2024-ben izgalmas dologba fogunk az Edisonplatformmal, mely szervezet a szülőknek igyekszik segíteni abban, hogy gyermekeiket a szükséges kompetenciák fejlesztésével fel tudják készíteni a 21. század kihívásaira. Az Edisonplatformmal együttműködő szakemberekkel és gyerekekkel foglalkozó szervezetek képviselőivel ülünk össze havonta egyszer, hogy megvitassuk, milyen kompetenciákra van szükség ahhoz, hogy a most felnövekvő generáció minél könnyebben és sikeresebben boldoguljon az előttünk álló évtizedekben. Természetesen a programsorozathoz történő csatlakozásom oka nem lehetett más, minthogy a beszélgetések alatt kiemelt szerepe lesz a közös- és önálló olvasásnak, a gyerek- és ifjúsági könyveknek.
A havonta jelentkező eszmecseréken bőszen mutogatom a témákhoz passzoló gyerekkönyveket és mesélem el mindazokat a tapasztalatokat, amiket könyvkereskedői és az Égigérőt/Neveljünk olvasókat! csoportot terelgető éveim alatt szereztem. De sajnos, nem fér bele minden fontos az egy órányi beszélgetésbe, hiszen a hozzánk érkező szakemberek annyi de annyi okosságot mondanak el nekünk igen fontos témákban, hogy nem uralhatom le a számomra oly fontos könyvekkel az egész társalgást. (És ez NEHÉZ! Nagyon nehéz!) Ezért állítok majd össze minden témához egy-két listát, csupa olyan könyvből, melyek hasznosak lehetnek az adott témákban.
Kíváncsi vagy az első beszélgetésünkre? Kattints a képre és már repítelek is az Égigérő facebook oldalára, ahol megnézheted!
Első beszélgetésünk középpontjában máris igen fontos érzések és jelenségek állnak. A Neveljünk olvasókat! csoportba naponta érkeznek azok a szülői kérdések, melyek a gyermekkori félelmek oldásáról, a szorongások megszüntetésének könyves megoldásairól érdeklődnek. A mai gyerekek nincsenek könnyű helyzetben, hiszen ahogyan a szüleik, úgy ők is egyre több nyomasztó hatásnak, vélt- vagy valós elvárásnak vannak kitéve, a tévéből, mobilok, számítógépek képernyőiről ömlik rájuk az általuk nem befolyásolható negatív hírek, történések özöne, a kortársakkal és a családdal vívott hétköznapi csaták tömege...
Ezért is éreztük fontosnak Dr. Borsos Dorottyával, az Edisonplatform operatív vezetőjével, hogy első beszélgetésünkben tárgyaljuk ki a gyermekkori félelmeket, szorongást és a stresszt. Két remek szakember fogadta el meghívásunkat, Al Ghaoui Hesna író, újságíró, félelemkutató és Szigeti Réka, a Sulinyugi-program szakmai vezetője. Miközben igyekeztem én is minél több könyves, olvasós támpontot adni a bennünket majd végighallgató szülőknek, a szakértőkkel töltött óra alatt összecsipegetett sok okosság egyre több és több könyvet juttatott eszembe. Ennek eredménye lett két lista. Az első, itt látható listán csupa olyan könyvet láttok, melyeket 2 és 6 év közötti gyerekekkel lehet már forgatni de több kiadvány is lesz a sorban, amit még bőven kisiskolásokkal is tudtok majd használni. Fontos, hogy ha még nem is iskolás a gyerekeket, a második listára akkor is vessetek egy pillantást! A második listára hozom majd a szülőknek hasznos nevelési szakkönyveket és azokat a képeskönyveket, gyerek -és meseregényeket, melyek iskolás korban lesznek igazán hasznosak, szülővel közösen forgatva vagy éppen már olvasni tudóknak önállóan olvasva.
Lássuk, mivel készültem nektek mára!
Ahol a szeretet, ott a biztonság. Ahol a biztonság, ott lesz a bátorság!
A beszélgetésben is hallhatjátok majd, hogy a félelmek leküzdésének képessége attól is függ, mennyire érzi magát érzelmileg biztos, stabil környezetben a kis manó. Ha érzi a támogató közeget, ha tudja hogy ott a segítő kéz, a vigasztaló ölelés, nagyobb lesz a bátorság is, amivel új kalandokba vág. Ennek az érzelmi biztonságnak a megszerzésében és megtartásában segíthetnek sokat a következő könyvek, melyeket alkalomszerűen is elővehettek a gyerekekkel, de "komfortkönyvnek" is remekek, melyekkel akár más mesék után is lezárhatjátok a napokat. Rövid, kedves, a szeretettel teli szülő-gyerek kapcsolatról mesélő képeskönyvek ezek:
Julia Donaldson: A majom mamája (Pagony Kiadó)
"– Elvesztettem a mamámat! Így szólt a pillangó: – Szegény majom! Ne sírjál, segítek én a bajon.” A bohókás pillangó lelkesen keresi, ki lehet a kicsi mamája – az elefánttól a denevérig. Mulatságos rímekkel bukdácsolunk át a dzsungelen, vissza majom mama karjaiba.
