangnemben megírt, és Leo Espinosa által gyönyörűen illusztrált könyve a kreativitás, különbözőség, és képzeletünk azon képességének dícsérete, hogy összekötnek bennünket – a családunkkal, a múltunkkal, és önmagunkkal.
Agócs Írisz: Márkó bácsi kertje (Mici megmenti a világot-sorozat) (Pagony Kiadó)
Sokszor a legbonyolultabb dolgokat egyszerű, aprónak tűnő lépésekkel
lehet megváltoztatni – a felnőttek persze gyakran elfelejtik ezt, de a gyerekek még tudják!
Így van ezzel Mici is, aki eldöntötte: megmenti a világot! Gyorsan el is kezd kutakodni, hogyan is lásson hozzá. Márkó bácsi pedig, akinek olyan kertje van, mint senki másnak, bevezeti őt egy különleges világba…
A sorozat első része a klímaválság kérdéskörét járja körül, és ad a kicsiknek befogadható és megvalósítható megoldási javaslatokat. Mindezt csodás, élettel teli képekkel, viccesen és gyereknyelven…
…egy zöldebb bolygó reményében.
NAGY RÉKA
Ökoanyu
Agócs Írisz: Tekla madarai (Mici megmenti a világot-sorozat) (Pagony Kiadó)
Sziasztok, Mici vagyok, és az a tervem, hogy megmentem a világot!
Ugye ismerősen hangzik a mondat? Mici egyszer már Márkó bácsi segítségével elmesélte, hogy miért jó, ha a kertünkben sokféle növény nő.
Most Teklával találkozik, akivel megismeri a madarak különleges világát. Megtanulja, hogyan segíthet nekik, és hogy melyiknek mire van (vagy éppenséggel mire nincs) szüksége.
Mici mindnyájunknak megmutatja, hogyan legyünk barátai – és egyszersmind részei – a természetnek. És ezzel tényleg teszünk egy lépést afelé, hogy Micivel együtt megmentsük a világot.
Torben Kuhlmann: Lindbergh – Egy repülő egér kalandos története (Lindbergh-sorozat) (Partvonal)
Merészség egy kisegértől – nagy lépés a repülés történetében.
A kalandokkal teli, gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt szóló mesét Ifjabb Charles Augustus Lindbergh, amerikai pilóta hőstette ihlette, aki 25 évesen a Spirit of St. Louis nevet viselő, egymotoros repülőgépével közbenső leszállás nélkül, egyedül repülte át az Atlanti-óceánt.
A könyv 2014-ben megnyerte a legszebb gyermekkönyv díját Németországban.
Torben Kuhlmann: Einstein – Egy egér fantasztikus utazása térben és időben (Lindbergh-sorozat) (Partvonal)
„A képzelet fontosabb, mint a tudás. A tudás véges, míg a képzelet az egész világot átöleli.”
Albert Einstein
Mi van akkor, ha Einstein híres elméletei kizárólag egy kisegérrel való véletlen találkozásnak köszönhetőek? Talán megmagyarázná, hogy a Svájci Szabadalmi Hivatal egy alkalmazottja hogyan volt képes a feje tetejére állítani a fizika világát és mindent, amit addig a térről és időről tudtunk.
Astrid Sheckels: Róka Robi és az óriás (Róka Robi-sorozat) (Centrál Könyvek)
Az a hír járja, hogy a Sötét Erdőtől északra, a Tiltott Lápon egy óriási, titokzatos teremtmény él. Csak nem egy óriás az?
Róka Robi és kíváncsi erdei barátai leteszik a mesekönyvet, és kalandra készen útra kelnek, hogy kiderítsék, vajon tényleg léteznek-e mesebeli óriások.
Drew Daywalt: A nap, amikor a zsírkréták fellázadtak (Centrál Médiacsoport)
Duncan zsírkrétái fellázadtak! Bézs megunta, hogy folyton másodhegedűs legyen Barna mellett, Rózsaszín azért elégedetlenkedik, mert soha nem használják, Narancssárga és Citromsárga zsírkréta pedig már nem is áll szóba egymással. Vajon mit tehet ilyenkor egy gyerek?
Aki elolvassa ezt a vicces történetet, biztosan kedvet kap a rajzoláshoz – és közben egészen más szemmel néz majd a zsírkrétáira!
A könyv, amely hetekig vezette a New York Times sikerlistáját!
