Tippek, ötletek, inspirációk
Nagy rajongója vagyok a gyerekszobákba telepített olvasósarkoknak! Azt gondolom, hogy a gyerekek és könyvek jó kapcsolatát erősen elősegíthetjük egy kellemes kis sarokkal, ahová a legkisebbek is egyedül bekucorodhatnak egy-egy mesekönyvet fellapozni vagy csak egy kicsit megpihenni. Ha van rá lehetőség, hogy elég helyet alakítsunk ki a tesóknak és a szülőknek is, még nagyobb élmény lehet a „kuckózás”.
Ma már „csináld magad” oldalak százai kínálnak nekünk inspirációkat a saját kezűleg elkészíthető, fantáziadús és pénztárcabarát olvasósarkok kialakításához. Érdemes azonban 4 dolgot mindenképpen figyelembe venni, mielőtt belecsapunk a tervezésbe és elkészítésbe.
1. Az olvasósarok kialakításához leginkább megfelelő hely megtalálása sarkalatos kérdés.
Olvasósarkot lehet a szoba egy olyan pontján kialakítani, ahol bőven van hely a „hencsergőknek”, párnáknak, babzsákoknak… Ahol nem lesznek útban a könyvek, ha éppen nem sikerül őket a tárolókba visszarakni minden olvasgatás után.
Az olvasósarok kialakításánál azonban ennek ellenkezője is tökéletesen tud működni! Ha van a lakásnak, háznak olyan szeglete, amit a hely szűkössége miatt egy felesleges térnek gondolunk (pl. lépcső alatt, vagy kisebb beszögelléseknél, ahol bútornak vagy egyéb tárolónak nem elég a tér), érdemes megnézni, nem lenne-e alkalmas egy elbújós olvasósaroknak. Minél kisebb, minél kuckósabb, annál nagyobb öröm lesz a gyereknek oda bevonulni. :)
2. Könyvespolcok, könyvtartók kialakításakor vegyük figyelembe, hogy a gyerekek könnyen hozzáférjenek a könyvekhez.
Egy-egy ilyen olvasósaroknál a legfőbb cél, hogy a könyvlapozgatás, olvasás a mindennapok része legyen, és akkor is legyen lehetőség a kicsiknek a könyveket használni, ha a szülők nem tudnak nekik segíteni. A könyvek a gyerek életének ugyanolyan fontos részei, mint a játékai. Ahogyan a játéktartókat sem tesszük másfél méter magasra, úgy a gyerekkönyvek se kerüljenek fel egy, a gyerek számára elérhetetlen polcra.
Jó megoldást jelenthetnek a könyvtartó ládák. Ha sikerül apró kerekeket szerelni a ládákra, máris könnyedén költöztethetjük a könyveket kuckóból az ágyhoz, kisasztalhoz. Éppen oda, ahová a kis könyvmoly kénye-kedve tartja. Egy kiskocsis megoldásnál már az otthoni szereléssel sem kell bajlódni :)
Amennyiben polcrendszerben gondolkodunk, hasznosak lehetnek azok a tárolók, amelyeken a borítókkal kifelé tudjuk a könyveket felpakolni. Egyrészt a gyerek rögtön megtalálja azt a könyvet, amit keres, másrészt a könyvek kevésbé sérülnek, ha az apró kezek le-felpakolják őket.
3. A tökéletes kényelem záloga a megfelelő ülő/fekvő bútor megtalálása.
Legyen az egy halom párna, egy átalakított és szivaccsal letakart raklap vagy egy-két mutatós babzsák, minifotel. Az olvasósarok ezen része lesz a mágnes, ami nemcsak a kalandokra éhes apróságokat, hanem a fáradt kis testeket is vonzani fogja. Így előbb-utóbb természetes lesz a gyereknek, hogyha a nagy játék és ugrabugrálás után kimerül, ledől egy csöppet megpihenni, könyvet lapozni.
4. Az olvasósarok kialakításának utolsó fontos pontja a világítás.
Amennyiben tudjuk, érdemes a természetes fényeket is figyelembe venni a kuckó kialakításánál. Viszont, ha ablak közelében sikerül megtalálnunk a tökéletes helyet, akkor is érdemes olyan plusz világítást beszerelni, aminek kellemes fénye van és lehetőség szerint állítható a fény iránya.
Amennyiben az olvasósarok egy kicsi, eldugott helyen kerül kialakításra, a világítás még fontosabbá válik. Ilyenkor a nagyobb lámpa mellé használhatunk égősorokat is. Ezekkel persze nemcsak a világítás szempontjából javítunk a kuckó „kényelemfaktorán”, de design szempontból sem elhanyagolhatóak. Mert legyünk őszinték: igaz, hogy egy okosan és megfontoltan kialakított olvasósarok segíthet a gyerek olvasóvá nevelésében, de ráadásul szívet melengetően gyönyörű látvány is! :D
Az Égigérő Pinterest oldalán folyamatosan gyűjtöm a szebbnél-szebb „csináld magad” olvasósarkokat bemutató képeket, bejegyzéseket. Gyerekszobába való könyvespolcokat is találtok itt szép számmal. Érdemes további ötletekért ide is bekukkantani.