Owen Hart: Örökké szeretni foglak (Zille Könyv)
Kismackó felkerekedik, hogy édesanyja oldalán világot lásson.
Rengeteg a felfedeznivaló.
– Eljön a nap, amikor majd egyedül kalandozol – mondja Mackó Mama a kis bocsnak.
Vajon az anyai szeretet akkor is utoléri, amikor messze jár?
Szívet melengető történet a szülő és gyermeke közti örök szeretetről
Sam McBratney: Találd ki, mennyire szeretlek (Zille Könyv)
Kedves történetének és gyönyörű illusztrációjának köszönhetően nagy népszerűségnek örvend világszerte ez a könyv. Az eladott példányok és az idegennyelvű kiadások száma alapján méltán nevezhető nemzetközi klasszikusnak. Elsősorban gyermekeknek készült, de olyan könyvvé vált, amelyet bármilyen alkalomból szívesen ajándékoznak „kicsiknek” és „nagyoknak” egyaránt.
Patrice Karst: A láthatatlan fonal (Kulcslyuk Kiadó)
Azokat, akik szeretik egymást, összeköti egy láthatatlan fonal. Akkor is, ha éppen távol vannak egymástól. Sőt, még akkor is, ha az egyikük már nem is él. Aki szeret valakit, soha nem lesz egyedül.
A szeretteinktől való elszakadás és távollét mindannyiunknak nagyon nehéz élmény, de a gyerekek számára különösen ijesztő és fájdalmas. Márpedig az élet bőségesen teremt olyan alkalmakat, amikor ezt a félelmet és fájdalmat meg kell tapasztalniuk, legyen szó a szülők válásáról, valamelyikük külföldi munkavállalásáról, egy barátság megszakadásáról, vagy egy családtag haláláról.
Sőt, van, hogy semmi különös nem történik, a gyermek mégis nagyon szorong a hozzá közelállók elvesztésétől, az egyedül maradástól. Néha annyira, hogy még az elalvástól is fél. Ezt a félelmet enyhíti Patrice Karst lírai szépségű, szívmelengető meséje, mely a világ minden táján meghódítja a kicsiket és nagyokat. Beavat a láthatatlan és elszakíthatatlanul erős fonal titkába, amit csak azok ismerhetnek, akik szeretik egymást. Megnyugtat, vigasztalást és biztonságérzetet ad, segít átvészelni a nehéz korszakokat is.
„Ha hiszel a láthatatlan fonal létezésében – van; megjelenik és rángatni is tudod. Próbáld ki! Csodálkozni fogsz…”
Vekerdy Tamás
Catherine Leblanc: Akkor is szeretnél? (Kismackó-sorozat) (Manó Könyvek)
Kismackót nyugtalanítja valami.
Vajon mennyire szereti őt az édesanyja? Akkor is szereti, ha Kismackó rosszalkodik?
Akkor is, ha valami nagy baj lesz?
Igen. Az anyai szeretet mindennél erősebb, és Kismackó megtanulja, hogy ez nem fog megváltozni soha.
Megható történet az anyai szeretetről és a gyermeki kíváncsiságról Szabó T. Anna és Dragomán Pali – anya és fia – közös fordításában.
Érzelmek szétszálazása
A beszélgetés során több helyen hallani fogtok arról, mennyire fontos, hogy megtanuljuk és megtanítsuk gyerekeinknek is az érzelmek felismerését, szétszálazását. Fontos, hogy tudatosítsuk magunkban, mit is érzünk és mi váltotta ki belőlünk azt az érzést. De ha felnőttként is olykor nehéz megkülönböztetni, hogy a gyerekekre vagyunk-e mérgesek, mert totojáznak a reggeli készülődéssel vagy magunkra vagyunk dühösek, mert nem voltunk képesek kikapcsolni hajnal előtt a kedvenc sorozatunkat vagy éppen egy közelgő megbeszélés miatt vagyunk idegesek, akkor hogyan várjuk el a gyerekektől, hogy ők tisztán lássanak az ő fejükben még nagyobb káoszt okozó érzelmekkel kapcsolatban? Ezért is hasznos, ha forgatunk olyan gyerekkönyveket, melyek az érzelmek felbukkanási helyzeteivel, akár testi, akár lelki tüneteivel foglalkoznak. Az önreflexió óriás tudomány - sajnos sok felnőtt ember sem rendelkezik vele - de ha ezeket a könyveket fellapozzátok, már zsenge korban sokat tehettek azért, hogy a gyerekeiteknek saját magukhoz és mások megértéséhez is zsebükbe kerüljön a kulcs.