Susan Kreller: Varacska – A szörny, aki mindig elkésett (Naphegy Kiadó)
Varacska nem rossz szörny. Épp ellenkezőleg! Az összes tulajdonsággal rendelkezik, amire egy igazi szörnyetegnek szüksége van.
Nem mindig köszön vissza. Ijesztgeti a néniket a villamoson. A bundája kék, mint egy kékcápáé. Szereti a vad indián törzsfőnökről, Almásrétesről szóló történeteket, olykor megmossa néhány fogát, és bélyeget gyűjt. Egyszóval egészen belevaló kis szörnyeteg. Csak egy hibája van: folyton elkésik, amiből aztán sok galiba származik…
Igazi felolvasós könyv szörnybarátoknak.
Maria Isabel Sanchez Vegara: David Attenborough (Kicsikből nagyok-sorozat) (HVG Könyvek)
Ismerd meg kiemelkedő emberek – tudósok, művészek, újítók – életét! Valamennyien hihetetlen dolgokat vittek véghez, pedig életüket ők is nagy álmokat dédelgető kisgyerekként kezdték.
David kisfiúként szenvedélyesen gyűjtötte a fosszíliákat és a növényeket. A természet iránti érdeklődése a tudományok, emberszeretete a televíziózás felé terelte. Elkötelezett kutatóként mindenkivel megismertette az élővilág csodáit, és megváltoztatta gondolkodásunkat a bolygónkról. Az inspiráló történet végén fényképes összefoglaló olvasható David életéről.
Carrie Weston: Borisz iskolába megy (Borisz-sorozat) (Tündér Kiadó)
Egy napon Kotyogi néni egy új osztálytárs érkezéséről számol be kis csoportjának. Mindenki nagyon izgatott a hír hallatán. Amikor azonban az osztályajtó kitárul, és Borisz megteszi első félelmetes barna medve lépéseit társai felé, mindenki sikoltozni kezd rémületében.
Nem mintha Borisz bárkit is meg akart volna ijeszteni… éppen ellenkezőleg! Aztán történik valami, ami segít a nem is olyan félelmetes mackónak beilleszkedni társai közé.
Brad Meltzer: Én, Amelia Earhart (Hétköznapi emberek, akik megváltoztatták a világot) (Aion Kiadó)
Amelia Earhart egy kalandvágyó lány volt, aki sosem engedte, hogy eltántorítsák az újdonságok kipróbálásától. Még attól sem, amit sosem tettek meg a lányok azelőtt. Például átrepülte az Atlanti-óceánt! Mindenki másnál keményebben dolgozott, és sosem adta fel az álmait. Élete során számos repülési rekordot megdöntött, és bebizonyította a világnak, hogy nőként is lehet legalább olyan magasra szárnyalni, mint férfiként!
Ez a vidám New York Times bestseller életrajzi sorozat arra inspirálja a gyermekeket, hogy merjenek nagyot álmodni, mindezt nagyszerű és példaértékű embereken keresztül.
Davide Cali: A medve és a kardja (Csimota Kiadó)
Volt egyszer egy harcias medve, és annak egy kardja, amivel miszlikbe aprított mindent, még az erdő fáit is!
Csuda nagy legénynek érezte magát!
Ám egy nap a gát vize kiáradt, és elmosta a várat, ahol a medve lakott. A medve persze éktelen haragra gerjedt, és elindult, hogy megleckéztesse a felelőst.
De kit is? A vaddisznót? A rókát? A madarakat? Vagy lehet, hogy végül neki kell megtanulnia, hogy a természettel nem lehet packázni?
Tanulságos mese arról, hogy tetteinknek milyen következményei lehetnek a környezetünkre, és hogy ezért a felelősöket nem biztos, hogy másokban kell keresnünk.
Dániel András: És most elmondom, hogyan lifteztem (Pagony Kiadó)
Semmiképp sem ajánljuk ezt a könyvet azoknak, akik feltétlenül szeretnének választ kapni a következő kérdésekre:
o Eljut-e az esőkabátos kisfiú a Kányaháj-szigetekre?
o Mit keres egy finn punkzenész a 19. emeleten?
o Mi történik a Kiskalapúak Hetvenharmadik Világtalálkozóján?
o Segít-e a liftezés az álmatlan krokodilokon?
Továbbá azokat is óva intjük ettől a könyvtől, akik:
o nem szeretnek liftezni,
o sosem utaznának együtt háromszemű varázslókkal,
o úgy gondolják, hogy a zöldbab egy étel.
