Az Égigérőn és a Neveljünk olvasókat!-csoportban két héten át az 1-2. osztályos gyerekek önálló olvasóvá válásáról, könyvforgatási szokásairól folyik a szó. Az Égigérő facebook oldalán alkotókkal, pedagógusokkal, fejlesztő- és könyves szakemberekkel beszélgetünk a szülők és a pedagógusok lehetőségeiről és "feladatairól", melyek nyomán reményeink szerint könyvszerető kisiskolásokat nevelhetünk. De az elméleti tudás mellett nagyon fontos az is, hogy a gyakorlatban jól működő, kipróbált gyerekkönyveket is mutassunk nektek. Ehhez hívtam segítségül remek független gyermekkönyvesboltok, webshopok alapítóit, vezetőit, munkatársait, hogy mutassanak nektek olyan könyveket, melyeket a hétköznapokban is szívesen ajánlanak a náluk vásárló szülők, pedagógusok figyelmébe. A székesfehérvári A Könyves Már Vártalak csapata múlt héten munka- és gyakorló füzetekkel kezdte a sort és most érkeznek Lengyel Szilvia, a Kulturgyerek.hu alapítójának jóvoltából azok a sorozatok, melyek több nehézségi szinten kínálnak olvasni valót az iskola első 2 osztályára, de még a könyvforgatásért nem annyira lelkesedő vagy éppen az olvasással még nem olyan ügyesen boldoguló 3-4. osztályosok is találhatnak bennük kedvükre valót. A mai válogatásban csatlakozik még hozzánk Weszelovszky Éva is, a szegedi Ákombákom könyves csodabirodalom tulajdonosa, aki kivitelükben és tartalmukban is igen izgalmas, különleges kiadványokat mutat nektek, melyekkel szintén meg lehet kínálni nem csak az 1-2. de a 3-4. osztályosokat is, ha éppen valami kis könnyed, szórakoztató olvasmányra vágynak ill. ha még nem olyan biztosan róják az írott sorokat.
Lengyel Szilvia – Kulturgyerek.hu

Az olvasni tanuló/elsősöknek/másodikosoknak való könyvek igencsak megszaporodtak az utóbbi években. Sőt, nem csak könyvek, teljes sorozatok kerültek ki a nyomdákból.
Ezekben élen jár a Pagony Kiadó, ők vették észre ezt a piaci rést elsőként és azóta is a Most én olvasok! sorozat áll a legtöbb részből. Kvázi megszámlálhatatlan. A négy olvasási szint köteteiben a szöveg fokozatosan nehezedik, a tartalom növekszik, a képek fogynak. A kiadó igyekszik a legjobb hazai írókat szerződtetni ezen olvasnivalóknak a megírására: Berg Judit, Mészöly Ágnes, Kertész Erzsi, hogy csak néhányat említsek. Az utóbbi években a négyesfogatok plusz egy résszel, nagybetűs történetekkel is bővülnek.



Nemrég a Móra Kiadó is csatlakozott ehhez a sorhoz és a Már tudok olvasni-könyvekkel egy kicsit változtattak a koncepción. Egyrészt az ő sorozataik nem kemény, hanem puhakötésűek, mely árban kedvezőbbé teszi a könyvek árát, ugyanakkor a szöveg sokkal kevesebb, ahogy az oldalszám is. Viszont ezek a Kertész Edina, Bálint Ágnes... könyvek a legalkalmasabbak – legalábbis szerintem – első könyvnek. Kevesebb szöveg, rövid könyv, biztos sikerélmény. Még szótagokra szedett szavak is találhatóak kiemelve, 1-1 oldalon.



Önálló olvasásra nevelő sorozata van a Manó Könyvek Kiadónak is, Olvass velem! címmel. Külföldi szerzők műveit jelentetik meg, ugyanolyan kiemelt, szellős elosztásban, sok képpel, mint a fentebb említett szériákban, itt azonban nincsenek szintek. A szövegmennyiséget figyelembe véve, inkább másodikosoknak, vagy gyakorlottabb elsősöknek ajánlom a Manó könyveit, melyeknek remek témáik vannak: sportok, állatok, hercegnős, balettos könyvek, nagyon hosszú a sor itt is.
Illetve, ha az ajánlót figyelembe vesszük és a szülő/gyermek felváltva olvas (ifjabbik a kiemelt részeket) akkor egészen különleges élményben lehet részünk, valódi közös olvasásában.