Doris Rübel: Örülök, félek, haragszom (Scolar Kiadó)
A Ravensburger gyermekkönyvsorozatának e kötete az alapérzelmekkel ismerteti meg az apróságokat. A könyvet lapozgatva elgondolkodhatnak azon, minek örülnek, mitől félnek, miért lesznek mérgesek vagy szomorúak. Megtudhatják, hogyan ismerhetik fel ezeket az érzéseket magukon és másokon. Megérthetik, mi történik, amikor sírnak vagy veszekednek.
Andrea Weller – Essers: Minek örülök, miért haragszom? (Babilon Kiadó)
Hurrá, Ida és Zsiga ma játszótérre mennek! Zsiga még a nagy csúszdára is föl fog mászni! Csak hát az nagyon magas… Ida meg a rugós bogáron fog repülni. Mennyi érzés kavarog bennük! Kirobbanó jókedv, feszítő düh… Mi ez a kellemes bizsergés? És mit kezdjek a haragommal?
Ida és Zsiga alig várják, hogy kimenjenek a játszótérre. A vidám játék azonban egyik pillanatról a másikra veszekedésbe torkollik. Nehéz megegyezni, hogy ki szálljon fel előbb a rugós bogárra, és ki hintázzon. Milyen bosszantó, ha összedől a homokvár! Ki hogyan vezeti le a mérgét? Van, hogy a beszélgetés segít, van, hogy a toporzékolás. Mi a helyzet a félelemmel? Az biztos, hogy félelem nélkül nincs bátorság. Mennyi érzés kavarog bennünk, és néha milyen nehéz kezelni őket!
Veronica Chamorro: Sziasztok érzelmek (Napraforgó Kiadó)
Az érzelmek felismerése és megfelelő kezelése nagyon fontos képesség, különösen gyerekkorban. Amikor azonban a szülők megpróbálják elmagyarázni az érzelmeket a gyerekeknek, hajlamosak a felnőttek szókincsét, érvrendszerét használni, így az üzenet nem ér célba. Ebben a kötetben a felnőttek külső szemlélőként jelennek meg, a történetek főszereplője két gyermek. Bálint és Hanna testvérek, a szüleikkel és a nagyszüleikkel élnek. Hétköznapi történeteikben az olvasó felismerheti a különböző érzelmeket, mint a boldogságot, az irigységet, a dühöt vagy a féltékenységet. Ebben a történetekben elhelyezett kis ikonok is segítenek, mert ezeken a pontokon a felolvasó nagyok és a mesehallgató kicsik együtt dönthetik el, vajon éppen milyen érzelmek dúlnak a főhősökben, így maguk is megtanulják felismerni őket.
Shona Innes: A gondolatok kertje (Pagony Kiadó)
A lassítás, a megállás, a belső működések tudatosítása nagyon fontos a gondolatok kertjében való eligazodáshoz, de a stressz és az érzelmek kezelésében is. Néha jó, ha ellátogatunk a fejünkben burjánzó kertbe, hogy ne akadjunk el, és a folyamatosan növekvő gondolatvirágok sűrűjében ki tudjunk igazodni.
Szél Dávid, pszichológus
Shona Innes pszichológus könyvei segítenek a gyerekeknek megbirkózni az élet olyan kérdéseivel, amelyek néha még felnőttként is nehezen emészthetők. Agócs Írisz pedig csodálatosan érzékeny rajzokat készít hozzájuk – ez az Ölelj meg! Sorozat.
Anna Llenas: A színszörny (Labirintus Kiadó)
A színszörnynek fogalma sincs, mi van vele. Összekuszálódtak az érzelmei, és most ki kell bogoznia a szálakat. Vajon helyére tudja tenni a vidámságot, a szomorúságot, a haragot, a félelmet és a nyugalmat önmagában?