Ajánljuk viszont mindazoknak, akik:
o unják az óvodai csendespihenőket,
o a plafont bámulják, és kalandos életről álmodoznak,
o nagy korukban szeretnének liftkezelők lenni,
o bármikor felhőtaxiznának egyet a város felett, nézegetésével,
o elmúltak már ötévesek, de még nem töltötték be a százat.
Nekik azt tanácsoljuk, hogy semmiképp se hagyják ki
Dániel András új, különös ötletekkel teli képeskönyvét!
Garantáltan nem bánják meg!
Ja, és éljenek a zöldbabok!
Tarr Ferenc: A lány, aki kutató akart lenni (A lány / a fiú, aki...-sorozat) (Naphegy Kiadó)
Karikó Katalin nevét megismerte a nagyvilág, amikor az emberiség felvette a harcot a Covid- 19 járvánnyal.
2021-ben a kisújszállási kutató lett az év hőse, a világ 100 legbefolyásosabb embere közé került, számos rangos díjat nyert, vezető szerepet játszott a legsikeresebb vakcina, a Pfizer vállalat mRNS alapú oltásának kifejlesztésében.
Ki ez a lány, aki egyszerre ilyen magasra repült, de közben mindvégig maradt, aki volt: elhivatott kutató, örökké elkötelezett tudós, ugyanakkor egyszerű és őszinte mindennapi ember? Katalin általános iskolásként szeretett bele a biológiába, és egymás után leküzdve
az akadályokat, töretlen hittel ment előre mindvégig.
Ana Serna Vara: Ég veled, szomorúság! Szia, öröm! (Érzelmek erdeje-sorozat) (Napraforgó Kiadó)
Olívia, a békalány boldogan készülődik a nyári szünetre, ám a dolgok nem úgy alakulnak, ahogy eltervezte… Felül tud-e emelkedni a szomorúságán? Felváltja-e a bánatot az öröm?
Petr Stancik: Furda borz előbb részecskegyorsítót, maj részecskelassítót épít (Furda borz-sorozat) (Csirimojó kiadó)
Petr Stančík borztetralógiájának első része, amelyben a Gyertyánoserdőben élő Furda borz előbb részecskegyorsítót, majd részecselassítót épít, amiben segítségére van szuperokos bagolybarátnéja, Sztánya. A szerkezetbe azonban véletlenül belemászik egy csiga, ami egy sor vicces eseményhez vezet. A felettébb szórakoztató és izgalmas meséből az is kiderül, hogy a testi hátránnyal induló, lufissszékes kis bagoly is értékes tagja lehet a közösségnek. Mindezek mellett pedig a gyerekek körében nem feltétlenül közkedvelt fizikát is közelebb hozza a kis olvasókhoz. A kötetet Lucie Dvořáková karizmatikus illusztrációi díszítik.
Dániel András: A könyv, amibe bement egy óriás (Betűtészta Kiadó)
Aki már régen egy olyan könyvre vágyik, amelyikből megtudhatja, hogy mennyit reggeliznek az óriások, hogy mit kell tudni a favalán költészetről, hogy fekvőtámaszoznak-e a libák, hogy valóban léteznek-e emlékrablók, hogy mire jó egy tyúksámán, valamint, hogy mi különböztet meg egymástól 12 tökéletesen egyforma Piroska nénit, az
MOST MEGTALÁLTA, AMIT KERESETT!
Dániel András legújabb, szokványosnak aligha nevezhető könyve egy váratlanul felbukkanó, jóságos, féllábú óriás nyomát követve ad választ a fenti kérdésekre. Az olvasók, miközben részesei lesznek egy humorral és izgalmakkal teli képeskönyv születésének, sok mindent megtudhatnak barátságról, elfogadásról és a nagy szívű, mindent legyőző óriásokról, akik sajnos már csak az eféle könyvekben léteznek.
Vagy mégsem csak ott? Az Év Gyerekkönyve díjjal jutalmazott szerző kötetének főhőse sokban hasonlít egy valós személyre. Ő Szabó Ozor János, Ozi, többszörös fekvenyomó- és szkandervilágbajnok, aki már kétszer elnyerte a Világ Legerősebb Fogyatékkal Élő Embere címet. Budakeszin él, egy kisfiú édesapja. Sorstársait edzi, versenyeket rendez nekik, hogy elhiggyék: mindenkiben ott lakozik egy legyőzhetetlen óriás, még a legkisebbekben is.