Fontos megemlíteni a Napraforgó Kiadó ilyen jellegű könyveit is. Ők szintén négy szintre osztották a kezdőknek szánt történeteket. Az Olvass velünk! kötetei között több ismeretterjesztő, állatokkal kapcsolatos rész is megtalálható, illetve olyan klasszikus műveket tömörítettek össze mint pl. a Robin Hood, Tom Sawyer vagy a 80 nap alatt a Föld körül.




Ahogy látjátok, habár ezek a sorozatok nagyon hasonlítanak egymásra, mégis vannak különbségek. Mert nem mindegy, hogy ismeretterjesztő könyv vagy regény, mai vagy régi, nagyon szellős vagy kicsit vaskosabb tartalom. Örüljünk, hogy ilyen nagy választékban adnak ki manapság olvasásra csábító könyveket, mert ugyan a választás nehéz, segítséggel biztosan sikerül eltalálni a kis kezdő olvasó ízlését.
Apropó ízlés. Megírtam ezt az összefoglalót, majd jött az elsősöm és kompletten felolvasott egy Borit. Egy Borit. Még sosem ajánlottam első könyvnek, eszembe se jutott volna. És erre a saját gyermekem felülírja minden tapasztalatomat és ajánlásomat. Szóval akkor legyen az a legfontosabb, hogy a gyermek mit választ. Válasszon ő! Így lesz igazán nagy élmény, hogy ami megtetszik neki, azt el is tudja olvasni.
Weszelovszky Éva - Ákombákom Gyerekkönyv- és játékbolt (Szeged)

Nálunk az ÁkomBákomban gyakran merül fel kérésként, hogy ajánljunk olyan olvasmányt, mely 1-2. osztályosokat ösztönöz olvasásra. Ilyenkor szeretünk képregényeket is javasolni, mert jól tagoltak, könnyen tudnak vele haladni a kezdő olvasók és a történet életkoruknak megfelelően izgalmas. Az egyik kedvencem Nyulász Péter Helkájának képregény változata, A Burok-völgy árnyai. A történet a Balaton legendáját dolgozza fel. Megismerkedhetünk Helkával a nem éppen szokványos hercegkisasszonnyal, Kamorral a Bakony mindentudó varázslójával és Sióval, a Balaton kiismerhetetlen boszorkányával. Lányoknak, fiúknak egyaránt izgalmas olvasmány.
A betűtípus könnyen olvasható. Jelenleg az első rész kapható, de már nagyon várjuk a folytatást.



A Halálka-sorozat első látásra talán nehezen hihető, de egy rendkívül bájos könyvsorozat. Halálka egy nagyon is szerethető zombikislány, aki mindennél jobban vágyik barátokra. Szeretne megismerkedni a közeli faluban játszadozó gyerekekkel, ám különleges volta miatt ez nem lehetséges. Halálka azonban nem adja fel. A közelgő halloween talán kiváló alkalom lesz arra, hogy magánya megtörjön. A második részben eltűnt nagynénikéje, Néhay néni után nyomoz, míg a harmadik kötetben egy kísértetfiú titokzatos múltját fejti meg. Aranyos, vicces, elbűvölő.
A történet mellett az illusztrációk is rendkívül humorosak. Minden oldal tele van rajzolva. A szöveg jól tagolt, oldalanként egy, maximum két bekezdés található.



A Tim mesterdetektív és társai mindhárom részében egy-egy bűncselekményt kell felgöngyölíteni. A csavaros eszű Tim - nővére segítségével - oldja meg a rejtélyeket. A nyomozás fordulatos, izgalmas, akár egy Poirot regény.
Mivel a cselekmény itt már bonyolultabb, ezért inkább középhaladónak ajánljuk (2. osztály vége). A betűk még mindig nagyobb méretűek, így az oldalak szellősek, ám az illusztráció jóval kevesebb, mint a fent említett könyveknél. Az olvasásban azonban segítenek a rövid fejezetek, így nem nyomasztó a szöveg mennyisége.



Természetesen a 1-2. osztályosoknak szóló könyvek sora nem ér itt még véget! Érkezik még a biatorbágyi Kisgombos és a Róka Úr és Kompánia ajánlója is jobbnál-jobb, már kezdő olvasóknak is önállóan olvasható könyvekkel. A sort pedig a korosztálynak szóló, az eddigi legátfogóbb lista zárja.
Kövessetek bennünket facebookon, instán és a Neveljünk olvasókat! csoportban, hogy ne maradjatok le semmiről!
Kép: RODNAE Productions fotója a Pexels oldaláról