Ellen Surray – Lauren Stockly: Ismred meg a szörnyeidet (Kulcslyuk Kiadó)
Mindfulness mesekönyv az érzelmek elfogadásához és kezeléséhez
Ezzy egyre jobban szenved a nyomában loholó szörnyektől, vagyis Haragtól, Aggodalomtól, Szomorúságtól és Félelemtől. Hiába igyekszik elkerülni őket, vagy elmenekülni előlük, előbb-utóbb mindig utolérik. Végül segítséget kér az anyukájától, aki elárulja, mit is akarnak üzenni neki ezek a szörnyek, és hogyan engedheti őket közelebb magához. Olyan módszereket mutat, amelyek segítségével Ezzy egyre jobban elboldogul Haraggal, Aggodalommal, Félelemmel és Szomorúsággal is: már nem retteg tőlük, képes megérteni az üzeneteiket, és együtt tud maradni velük, amíg kell.
A gyermekpszichológus szerző által írt okos és megnyugtató könyv segít megérteni a nehéz érzések természetét, eloszlatja a gyermeki félelmeket, és megtanítja, hogyan lehet jól kezelni a szorongató, kellemetlen belső élményeket. A tudatos jelenlét alapú mese elsősorban a 4-9 éves korosztály számára ajánlott, de nagyobb gyerekek, sőt felnőttek is jó hasznát vehetik a benne foglalt ismereteknek.
Patricia Mennen: Légy bátor, erős és magabiztos (Scolar Kiadó)
A Ravensburger népszerű Mit? Miért? Hogyan? gyermekkönyvsorozatának 63. kötetét lapozgatva az óvodások és a kisiskolások megtudhatják, mikor vagyunk bátrak, hogyan lehet legyőzni a félelmet, miért nem sikerül mindig minden, mikor kell nemet mondani, milyen érzés egy közösséghez tartozni, milyen érzés kiközösítettnek lenni.
A már hazánkban is közkedvelt Ravensburger-játékok közé tartozó képes szakkönyvsorozat kedves illusztrációkkal, a gyerekek életkorának megfelelő információkkal ad választ a rengeteg kérdésre. Minden egyes oldal új témakört jár körül, melyek részletgazdagságában a felnőttek segíthetnek eligazodni, akár egy-egy óvodai vagy kisiskolás foglalkozás keretében. A sorozat nyomdai kivitelezése egyedülállóan magas színvonalú. Fő különlegessége, hogy minden könyv közel 50 titkos ablakot rejt, melyek fedelét felnyitva a gyerekek kielégíthetik a kíváncsiságukat.
Kertész Erzsi: Zsebaljai időjárók - Mese az érzelmekről (Pagony Kiadó)
Úgy gondolom, az érzelmekről érdemes minél korábban elbeszélgetni a gyermekeinkkel. Hiszen ezek néha megterhelőek, máskor pedig akár nevet is nehéz adni nekik, olyan bonyolultak lehetnek. Óvodás korú, kisiskolás gyerekeinknek időnként nagy kihívás lehet még a négy legalapvetőbb érzelem természetének, jellegzetességeinek megértése is." Kertész Erzsi Ebben próbál – egy apró, első lépéssel, no meg Pehely és Gomoly, a két zsebaljai időjáró és „érzelemgyűjtő” hathatós közreműködésével – segítséget nyújtani ez a mese.
Katarzyna Zolich: Oh, jaaj! - Julival és Mátéval az érzelmek nyomában (Wonderland Alapítvány)
Olyan könyv, amelynek segítségével a gyermekeink:
– megtanulják, hogyan működik a testük és az érzelmeik különféle helyzetekben,
– felismerik az alapvető érzelmeket, és össze tudják kötni őket a testük reakcióival,
– megértik, mik a szükségleteik és a korlátaik.
Te mint szülő:
– olyan ötleteket, gyakorlatokat találsz itt, amelyek segítik az érzelmek tudatos átélését, azok felismerését gyermekedben,és támogatni őket azok szabályozásában.
Az érzelmek életünk szerves részét képezik.
Ezeknek köszönhetően reagálunk, éljük meg a körülöttünk lévő világot, építjük kapcsolatainkat, teremtünk közösséget, fejlődünk. Ahhoz, hogy minél jobban működjünk, meg kell értenünk az érzelmeket, és fel kell ismernünk a mögöttük rejlő szükségleteket. Nem könnyű feladat, de segíthetünk vele gyermekeinknek, s ezzel életre szóló mintát adhatunk nekik.