Philip Waechter: Hurrá, nyaralunk! (Pagony Kiadó)
Végre vége a sulinak és itt a vakáció! Irány a tenger! Nincs is jobb annál, mint a tengerparton sátrazni, horgászni, pizzázni, tábortüzezni, a kempingbeli gyerekekkel játszani – még akkor is, ha néha esik az eső és elfújja a sátrunkat a szél…
Philip Waechter Németország egyik legnevesebb illusztrátora, magyarul ez a negyedik képeskönyve.
Kobi Yamada: Mit kezdjünk egy ötlettel? (Kulcslyuk Kiadó)
Mit kezdesz egy ötlettel?
Különösen egy olyannal, ami különös vagy merész, sőt, talán egy kicsit vad.
Megpróbálod elrejteni? Elfelejteni?
Úgy teszel, mintha nem is a tiéd lenne?
Ez a mese egy remek ötletről szól, és egy gyerekről, aki ezt az ötletet megvalósítja.
Ahogy nő az önbizalma, úgy nő maga az ötlet is. Aztán egy napon valami lenyűgöző dolog történik.
Ez a mese négyéves kortól százéves korig mindenkinek jó szívvel ajánlható, akinek valaha volt már olyan ötlete, amely túl nagynak, túl különösnek vagy túl bonyolultnak tűnt.
Arra inspirál, hogy bánj jól az ötleteddel, adj neki teret, hogy növekedjen, aztán csak figyeld meg, mi történik.
Minden, amit magad körül látsz, valaha egy ötlet volt.
Mit kezdesz hát a TE ötleteddel?
Most már rajtad áll!
Kobi Yamada: Mit kezdjünk egy problémával? (Kulcslyuk Kiadó)
Mit kezdesz egy problémával?
Különösen egy olyannal, ami követ téged, és sehogy sem akar eltűnni.
Aggódsz miatta? Próbálod figyelmen kívül hagyni? Elmenekülsz előle?
Ez a mese egy makacs problémáról szól, és egy gyerekről, aki sokáig nem tudja, mit kezdjen vele. Minél tovább próbálja elkerülni, a probléma annál nagyobbnak látszik. Ám amikor végre összeszedi a bátorságát, hogy szembenézzen vele, kiderül, hogy az valójában egészen más, mint aminek látszik.
Ez a mese, amely négyéves kortól százéves korig mindenkinek jó szívvel ajánlható, arra inspirál, hogy vedd szemügyre közelebbről a problémádat, hogy rájöhess, miért termett ott, és mi dolgod van vele. Ha jól közeledsz hozzá, átformál téged, és segít felfedezni, mennyire bátor, erős és rátermett is vagy.
Mit kezdesz hát a TE problémáddal?
Most már rajtad áll!
Steve Richardson: Sári nyuszi és a gyógyító szeretet (Manó Könyvek)
Vajon sikerülhet-e egyetlen nyuszilánynak szembeszállni a nehézségekkel, meglepni Mókus Miklóst meg a többi állatot, és megnyerni a nagy lombházépítő versenyt?
Amikor elkezdődik az iskola, Mókus Miklós, akinek az édesapja a város legnagyobb építkezési vállalatának a tulajdonosa, lombházversenyre hívja ki a barátait. Mindenki megdöbben, amikor Selyemtappancs Sári, aki soha még egy szöget sem ütött be életében, és segítőtársa sincsen, szintén benevez a versenybe… nyúlfarknyi esélye azonban mégis van a győzelemre. És ahogy felgyorsulnak az események, Sári megmutatja, hogy megannyi váratlan ötlet lapul a tarsolyában.
Ezt a szemgyönyörködtetően illusztrált, bűbájos mesét arról, hogy aki hisz magában, a körülmények dacára is nyerhet, biztosan újra és újra kezükbe veszik majd a gyerekek.
Satoe Tone: Ahol a szív dobban (Kisgombos)
Ében, a fekete macskafiú valami különleges ajándékot szeretne adni Hajnának, a fehér cicalánynak: ki akarja fogni a tó tükrén csillogó, ragyogó fénypontokat. Ám az ajándéknak szánt gyönyörű fényekről végül kiderül, hogy megragadásukhoz nem épp ügyes macskamancsokra, sokkal inkább értő, szerető szívre van szükség. Satoe Tone Európában élő, japán származású szerző képeskönyve egyszerre egy gyönyörűen illusztrált, kedves, érzelemgazdag mese, illetve egy gondolkodásra, elmélyülésre késztető alkotás, mely a képzőművészet nyelvén szólítja meg – kortalan – közönségét, és egy érzékeny, személyes térbe vezeti őket.
