3 év, 3 otthon, 3 iskola
Egy kisiskolás élete bonyolult, fárasztó és sokszor bizony még igen ijesztő is. Iskola, barátok, szülők… Kihívások, küzdések, elvárások végeláthatatlan sora. Hogyan tudod szülőként a biztos hátteret nyújtani a gyerekednek, hogy legyen ereje és önbizalma megnyerni a mindennapok kisebb-nagyobb csatáit? Szerintem olvass Neki minden este mesét! Azt mondod, ez nem elég? Én azt mondom, csak nem tudod, mit adsz a gyerekednek azzal a napi néhány perccel!
3 évvel ezelőtt nagy fába vágtuk a fejszénket az akkor 8 éves Borka lányommal, és Németország felé vettük az irányt. Elindultunk világot látni, nyelvet tanulni, kalandokat keresni. Azt tudtam, hogy nehéz lesz hátrahagyni a családot, barátokat, a megszokott környezetünket, de bíztam benne, hogy előbb-utóbb megtaláljuk a helyünket az új országban. Annak ellenére, hogy az utolsó otthon töltött fél év szinte már csak a tervezgetéssel, felkészüléssel telt, a reggel, amikor a dobozokba pakolt kis életünkkel kikanyarodtunk az addig a világ közepének gondolt lakótelepi utcánkból, örökre az emlékezetembe vésődött.
A lányomat idekint egy új otthon, egy új iskola és tizenkét, számára vadidegen osztálytárs várta, akikkel nem beszélt közös nyelvet.
Visszagondolva az otthoni nyugodt és boldog életünkre, azt is mondhatnám, tizenkilencre húztunk lapot. De azért nem bíztam mindent a vak szerencsére. Tudtam, hogyha nekivágunk az útnak, még inkább szükségünk lesz a „régi” életünk megszokott rítusaira. Így nem is lehetett kérdés, hogy a kevés velünk utazó tárgy között helyett kellett kapnia kedvenc gyerekkönyveinknek is.
Talán soha nem volt akkora jelentősége az esti összekuckózásoknak, meséléseknek, mint az itt eltöltött első évünkben. A mindennapos esti mesélés volt a biztos pont, ami megnyugtatott, emlékeztetett, összekapcsolt Bennünket. Egyórányi nevetés Apával és a Négyszögletű lakóival. Egyórányi kalandozás Anyával és Niruval. Egyórányi bölcselkedés Szibillel, az ezeréves tücsökkel. Egyórányi kalandokkal, nevetésekkel és bölcsességekkel teli „otthonérzés” a sok-sok új élmény közepette.
Mesélés és beszélgetés. Beszélgetés és mesélés. Mert ahol mesélnek, ott beszélgetnek is. Ahol mesélnek és beszélgetnek, ott a történetek előbb-utóbb előcsalogatják a félelmeket és a szomorúságokat is. Ahol előbújnak a félelmek, ott tudunk megnyugtatni és segíteni. Ahol segíteni tudunk, ott megmarad vagy éppen megszületik a bizalom. Ahol bizalom van, ott előbukkan a bátorság és a hit. A hit, hogy mindent megoldunk. Együtt, közösen.
Megoldottuk. Megoldotta! Borcsi Németországban mára egy átlagos kisiskolás mindennapjait éli barátokkal, edzésekkel, délutáni csavargásokkal. Az esti mesélések helyét átvette az önálló olvasás, a filmnézés vagy a nagylányos, semmiberévedős, jövőtervezgetős zenehallgatás. De a szeretett gyermekregényeink még mindig itt sorakoznak a gyerekszoba polcain, mert hébe-hóba egy 11 évesnek is szüksége lehet egy kis bátorításra. :)
Az elmaradhatatlan kis könyvlistám elkészítését ezúttal talán még lelkesebben végeztem, hiszen a kedves emlékeken túl, számomra a gyermekregények jelentik a gyermekirodalom csúcsát! Az itt felsorolt gyermekregényeket a „Neveljünk olvasókat!” csoport ajánlásaiból és kis családunk kedvenceiből válogattam. Elsősorban közös olvasásra ajánlom ezeket a történeteket, de természetesen nagyobb gyerekeknek már önálló olvasmányként is remek szórakozást fognak nyújtani.
Bátorság, humor, barátság, elfogadás, leleményesség, kitartás… Szemezgessetek, kalandozzatok, bátorítsatok!
6-10 éveseknek
1. Czigány Zoltán: Csoda és Kósza (Pozsonyi Pagony, 2007)
... ha nincs a lányom, akinek elkezdtem mesélni Csodalóról és Kószálóról, a gödöllői tanyán élő lovakról, akik közül Kósza, csupa jó szándékból, annyi galibát tud okozni,
hogy Csodának mindig van mit helyrehoznia.
