1. rész: magyar gyermek- és ifjúsági könyvek
A Magyar Gyermekirodalmi Intézet minden év elején felkér néhány szakembert, hogy vegyék szemügyre az előző évben megjelent gyermek-, és ifjúsági könyveket. Negyedik éve gyermek- és ifjúsági irodalommal, illusztrációval foglalkozó, különböző szakterületekről érkező zsűritagokkal értékelik a megjelent műveket és választják ki az 50, általuk legjobbnak, legszebbnek, legizgalmasabbnak tartott kiadványt. Az eseménnyel a Magyar Gyermekirodalmi Intézet célja, hogy minél szélesebb körben felhívja a figyelmet az izgalmas, sokszínű gyermekirodalmi kínálatra.
Az idei év zsűrijében a következő szakemberek kaptak helyet:
Boldizsárné Kovács Gizella
irodalmi szerkesztő, Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet, a Magyar Rajztanárok Országos Egyesületének titkára
Czomba Magdolna
a kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium magyar-angol szakos tanára
Jásdi Juli
grafikus, illusztrátor
Merényi Hajnalka
PhD, adjunktus, ELTE Tanító- és Óvóképző Kar, Magyar Nyelv és Irodalom tanszék
Orosz Judit
grafikus, animációs tervező
Révész Emese
PhD, egyetemi docens, Magyar Képzőművészeti Egyetem
Sándor Csilla
alapító-főszerkesztő, Csodaceruza, Magyar Gyermekirodalmi Intézet
Varga Emőke
PhD, főiskolai tanár, irodalomtörténész, Szegedi Tudományegyetem
Wittmann Ildikó
szerkesztő, Csodaceruza, Magyar Gyermekirodalmi Intézet
A remek válogatást elnézve, örül a szívem, hogy ilyen csodás könyvekkel tudjuk nap, mint nap bizonyítani, hogy a magyar kortárs gyerekirodalom érdemes a figyelemre és szeretetre. DE! Mivel a "Neveljünk olvasókat!" csoportba naponta több tucat tanácstalan, a könyvesboltok, könyvtárak polcai között bolyongó szülő és nekik gyakran éppen az információhiány miatt segíteni nem nagyon tudó pedagógus, könyvtáros jelentkezik be, követve az esemény médiamegjelenéseit egy-két kritikai gondolat azért megfordult a fejemben.
Bár a díj kiosztása az utóbbi napokban igen nagy médiafigyelmet kap, a szülőkhöz, érdeklődő pedagógusokhoz mégis egy igen nehezen feldolgozható formában érkezik meg a díjazott könyvek listája. Az ugye természetes (?), hogy a hírt átvevő oldalak egy száraz, ABC rendbe szedett listát tesznek közzé, de az, hogy a Gyermekirodalmi Intézet oldalán is ez a lista vár bennünket, az elég meglepő. Tekintve, hogy idén negyedik alkalommal választották ki a legjobb könyveket, már egy, az adott évre utaló évszámot sem lenne butaság az oldal főcímébe beleilleszteni. De magáról az eseményről, a díjazott könyvekről is több információt vártam. Mivel napi szinten egy-két (három-négy) órát gyerekkönyvek között kutakodom, így az esemény történetét és a lista legtöbb szereplőjét ismertem, de voltak olyan kiadványok, melyeket még a saját kiadójuk oldalán sem találtam meg. Az ABC szerinti rendezés helyett is sokat segítene egy korosztályos sorrend, hogyha már a hírt felkapó oldalak olvasói (sokan talán először) az Intézet oldalára vetődnek, lássák: ez a válogatás nekik (is) készült.
Legyünk reálisak! Egy ilyen listát igen kis eséllyel fognak az olvasók, olvasókat nevelők könyvről-könyvre végighaladva, egyenként felkutatni, kideríteni, hogy az ő gyerekeiknek, tanítványaiknak szól-e, miért is lehet díjazásra érdemes, de hogy a legkézenfekvőbbet említsem, hogyan is néz ki. Tudván, hogy az eseménnyel az Intézet fő célja, hogy a magyar gyerekek korosztályuknak megfelelő építő gondolatokat, minőségi irodalmi szövegeket és illusztrációkat kapjanak, érdemes lenne a díjazott könyvek és a kiválasztás folyamatának jobb bemutatására törekedni, hogy mi, mezei szülők, pedagógusok, könyvespolcok mellett ácsorgó könyvtárosok és kereskedők akár már másnap rávethessük magunkat a számunkra itt felbukkanó újdonságokra.
No, de sebaj! A jó úttörő ott segít, ahol tud. Listagyártásban meg már úgy is profik vagyunk. Ma életkorok szerint sorra vesszük a magyar díjazottakat, holnap pedig jönnek a külföldi szerzők és illusztrátorok által megálmodott, legjobbnak ítélt történetek.
A Magyar Gyermekirodalmi Intézet által felkért zsűri a 2018-ban megjelent magyar gyermek- és ifjúsági könyvek közül a következő műveket tartotta a figyelmetekre leginkább méltónak:
0-3 éveseknek
Pap Kata: Reggel, délben, este - Napszakok (Csimota Kiadó)