Shel Silverstein: A jóságos fa
A jóságos fa, Shel Silverstein egyik legismertebb műve számtalan nyelven látott napvilágot, és a világ minden táján rajongókra talált gyerekek és felnőttek körében egyaránt. A könyv az Egyesült Államokban rendre toplistás helyen végez mind a „tanárok által ajánlott gyermekirodalom”, mind a „minden idők legjobb
gyermekkönyvei” kategóriában.
Irodalomtudósok a mai napig vitatkoznak róla, mit is üzen nekünk ez a szívhez szóló történet: egyesek szerint a feltétel nélküli szeretet eszméjét hirdeti, mások szerint az anyatermészet és az emberiség viszonyát jelképezi, míg a legelterjedtebb vélekedés szerint az anya-gyermek kapcsolat lényegét tükrözi.
Volt egyszer egy fiú, aki naponta elment egy fához, hogy felmásszon a törzsére, hintázzon az ágain, egyen a terméséből.
„A fiú szívből szerette a fát.
A fa pedig boldog volt.
De telt-múlt az idő… és a fiú megnőtt.”
És ahogy megnőtt, elkezdett egyre többet akarni a fától. A fa pedig egyre csak adott és adott…
Bárhogyan is értelmezzük a művet, Silverstein saját, minimalista stílusú rajzai tökéletes hangulatot teremtenek a fájdalmasan szép és megindítóan igaz történet befogadásához.
Szeretettel ajánljuk gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt ezt a gyönyörű mesét." )
David Litchfield: Nagypapa titkos óriása (Álomgyár Kiadó)
A díjnyertes A mackó és a zongora szerzőjének új meséje!
„Vicces, megható és képi világában elbűvölő. Ez a könyv egy valódi kincs.”
Daily Mail
Széphegy városában él egy titkos óriás, kinek keze akkora, mint az asztal lapja. Lába hosszú, mint az ereszcsatorna, és a cipője beillene evezős csónaknak is.
A kis Dani azonban azt hiszi, hogy az óriás nem is létezik, hanem csak a nagypapája találta ki. Nagypapa szerint a rejtőzködő ijesztette el a medvéket, amikor a család az erdőben sátorozott. Ő szedte le Dani kedvenc papírsárkányát, amikor az rágabalyodott a legmagasabb fára. Nagypapa esküszik arra, hogy az óriás tényleg létezik, Dani azonban nem hisz neki. Nem, bizony, hiszen még sosem látta ezt a mesebeli lényt. Tulajdonképpen miért is bujkál az óriás? Nagypapa ezt is jól tudja: az emberek félnek, ha valami nem olyan, mint amit megszoktak. Amikor Dani váratlanul szemközt találja magát az óriással, megrémül és elszalad. Ezzel nagyon megbántja szegényt. Szerencsére alkalma nyílik jóvátenni a hibáját, és így talán még az is megtörténhet, hogy összebarátkozik az egész város legjószívűbb lakójával.
David Litchfield története a barátságról és az összetartozásról szól.
Pernilla Stalfelt: Ne bánts! Könnyv (Vivandra Kiadó)
Mindenkinek el kell ismerni, hogy jogod van élni. A felnőtteknek azt kell tenniük, ami számodra a legjobb. Ha egy felnőtt téged is érintő kérdésben dönt, jogod van ahhoz, hogy kifejezd véleményed és azt a felnőtteknek figyelembe kell venniük. Jogod van ahhoz, hogy azt mondd, amit gondolsz, hacsak az nem sérti mások jogait. Jogod van ahhoz, hogy gondolataidat ne korlátozzák. Szüleidnek segíteni kell abban, hogy megtanuld, mi a különbség a jó és a rossz között.
Davide Cali: Az ellenség (Csimota Kiadó)
Ilyen a háború.
Volt egyszer, és most is van: van valahol egy sivatag, és abban két gödör. A két gödörben két katona kucorog. Ők ketten ellenségek. Könnyebb megmondani, ki a jó és ki a rossz. Ez a könyv nem a könnyebb utat választotta. Rájönni arra, hogy a másik egyúttal én is vagyok, ez Az ellenség történetének küldetése. Ez többek között az Amnesty International küldetése is.