Félelem, bátorság, szorongás ismeretlen helyzetektől
A következő könyvekben csupa olyan kis hősről olvashattok, akik egy-egy számukra nehéznek tűnő helyzetben állnak helyt. Van, aki magából merít erőt, van, akinek képzeletbeli barát segít. Van, aki az ismeretlentől tart és van, aki valami félreismerttől. De bárhogy is legyen, fontos, hogy a könyveken keresztül is megmutassuk a gyerekeknek, hogy félni nem szégyen, bárkivel, akár apróval akár felnőttel előfordulhat. A könyvekben, mesékben az a remek, hogy a gyerekek olyan helyzetekbe helyezkedhetnek bele, amit nem is biztos, hogy bármikor át fognak élni. Ott és akkor, anya vagy apa biztos ölelésében élhetik át a mesehős kalandjait, ismerhetik- vagy tanulhatják meg az egyes helyzetek megoldásait. De ami a félelem témában talán a legfontosabb, láthatják, hogy félni mindenki szokott (még az oroszlánok is) de ha nagy szükség van a bátorságra, ha van egy cél, amit el akarunk érni, akkor óriás küzdésekre vagyunk képesek. Mert a félelemnek bizony jó oldala is lehet. A félelem segít nekünk: óvatosságra int ha arra van szükség, erőt, olykor remek ötleteket ad, ha valamit nagyon meg kell oldanunk.
Sokféle félelem létezik, minél többet megmutatunk a gyerekeknek a meséken keresztül, annál könnyebben tudjuk majd a rémisztő helyzeteket ha nem is rögtön megoldani de jól kibeszélgetni, ami már sokszor fél siker és igen sokat fog jelenteni a következő zűrös helyzetben.
Axel Scheffler: A kék szörny (Pipp és Polli-sorozat) (Pagony Kiadó)
Polli éppen süteményt süt, amikor az ablakban megjelenik egy félelmetes szörny. Szegény Polli! Nagyon megijed – egészen addig, míg észre nem veszi, hogy a kék szörny nem más, mint Pipp.
Még szerencse, hogy csak tréfa volt az egész! Polli is kipróbálhatja, milyen ijesztőnek lenni, aztán irány a kert!
Amber Stewart: Pisze úszni tanul (Babilon Kiadó)
Egy kisgyerek és szülei sokféle kihívással néznek szembe. Az első évek mérföldkövei sorozatban kedves állatcsaládok segítenek lépésről lépésre megbirkózni ezekkel a nehézségekkel.
Pisze, a kis vidra már sok mindent tud. Csak úszni nem. Vajon hogy fogja ezt is megtanulni?
Marék Veronika: Laci és az oroszlán (Móra Kiadó)
A világ leggyávább kisfiúja egy oroszlánra vágyik. Meg is kapja – csak éppen az oroszlán kicsi és piros. Mégis alaposan megváltoztatja Laci életét.
Julia Donaldson: A Graffaló (Pagony Kiadó)
Az erdőben sétált egy barna egérke, meglátta egy róka: – Hm, jó lesz ebédre!
Menjünk beljebb az erdőbe és lássuk, hogy bánik el a nagyeszű egérke a rókával, a bagollyal, a kígyóval és végül egy éhes Graffalóval… A LEGNÉPSZERŰBB ANGOL MESÉBEN!
Lu Fraser: A legbátrabb jak (Studium Plusz)
Finom, puha, göndör szőrével és aprócska patáival Jakab a legaranyosabb kis jak. De… ő már nem akar kicsi lenni! Nagyon szeretne felnőni, hogy végre olyan lehessen, mint az igazi nagy jakok. De mi van akkor, ha vannak dolgok, amiket csakis a kis jakok tudnak megtenni?
Csodálatos, verses történet arról, hogy tökéletesek vagyunk… éppolyan tökéletlenül, ahogy születtünk.
Nicola Kinnear: Az icipicit bátor nyúl (Alexandra Kiadó)
A külvilág számos kalandot tartogat, de egyben ijesztő is. Furcsa zajok, különös állatok, ismeretlen szagok – nem lenne sokkal jobb inkább az otthon melegében kötögetni és sütit majszolni? Vajon lehet egy otthon ülő nyuszi legalább egy icipicit bátor? Ez a kedves és vicces történet megmutatja, hogy ha a barátságról van szó, mind bátrabbak…
Farkas Nóra: Nem félek! - Öt mese a bátorságról (Manó Könyvek)
Zozinak fáj a füle, de fél az orvosi vizsgálattól. Prücsök este nem mer elaludni a sötét szobában. Mindannyiunknak vannak kisebb-nagyobb félelmei, az egészen hétköznapiaktól kezdve az olyanokig, mint egy szerettünk elvesztése. Farkas Nóra kedves meséi és a történetek végén található játékos feladatok segítenek oldani a kicsiknek ezeket a félelmeket.
Stefanie Dahle: Nincs mitől félni! (Manó Könyvek)
Álomszép erdei történet varázslatos illusztrációkkal.
Brúnó mackó nagyon szeretne bátor lenni, de sajnos borzasztóan retteg a pókoktól és a kísértetektől.