Nagy Diána: Előtte, mögötte - Hol (Csimota Kiadó)

Ovisoknak
Tóth Krisztina - Timkó Bíbor: Murci kandúr világot lát (Centrál Médiacsoport)

kíváncsi, és egy szép napon elindul világot látni. A cirkuszban légtornásznak áll, de nem marad ott sokáig, mert egy kedves kislány örökbe fogadja. És a kalandok még csak ezután kezdődnek! Murci fáradhatatlanul fedezi föl új otthonát, és közben próbálja megérteni gazdái furcsa szokásait. Például miért tisztogatja Lili annyira gondosan a csizmáját december ötödikén este? Hogy kerül egy szépen feldíszített fa a szoba közepére? Mi a jó a tojásfestésben? És miért utaznak el az emberek nyáron vidékre, ahol olyan hatalmas, harcias állatok élnek, mint Bori kutya? Csak nem kerül bajba a bátor kis kandúr?!
Szabó T. Anna - Rofusz Kinga: Adventi Kalendárium (Pagony Kiadó)

Más meglepetést is találnak a gyerekek a játékgyárban: a vackukba bekukkantva megpillantják a téli álmot alvó kisrókákat, ha kinyitják a faodú ablakát, láthatják, amint egy mókus szundikál, de megleshetik a padláson az egereket, vagy benézhetnek a bagolylakba, ha pedig megtalálják a naptár kedves figuráit az ajándék hűtőmágnesen, mindjárt fel is tapaszthatják a hűtőszekrényre. A gyerekek, míg izgalommal várják az advent következő napját, olvashatnak a háromkirályokról, a szent családról, a mikulásról, ismerkedhetnek az ünnepi ízekkel és illatokkal, és megtanulhatják, hogyan készülnek az emberek advent idején világszerte a karácsonyra.
Nagyobb ovisoknak, kisiskolásoknak
Harcos Bálint: A boszorkánycica (Pagony Kiadó)

Harcos Bálint új, verses meséjében Pindur, az elkergetett cica elindul, hogy gazdát találjon magának – Banyaguff, a vén boszorkány pedig épp cicasegédet keres. A kicsi, de vagány Pindur mellett két másik macska, Masni és Csimbók is megpróbálnak a banya kegyeibe férkőzni, és beleadnak mindent, hogy kiállják a három próbát…
Csorba Piroska - Bodonyi Panni: Mesélj rólam! (Bíbor Kiadó)
A gyűjtemény ötvennyolc verse három ciklusba rendeződik. Az első két ciklus – a Peti naplójából, illetve az Ancsa naplójából – egy kisfiú és egy kislány gondolatait, élményeit, világlátását, tapasztalatait, életének apró mozzanatait eleveníti meg svéd típusú gyermekversek formájában. A lírai alanyok – Peti és Ancsa – megszólalásai a gyermekolvasók és hallgatók számára az önmagukra ismerés örömét, az azonosulást; a felnőttek számára a gyermeki gondolkodás eredetiségének felfedezését, a beleélés képességét teszik lehetővé.