... ha nincs a fiam, akinek tovább meséltem a két ló történeteit, s aki fölvette hangszalagra a rögtönzött meséket, hogy többet hallhassa, aztán mellém ült, és megvárta, amíg leírtam őket.
... ha nincs valaki, aki egyetlen rajzzal el tudta mondani mindazt, amit én sok-sok szóval
próbáltam.
Nyiiii-ha- ha-ha- ha-ha
2. Ute Krause: Muskétások (Manó Könyvek, 2016)
Csodálatos történet kis hősökkel és nagy tettekkel, a bátorság, a hűség és a fékezhetetlen étvágy hármas egységének jegyében. Ute Krause bűbájos és szellemes története mindenkit rabul ejt – még azt is, aki eddig azt hitte, nem kedveli a rágcsálókat…
3. Timo Parvela: Ella és barátai (Pongrác Kiadó, 2010)
4. Békés Pál: A Félőlény (Móra Kiadó, 2014)
Nem véletlen, hogy Békés Pál pompás meseregénye a tapasztaltabb olvasót mai életünk egy s más vonására, fordulatára, valódi rémhistóriájára emlékezteti. Hisz minden jó mese az élet tükörképe. Vagy az élet szülte vágyálmoké. A Kiserdő-lakókat és a rémeket Rényi Krisztina szellemdús rajzai elevenítik meg.
5. Borbáth Péter: Sündör és Niru (Csimota Kiadó, 2015)
Niru halk szavú, bizonytalan, Sündör viszont folyton beszél, és mindig tudja, mit akar. A két barát egy nap különös világba csöppen, ahol titokzatos lényekkel találkoznak.
És te láttál már hártyás szárnyú pendülést? Fogtál a kezedben napállatkát? Kíváncsi vagy a mágnesbogarakra?
Tudod, hogyan kell fényekre vadászni, zajokat gyűjteni? Akkor itt az idő, hogy útra kelj Sündörrel és Niruval a Csillanó Fém Birodalmába!
6. Berg Judit: Rumini (Pozsonyi Pagony, 2006)
Miért félelmetes hírű a Ragacs-tenger? Hogy lehet átkelni a rettegett Sárkány-szoroson? Mit rejt a lakatlan sziget, ahol vízért szállnak partra? És hová tűnt Rumini?
7. Lázár Ervin: A Négyszögletű Kerek Erdő (Móra Kiadó, 2016)
Egy napon becsönget majd hozzád Mikkamakka, és elvezet a tisztáshoz, ahol már sok
különc, elvarázsolt barátja lelt új otthonra. Ha úgy tartja kedvük, költői versenyt rendeznek.
Együtt találják meg a gyógymódot Szörnyeteg Lajos álmosságára vagy Bruckner Szigfrid
kilyukadt szemfogára. Amikor pedig a gonosz Kisfejű Nagyfejű Zordonbordon betiltja a
bukfencezést, majd a pomogácsokkal riogatja az erdőlakókat, közös erővel túljárnak az eszén.
A mesegyűjtemény 1985-ben jelent meg először a Móra Könyvkiadónál Réber László rajzaival. A Négyszögletű Kerek Erdő azóta generációk kedvence lett könnyed, mégis filozofikus humora és szerethető figurái miatt.
8. Kertész Erzsébet: Helló, felség! - Göröngyös Úti Iskola 1. (Cerkabella Kiadó, 2016)
Most például a 2/b-be érkezik egy új gyerek. Természetesen az egész osztály ég a kíváncsiságtól: vajon milyen lesz az új fiú?
Csuda Gábor pedig már érkezése napján kiérdemli osztálytársaitól a Csudabogár nevet.
És bizony a tanárainak, szüleinek, meg az iskolaigazgatónak is okoz némi fejtörést.
Pedig Gábor szeret barátkozni, és a tanulást sem hanyagolja el.
Akkor hát mi olyan különös az új fiúban? Kiderül a könyvből!
Kertész Erzsi regénye, a gyerekirodalomban éppen csak felfedezett műfaj, az úgynevezett problémaorientált gyerekkönyvek sorába tartozik. Ezek a könyvek egy jól meghatározott, pontosan körvonalazható problémát mutatnak be, ez többnyire a gyerekek mindennapjaiban hangsúlyozottan van jelen – ebben a könyvben az önelfogadás, a másoknak való megfelelési kényszer feloldása.
A szöveg tartalmában és terjedelmében is a 6-10 éves korosztály számára a legideálisabb önálló olvasásra, de közös családi olvasásra vagy iskolai feldolgozásra is.
Metzing Eszter illusztrációival a szöveg még közelebb kerül gyerekek világához: az ismerősségükben kedves figurák a ráismerés, a mintakövetés lehetőségét erősítik: minden gyerek király.