Stian Hole: Garmann nyara (Garmann-sorozat) (Scolar Kiadó)
Eljött a nyári szünet utolsó napja, már érezni az ősz leheletét. Az idős nagynénik látogatóba érkeznek Garmannékhoz. A kisfiúnak még egyetlen foga sem mozog, pedig nagyon itt lenne az ideje, hogy végre kiessenek! Az iskola holnap kezdődik… Garmann nagyon izgul.
Valami hamarosan véget ér, és valami új kezdődik – erről szól a történet.
Szegedi Katalin: Lenka (Tolerancia-sorozat) (Csimota Kiadó)
Lenka, a dundi kislány naphosszat csak magányosan rajzolgat. Egy nap elindul barátokat keresni, de nem jár szerencsével: a gyerekek kicsúfolják, mindenhonnan elzavarják. Bánatában végül rajzolni kezd az aszfaltra, amikor Palkó, a rolleres kisfiú álmélkodva megáll mellette…
Szegedi Katalin: Palkó (Tolerancia-sorozat) (Csimota Kiadó)
Történet a barátságról és az elfogadásról a Tolerancia-sorozatban.
Palkó, a mindig segítőkész kisfiú legjobb barátai a könyvek. Naphosszat olvasással tölti az idejét, és bár arra vágyik, hogy osztálytársai elfogadják, azok mégsem barátkoznak vele.
Egy délután a játszótéren mégis barátra lel. Lenka örömmel rollerezik és rajzol vele. Játékuknak a közelgő vihar vet véget, de már mindketten tudják, hogy ezután mindennap várni fogják egymást.
David Lithfield: Fények a Csoda-sziklán (Álomgyár Kiadó)
A díjnyertes A mackó és a zongora szerzőjének új meséje!
„Gyönyörű és megindító történet.” – Father Reading Every Day
A kis Hanna szeretne eljutni a világűrbe. Oda, ahol mágikus fénnyel szikráznak a csillagok.
Amikor egy űrhajó ér földet a Csoda-szikla közelében, úgy tűnik, hogy valóra válhat Hanna nagy álma. Találkozik egy nagyon kedves földönkívülivel, a lény azonban nem maradhat sokáig.
Visszajön valaha is az űrhajója? Ha újra itt lesz, Hanna készen áll majd arra, hogy mindent maga mögött hagyjon a Földön?
David Litchfield, a világhírű író és illusztrátor űr- és időutazásra hív minket új könyvében, megmutatva, hogy azok a dolgok, amire a legjobban vágyunk, néha ott vannak az orrunk előtt.
Roksana Jedrzejewska-Wróbel: Királylány (Wonderland Alapítvány)
Egy napon egy csapat átlagos gyerek összetalálkozik az átlagos udvarukon egy igazi, aranykoronát viselő királylánnyal. A váratlan esemény arra készteti a meglepett gyerekeket, hogy néhány dologról komolyabban elgondolkodjanak. Például arról, hogy lehet-e egy királylány is boldogtalan? Lehetséges, hogy bár gazdag palotában él, mégis szegénynek érezze magát? Saját, játékokkal zsúfolt szobával és seregnyi társalkodónővel is lehet magányos? Mindenekelőtt pedig arról, hogy vajon megvehető-e pénzért az, ami az életben a legfontosabb? Vajon kiderül-e a királylány és az új barátai számára, mi a valódi kincs?
David Litchfield: A mackó és a zongora (A mackó és a zongora-sorozat) (Álomgyár Kiadó)
Egy nap egy fiatal medvebocs olyat látott az erdőben, amilyet azelőtt még soha. Nem tudta pontosan, mi lehet az, de csodálatos hangokat csalt elő belőle. Ahogy telt-múlt az idő, megtanult játszani ezen a furcsa hangszeren.
Egy nap egy kislány és az apukája éppen az erdőben sétáltak. Ahogy meghallották a szépséges muzsikát, elindultak a zene irányába. Mackó nagyon vágyott rá, hogy megismerje a világot az erdőn túl is, ezért új barátaival New Yorkba ment, hogy része legyen egy fantasztikus kalandban.
Mindene megvolt, amire korábban vágyott: siker, hírnév és zene. De hiányoztak a barátai és a családja, akik az erdőben maradtak.