A sajátos gyermeki látásmódon keresztül az élet minden fontos területe – család, óvoda, önállósodás, barátság, testvérféltékenység stb. – megjelenik. A betegség, az öregség és az elmúlás sem tabu a versekben megszólaló gyermek-én számára – így segíti a versbeszéd ezek feldolgozását, megértését, elfogadását.
A kötet harmadik ciklusában, az Anya mondja címűben – gyermekverskötettől eddig szokatlan, rendhagyó módon a felnőtt szólal meg: egy altatóval és egy, a gyermekkorról szóló, örökérvényű, nosztalgikus verssel.
Mészöly Ágnes - Hanga Réka: Dalmorka, a hobbivarázsló (Cerkabella Kiadó)

Dalmorka hobbivarázsló történetei a 4–7 éves korosztályhoz szólnak. A mesék egy idilli tanyán játszódnak: itt él Natti, a bájos és bölcs tündér, rengeteg háziállattal, harmóniában a természettel és önmagával. A tanya békességét időről-időre megzavarja, vagy inkább felborítja Dalmorka, a kétbalkezes hobbivarázsló, akinek szinte soha sem sikerül galiba nélkül megoldani a legegyszerűbb problémát sem. Natti fáradhatatlan türelemmel próbálja helyrehozni a sok kalamajkát, legyen szó túledzett versenycsigákról, összekevert bevásárlólistáról, elvarázsolt jószágokról, és bár néha nem bírja megállni zsörtölődés nélkül, mégis mindig megbocsát peches barátjának. A legtöbb kaland tehát békés szörpiszogatással zárul, a hatalmas eperfa alatt.
A kötetet Hanga Réka visszafogott és érzékeny, aprólékos rajzai emelik ki a mesekönyvek közül.
Alapvetően szülői felolvasásra való, de kezdő olvasóknak olvasásgyakorlásra is kiváló. A történetek tipográfiájában és tördelésében komoly figyelmet kapnak a diszlexiás, részképességzavaros gyerekek: a betűtípus, a szellős oldalak és az illusztráció mind-mind segíti őket a szöveg feldolgozásában, lehetővé téve az önálló, élményszerző olvasást is.
Keresztesi József - Horváth Ildi: Csücsök, avagy a nagy pudinghajsza (Móra Kiadó)

Lovász Andrea (szerk) - Macskamuzsika (Hetvenhét magyar esti mese) (Cerkabella Kiadó)

Varró Dániel - Maros Krisztina: A szomjas troll (Kis viking legendárium) (Jelenkor Kiadó)

Berg Judit - Timkó Bíbor: Nádtengeri rejtélyek (Centrál Médiacsoport)

Döntsd el te, mi legyen a mese vége!
Ez a könyv nemcsak attól különleges, hogy a Nádtenger lakói vadonatúj kalandokba keverednek a már bebarnult hajú Füttyös Vilkó vezetésével, hanem azért is, mert rajtad múlik, hogyan alakuljon a történet! Elkezdődik a mese, de hamar felmerül a kérdés, merre folytassák útjukat a szereplők. Te döntesz, és így a bonyodalom az általad választott irányban kanyarog tovább. Ahány elágazás, annyi lehetséges folytatás. Van köztük vicces, meglepő, békés és harcias, izgalmas és szelíd. Persze itt-ott újra összefonódnak a szálak, míg a végére hét teljesen különböző befejezésű mesét „gyárthatsz” magadnak. És hogy még több meglepetést hozzon ez a fordulatos kötet: némelyik történetet és a meseváltozatok végét rajzfilmjelenetek egészítik ki. Ha okostelefonnal beolvassátok azokat a képeket, ahol LivePrint-logó szerepel, már meg is nézhetitek a rövid kis jeleneteket.
Rofusz Kinga: Otthon (Vivandra Kiadó)
Kinek mit jelent az otthon?
Biztonságos menedék? Egy hely, ahol jó lenni azokkal, akiket szeretünk?
Az OTTHON kisfiú hőse egy nap azzal szembesül, hogy a régi házból el kell költözniük, a szülei eladták, újat vásároltak.
A régi otthontól való búcsú, a visszavágyódás, a fájdalmas elszakadás és a megnyugtató újra otthonra találás története.
Csak képekben.
A frissen megjelent OTTHON című új könyvében az alkotó nem „csak” illusztrátorként, hanem a kizárólag rajzokban-képekben elmesélt történet szerzőjeként is bemutatkozik.