9. Lázár Ervin: Szegény Dzsoni és Árnika (Móra Kiadó, 2016)
10. Molnár Krisztina Rita: Maléna kertje (Naphegy Kiadó, 2013)
A Maléna kertje az átváltozás meséje, számtalan izgalmas fordulattal és meglepetéssel. Mindennapjaink valóságából bontakozik ki Maléna történetének csodája: hiszen bármelyik gyerekkel megtörténhet, hogy egy tücsökre bízza féltett titkait. Hogy belelát a nagyok világába és gyerekkézzel, gyerekszívvel formál rajta, még ha kicsit is.
Máli meséje elbűvöl kicsit és nagyot, miközben képessé tesz arra, hogy saját hétköznapjainkban is megleljük a csodákat és boldogabbak legyünk általuk.
11. Nyulász Péter: Helka (Betűtészta, 2015)
Mindeközben a közeli Burok-völgyben sötét lelkű teremtmények gyülekeznek, hogy a kegyetlen Bora vezetésével feldúlják a Balaton békéjét, és bosszút álljanak a hercegi páron.
Helka legendája a Balaton elfeledett mítoszai közé tartozik. A fantasy határát súroló, kacagtatóan humoros kalandregényében Nyulász Péter számtalan utalást és információt rejtett el. Ismerd meg őket, és döntsd el: elhiszed-e, hogy valaha tündérek, hercegek, hercegnők, varázslók és manók lakták a mindannyiunk szívében helyet kapó Balatont! A könyvet elolvasva, késztetést érezhetsz Te is, hogy felfedezd a legendás helyszíneket, és ismerősként köszöntsd a Balaton tündérét, vagy a Bakony varázslóját, ha szembejön veled…
12. Darvas László: Trapiti - avagy a nagy tökfőzelékháború (Magvető Kiadó, 2005)
13. Roald Dahl: A barátságos óriás (Kolibri Kiadó, 2016)
14. David Walliams: Az éjféli banda (Kolibri Kiadó, 2018)
Tom ekkor még nem is sejti, hogy életében először épp egy kórházban talál igaz barátokra, és csak egy hajszál választja el élete legjobb, legizgalmasabb kalandjától. Egy életre szóló és szívmelengető kalandtól, amilyenről még csak álmodni sem mert…
10 éven felülieknek
15. Timothee de Fombelle: Ágról szakadt Tóbiás (Móra Kiadó, 2008)
16. Caleb Krisp: Ivy Pocket és az Óragyémánt (Ivy Pocket-sorozat) (Kolibri KIadó, 2016)
Ekkor Ivy váratlanul testhezálló feladatot kap. Fejedelmi fizetség ellenében Angliába kell vinnie a titokzatos Óragyémántot, hogy a születésnapos (és roppant ellenszenves) Matilda Butterfield nyakába akassza.
A szobalány azonban hamarosan sötét rejtélyek és gyilkosságok hálójában, na, meg egy összeesküvés kellős közepén találja magát. Mindenki az Óragyémántra feni a fogát, hiszen a kő valójában átjáró egy másik világba…
17. L. Frank Baum: Óz, a nagy varázsló (Roland Toys, 2015)
18. Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg
És Saint-Exupéry úgy beszéli el kis hercege történetét a maga icipi bolygóján, hogy mindnyájan fájdalmasan megáhítjuk azt az igazabb bolygót, s szívünkbe zárjuk az emberségben nagy kis herceget. A világszerte ismert, megrendítően szép mesét a nagy író eredeti színes rajzai díszítik.
19. Jeney Zoltán: Rév Fülöp (Kolibri Kiadó, 2012)
20. Catherynne M. Valentine: A lány, aki körülhajózta Tündérföldet (Ciceró Kiadó, 2013)
Szeptember egy kislány, aki kalandokra vágyik. Amikor a Zöld Szél és egy Leopárd Tündérföldre invitálja, természetesen elfogadja a meghívást. (Te talán nem tennéd?) Tündérföldön azonban nagy a zűrzavar, és egy tizenkét éves kislányra, egy könyvszerető sárkánygyíkra és egy Szombat nevű, különös és majdnem emberi kisfiúra hárul a feladat, hogy legyőzzék a gonosz Márkinőt, és helyreállítsák a rendet.
Catherynne M. Valente részletekben kezdte el közölni Szeptember kalandjait az interneten; a történet rengeteg rajongót és az évtized legjobb netes írásművének kijáró Culture-Geek díjat hozta el számára.
„Őrült, ínyenc hancúrozás ez a mese – tele furcsaságokkal, szeszéllyel és örömmel.” – Holly Black, a Spiderwick krónikák írója
Csatlakozz a "Neveljünk olvasókat!" csoporthoz, ahol sok ezer szülővel, pedagógussal és gyermekkönyves szakemberrel együtt fedezheted fel a legjobb gyerek- és ifjúsági könyvek világát és találhatsz rá a gyerekek olvasóvá neveléséhez hasznos információkra, tippekre, praktikákra!