A bájosan illusztrált mese egy megindító történet a felfedezés öröméről és a valahova tartozás fontosságáról.
Davide Cali: A boldogságárus (Scolar Kiadó)
Galamb úr, a boldogságárus ősrégi, pöfögő furgonnal érkezik. Már sokan várnak rá: ő árulja ugyanis a boldogságot. Sokan vásárolnak tőle: így tesz Fürj asszony, Ökörszem asszony, Csilpcsalpfüzike úr. Olyan is akad, akinek nem kell a boldogság, s olyan is, aki elvből nem vesz ilyesmit. Aztán Galamb úr újra beül a furgonjába, de miközben elhajt, kiesik a kocsijából egy doboz…
A lírai mesét művészi illusztrációk teszik teljessé.
Kristin Roskifte: Mindenki számít (Pagony Kiadó)
Ebben a böngészőben nem csak megszámolhatod és megfigyelheted az embereket, 0-tól egészen 7,5 milliárdig, de követheted őket, átérezheted, amit megélnek, és láthatod, hogyan fonódnak össze történeteik. Minden ember története egyedi, egyszerre tartozunk szűkebb és tágabb közösségekhez, mégis mindannyian egyetlen nagy család részei vagyunk, ami nem más, mint az emberiség. Ha kíváncsi és éles szemű vagy, sok titkot fedezhetsz fel, és talán magadat is megtalálod az oldalakon. A könyv végén található kérdések még izgalmasabbá teszik a játékot. A könyv eddig 28 nyelven jelent meg.
Kobi Yamada: Lehet (Scolar Kiadó)
Mese mindarról, amit megtehetsz, és mindarról, amivé válhatsz. Arról, aki ebben a pillanatban vagy, és mindazon varázslatos, korlátlan lehetőségről, melyet magadban hordozol. A gyönyörűen illusztrált lírai történet elnyerte a rangos Nautilus Könyvdíjat.
Belőled egyetlenegy van, egyetlenegy volt és lesz. Páratlan, egyedi és megismételhetetlen vagy. Már csak annak az esélye is, hogy itt vagy, pont ezen a helyen, pont ebben az időben, oly csodálatos, ritka és kivételes, ami soha nem fog újra megtörténni.
Képeskönyv a New York Times bestseller-szerzőjétől.
Brigitte Luciani: A találkozás (Borz úr és Róka asszony-sorozat)
Torkoska, Borzas és Vöröske egy dologban egyetértenek: borzok és rókák nem szoktak jól kijönni egymással! A szüleik azonban másként gondolják. Sőt, ami még ennél is rosszabb: Borz úr és Róka asszony elhatározzák, hogy mindannyian közös odúban fognak élni!
Rémi Courgeon: Botocska (Vivandra Kiadó)
Paulina volt az igazi neve. Szép név – mégis mindenki Botocskának hívta. Talán mert rajta kívül csupa férfi volt a családban. Nem rosszak, csak hát kockafejű, kocka hasú fiúk.
Botocskát egészen más fából faragták.
Klaus Hagerup: A kislány, aki meg akarta menteni a könyveket (Scolar Kiadó)
Tudod, mi történik a könyvekkel, amiket nem kölcsönöznek ki a könyvtárból? Ha senki sem olvassa őket többé, eltűnnek, és velük együtt azok is, akik a könyvekben élnek. Anna mentőakciót szervez… Bájos és költői mese a varázslatról, melyre a könyvek képesek: megváltoztathatják az életünket…
Rebecca Dautremer: Jussváry Jakominusz gazdag órái (Scolar Kiadó)
A létezés örömét ünneplő, egyedülálló és időtlen képeskönyv
A minden korosztálynak szóló mesekönyv Jussváry Jakominusz életének tizenkét állomását mutatja be: apró örömöket, a boldogság és a bánat nagy pillanatait, kétségeket és megpróbáltatásokat. Jakominusz nem a legnagyobb hős, sőt egy gyerekkori balesetnek köszönhetően gyengébb, mint a többiek. Életében nincsenek drámai fordulatok: felnő, apa lesz, majd nagyapa, végül örökre elalszik. Története az egyszerű élet iránt érzett hálával van tele: szeretni és szeretve lenni, megtenni, ami tőlünk telik, szemlélődni nem kevés. Sőt. Talán a legtöbb, amire bárki is vágyhat.
Kép: Franck Barske képe a Pixabay -en.