Ezért aztán legjobb barátjával, Bundással, a kis bűzös borzzal elhatározzák, útnak indulnak – hogy Brúnónak legyen alkalma gyakorolni a bátorságot…
Útjuk egyenesen a Méhmező mögött található, elhagyatott boszorkánylakhoz vezet. Juj, de hisz ott kísértetek tanyáznak! És valóban, a házban egy hatalmas üstben furcsa kotyvalék rotyog a tűzön…
– Van itt valaki? – kérdezi bátortalanul Brúnó mackó.
Persze, hogy van! Fülöpnek, a nyuszinak sürgősen segítségre van szüksége.
És a barátok – hupsz – máris egy fergeteges varázskaland kellős közepén találják magukat.
Rachel Bright: A benned élő oroszlán (Scolar Kiadó)
Nem kell, hogy bátor és nagy legyél az üvöltéshez! Íme az egérke példája: ő is szeretne úgy üvölteni, mint az állatok királya, csakhogy ő picike, és nem is túl bátor. Aztán mégiscsak útra kel, hogy megtanulja az üvöltés tudományát, és az útja során rájön, hogy a benne élő oroszlán mindenre képes. Bájos verses mese, csodás illusztrációkkal,…
Giles Andreae: A táncoló zsiráf (Central Könyvek)
Zsizsi, a nyakigláb zsiráf nem tud táncolni. Szegény minden évben retteg a nagy Dzsungeltánctól. Egy szép holdfényes éjszakán aztán rájön, hogy csak meg kell találnia a saját ritmusát. A szeretetre méltó zsiráf története több mint húsz éve a gyerekek kedvence, s a mai napig a nemzetközi sikerlisták élén áll.
Ana Serna Vara: Ég veled, félelem! Szia, bátorság! (Érzelmek erdeje-sorozat) (Napraforgó Kiadó)
Eljött az éves gombaszedő verseny ideje! Az erdei állatok mind nagyon izgatottan várják a nagy eseményt. A gyerekek a verseny hevében mélyen bemennek az erdőbe, és ez halálra rémíti Lucát, a mókust… Szembe tud-e szállni a félelmével, felváltja-e a bátorság a rettegést?
Félelem a sötétségtől
Félni sok mindentől lehet, de talán a leggyakrabban előforduló félelem kisgyerekkorban az az esti fektetéskor előbukkanó rettegés a sötéttől (Ami persze lehet szeparációs félelem is, de maradjunk most a sötétségnél :D). Abban már a beszélgetés legelején megegyeztünk, hogy mi felnőttek is félhetünk a sötétben (én pl. 46 évesen még kislámpa fényénél alszom). A különbség a kor előrehaladtával a megküzdési stratégiákban rejlik. Ahogyan a sötétségtől való félsz elmúlására sincsen optimális kor, úgy a többi félelemre sem lehet sémákat felhúzni. De a sokféleség a gyerekkönyvek szerzői által választott utakra is igaz, a félelmek kiváltó okainak megismerésére, "átkeretezésére" is több utat választhatnak az alkotók.
Az éjszakával foglalkozó gyerekkönyveken keresztül talán jól látszik ez a sokszínűség. A félelmeink legyőzésére remek út lehet az ismeretterjesztők forgatása, hiszen ha látjuk, hogy mi is történik éjszaka, hogy az alvás alatt a világ egy bizonyos része aktív életet él, valaki munkába jár, az állatok egy része vadászni indul, a csillagok és a Hold "vigyáznak ránk", aludni pedig kell, mert attól leszünk másnap erősek és energikusak...máris kevésbé nyomasztó a ránk telepedő éjszaka.
Az is célravezető lehet, ha erre a sok okosságra még egy kis humor is rakódik, ahogyan történik ez a Nincs itt semmi látnivaló!-ban, amiből a sötétben látás tudományát tanulhatjuk meg vagy az Éjszakai böngészőben, amiben a szereplők éjszakai életének apró titkaiba is bekukkanthatunk. De az is hatékony módja a félelmek kiváltó okaival való összebarátkozásnak, ha megszemélyesítjük azt, ahogyan ez történik a Félsz a sötétben? A sötét jobban fél tőled! című képeskönyvben, vagy megismerjük az ijesztő dolog kellemes oldalát, ahogyan teszi ezt a sötétséggel Hupp, az apró kis bagoly, akinek bagolysága okán igen fontos, hogy ne rettegjen az éjszakáktól.
Andrea Weller – Essers: Mit rejt az éjszaka? (Kicsi világ-sorozat) (Babilon Kiadó)
A kisgyerekek nem egykönnyen alszanak el, pláne, ha a sötétben fura zajokat is hallanak. Milyen jó, hogy Matyi és apa együtt kinéznek az ablakon a kertbe, és sorra veszik a sötétben mocorgó állatokat! És még mennyi érdekes dolog történik éjszaka! Ki hitte volna, hogy sok felnőtt ilyenkor is dolgozik! A Mi MICSODA Kicsi világ kedves története és aranyos rajzai segítenek, hogy könnyebben menjen az elalvás egyedül is.
Rotraut Susanne Berner: Éjszakai böngésző (Évszakos böngészők-sorozat) (Naphegy Kiadó)
Éjszaka borult Nekeresdfalvára. Békésen alszik a város. Vagy mégsem? Vannak, akik nagyon is ébren vannak! A könyvtárban izgalmas éjszakai olvasás zajlik, a rendőrök egy betörőt üldöznek a városon át, mások pedig a tűzijátékra igyekeznek a parkba. Denevérek, kóborló cicák és holdfényben andalgó szerelmesek népesítik be Nekeresdfalva csendes, alvó utcáit. És ha figyelsz, talán még a halk hortyogást is meghallod a langyos, nyári éjszakában…
Peter Vegas: Félsz a sötétben? A sötét jobban fél tőled! (Pagony Kiadó)
Mindenki fél valamitől. Van, aki a pókoktól vagy a mennydörgéstől, lehet, hogy te pedig éppen a sötéttől. De vajon a sötét nem fél tőled? Dehogynem! Ismerkedjetek meg a sötéttel, aki a könyv végére már nem is tűnik olyan félelmetesnek. Sőt! Valójában egész aranyos. Vigyázzatok, nehogy megijesszétek!
Jill Tomlinson: A bagoly, aki félt a sötétben (Pagony Kiadó)
Hupp, a bagolyfióka. Dundi és bolyhos. A szeme nagy és kerek. A tolla puha és pihés. Minden szempontból tökéletes, kivéve egyetlen dolgot... Nem szereti a sötétet. Ezért nem tud vadászni menni a szüleivel. Ezért mindig éhes és a szülei mindig fáradtak. Muszáj tenni valamit! A mamája végtelen türelemmel hagyja, hogy fiókája maga fedezze fel, milyen jó dolog az éjszaka. Hupp minden fejezetben kicsit önállóbb, mindben találkozik valakivel, aki elmondja, hogy miért jó a sötétség. A világhírű olasz illusztrátor, Anna Laura Cantone kócos, elrajzoltan megnyerő fizimiskájú figurái tökéletesen illenek a mese hangulatához. Ajánljuk nagy ovisoknak és kisiskolásoknak, akár önálló olvasásra is.
Dániel András: Nincs itt semmi látnivaló (Pagony Kiadó)
Késő van, anya leoltotta a lámpát, aludni kéne. Na persze, könnyű azt mondani! A szoba sötétje tele van mindenféle fura dologgal, nem lehet nem észrevenni őket! Elég a falat bámulni: máris olyan, mintha egy árnyékmozi nézői lennénk! De ha lehunyjuk a szemünk, akkor sem egyszerűbb a helyzet! Hiszen a fejünk is tele van egy csomó mindennel – emlékekkel, képekkel, gondolatokkal… Hogy lesz ebből elalvás?!
A válasz talán kiderül Dániel András korábbiaknál is formabontóbb képeskönyvéből, amelyben a szerző álom és ébrenlét határán vezeti olvasóját a villanykapcsoló kattanó hangjától egészen… Nos, hogy meddig, az kiderül ennek a minden szempontból szokatlan könyvnek a lapjairól. (Ahol egy váratlan pillanatban akár még Andy Warhol és Joan Miró is szembesétálhat velünk.)
Szorongató helyzetek – A nemet mondás művészete
A gyermekkori félelmek és szorongások gyakori kiváltó okai a kortársakkal - de akár felnőttekkel is - megtapasztalt hétköznapi kellemetlen helyzetek. Sokfélék a gyerekek, habitusuk, családi hátterük, szokásaik is millió félék lehetnek. De nagyon fontos, hogy megtanulják, hogy az óvodában és iskolában ne menjenek bele sem egyszeri alkalommal, sem visszatérő módon olyan helyzetekbe, melyek nem csak ott és akkor kellemetlenek nekik, de később is szorongatja őket a helyzet megismétlődésének veszélye. Meg kell tanítani őket (és magunkat is!) nemet mondani.
De nem csak a nehéz helyzetben kínlódó gyerekeknek elengedhetetlen az ilyen témájú könyvek forgatása, mesélése. A gyerekkönyvek egyik legnagyobb jósága az empátia, a mások helyzetének megértésére való képesség fejlesztése. Ahogyan nem szeretünk a szorult gyerek szüleinként sem szülői-óvónői elbeszélgetésekre járni, úgy a másokat bántó gyerek felmenőiként sem szívesen képzeljük el magunkat. Segítsünk ezen kellemetlen szituációk elkerülésében csemetéinknek és magunknak is, a következő könyvek lelkes forgatásával:
Christian Tielmann: Berci azt mondja, állj! (Barátom, Berci-sorozat) (Manó Könyvek)
Nem könnyű, de minden gyerek számára fontos, hogy megtanuljon nemet mondani. Berci összeszedi magát, és azt mondja: állj! Az óvodai vad kalózoknak. A bátyjának, Fricinek, aki folyton idegesíti. De még Mama barátnőjének is, aki cuppogós puszikkal akarja elhalmozni. Mert végül is Berci tudja a legjobban, hogy mikor nem jó neki valami.
Paulik Móni: Szabad a nem (Csimota Kiadó)
Manna, a kutyám, imádja, ha én simogatom, de észrevettem, hogy van, akinek nem engedi.
De vajon hogyan tud egy kutya nemet mondani, és vajon mi mikor mondhatunk nemet? Ha nincs kedvünk barátkozni, egy simogatást vagy egy puszit bármikor visszautasíthatunk?
Attól még szófogadó valaki, ha néha NEM-et mond?
A történet egy kutya viselkedésén keresztül mutatja be, hogy mindenki önmaga rendelkezik a testével. Megerősíti a gyerekeket abban, hogy mindig legyen bátorságuk nemet mondani, akár gyereknek, akár felnőttnek, még akkor is, ha ez a másiknak rosszulesik.
Kertész Erzsi: Nem mese (Pagony Kiadó)
Nemet mondani tudni kell! Ja, az könnyű? Néha igen! Néha nagyon nem. És amúgy is, nem csak egyféle nem van. Hallottatok már például a cincogó nemről? Vagy a lerepül a hajad nemről? Esetleg a kerek perec nemről? Hát a köszönöm, nemről? Ezekről, és még sok-sok féle nemről szól Kertész Erzsi író-pszichológus új könyve, na és persze arról, hogy merjünk nemet mondani.
Tasi Kata: A homoklakó (Csimota Kiadó)
Gyereket ütlegelni szigorúan tilos! Kivéve félrenyelés esetén, térdünkre fektetve, lassú ritmusú, erőteljes mozdulatokkal, hátba.
Vajon mi történik, ha megjelenik az oviban egy fura süvölvény, aki sosem fogad szót? Mit gondolnak az ovisok? Megijednek tőle? Elkerülik? Azt kívánják, bárcsak sose jött volna? Vagy valaki legszívesebben csak behúzna neki egyet, amikor az óvó néni nem látja? Nehéz megélni, ha olyasvalakivel találkozunk, aki idegesítő és szokatlanul viselkedik. Pedig egyvalamiben biztosan olyan, mint mindenki más: rossz neki, ha bántják. A mese a csúfolódás, és az elfogadás témáját dolgozza fel.
Lorenz Pauli: Hű, de bátor! (General Press Kiadó)
Ez a kedves mesekönyv egy bátorságpróbáról szól. Négy barát a kisegér, a csiga, a béka és a veréb versenyre kel: vajon ki a legbátrabb közülük? A kérdés nem is olyan egyszerű, mint első látásra tűnik amihez az egyik állatnak össze kell szednie minden bátorságát, az a másiknak a világ legtermészetesebb dolga. Végül az állatok rájönnek, hogy a bátorság milyen viszonylagos dolog, és mind elismerik a másik hősies tettét. Az elbűvölő rajzokkal illusztrált mese a gyermekek számára is érthető módon mutat rá az egyének különbözőségére és a toleráns viselkedés fontosságára.
Első körben legyen ennyi... De tovább is van és mondom is még. Nekikezdek a következő lista felvezetésének, remek könyveket gyűjtöttem össze az iskolás korosztálynak is. Reményeim szerint szerdán érkezik az is. Ha ide kattintotok, lehet, hogy már itt is van... IDE KATTINTSATOK... Ha még nem találjátok, akkor még nincsen szerda. :D
Hallgassátok meg, nézzétek végig a Mesés jelen, mesés jövő - Könyvekkel a 21. századi gyerekekért
1. rész: Gyermekkori félelem, szorongás és stressz című beszélgetést, aztán szerezzetek be pár könyvet az itt láthatóak közül és máris óriás lépést tettek, hogy nyugodt, kiegyensúlyozott, a félelmeivel bátran szembenéző és azokat többé-kevésbé legyőzni képes gyerekek cseperedjenek fel körülöttetek.