Sebő Ferenc - Kovács András Ferenc - Kürti Andrea: Árdeli szép tánc - A Sebő együttes lemezével (Gutenberg Books)

Kisiskolásoknak
Bajzáth Mária (szerk.) - Herbszt Károly: A rabbi és az oroszlán (Zsidó mesék, legendák, történetek) (Kolibri Kiadó)

A rabbi és az oroszlán Bajzáth Mária mesepedagógus és budapesti zsidó iskolák együttműködésében jött létre, hogy a mesék megbízható és helyes ismereteket tükrözzenek a zsidó kultúráról, és egyúttal vallási hovatartozás nélkül, szülők és a gyerekek számára irodalmi élményt is nyújtsanak.
Bajzáth Mária (szerk.) - Maros Krisztina: Én, senki, segítség (Népmesék a világ minden tájáról 9 éves kortól) (Kolibri Kiadó)
Bajzáth Mária mesepedagógus nagy sikerű Népmesekincstár-sorozata a várva várt, kiskamaszoknak szóló népmese-válogatással bővül. Az Én, senki, segítség című könyv – címében hordozva az erre az életkorra igencsak jellemző problémákat – meséivel a 9 éves és annál idősebb korosztályt szólítja meg, és nekik kínálja, ha nem is a megoldást, de a mese felszabadító erejét, legyen szó közös mesélésről vagy önálló olvasásról.
A Népmesekincstár negyedik kötetébe olyan népmeséket válogattam, amelyek kifejezetten a kiskamaszokat érdeklő témákról szólnak. Ebben az életkorban ugyanis épp olyan nagy szükség van a jókor, jól elmesélt népmesékre és a mesehallgatás semmivel sem pótolható meghitt, örömteli élményére, a mesélő felnőtt személyes jelenlétére, a kölcsönös, fókuszált figyelemre, mint kisgyerekkorban.

A kamaszkor küszöbén álló gyerekek már szenvedélyesen vágynak arra, hogy megismerjék és megértsék a világot. Néha azonban eltévednek a kérdések és a rengeteg lehetséges válasz útvesztőjében. Ám ha a felnőtt odafigyel rájuk, pontosan érzi és érzékeli majd, mikor lehet elővenni a mesekönyvet, és elolvasni vagy elmondani egy-egy mesét.
Bajzáth Mária mesepedagógus, a Népmesekincstár mesepedagógiai módszer kidolgozója
Zágoni Olga - Kürti Andrea: Kajtikó, a derék sárkányfiú (Koinónia Kiadó)

Szokács Eszter - Nagy Norbert: Mózes (Bibliai történetek 2.) (Csimota Kiadó)
József története után ezúttal Mózes életéről olvashatunk. Megismerhetjük az Egyiptomban élő zsidók mindennapjait és útjukat Kánaánig.
Vajon hogyan győzte meg Mózes a fáraó földjén senyvedő zsidókat, hogy elinduljanak vele régi-új hazájukba? Hogyan vette rá az uralkodót, hogy engedje el őket? Tényleg szétnyílt a Vörös-tenger? Meddig vándoroltak a pusztában, mit ettek és miért hőbörögtek az emberek folyton? Mit csinált Mózes az elégedetlenség és veszekedés ellen? És egyáltalán, ki ez a Mózes?

A bibliai történeteket már sokan megfestették, megrajzolták, megfilmesítették. Mi elmeséljük őket egy sorozatban. Ezek a történetek ősiek, mégis bennünk élnek. Kicsit talán úgy, ahogy a családi anekdoták, amelyeket szeretünk újra meg újra felidézni, annak ellenére, hogy mindenki másképp emlékszik rájuk, másképp meséli őket. És Szokács Eszter remek mesélő…
Kertész Edina - Maros Krisztina: A lány, aki orvos akart lenni (Naphegy Kiadó)

Várszegi Adél - Máray Mariann: Gibbon és Makákó (Csimota Kiadó)
közösen borzolják a többi állatkerti lakó, illetve egymás idegeit. A gibbon a makákó legjobb barátja, és a makákó a gibbon legjobb barátja. Legalábbis a kamaszodó gibbon legújabb szülinapjáig, amikortól viszont már nem. Vagyis nem úgy, ahogyan azt a kölyök makákó szeretné. Vajon van egy legjobb barátságban olyan, hogy kinő minket a másik?

Molnár T. Eszter - Molnár Jacquelin: Kóbor Szálló (Pagony Kiadó)

És hogy mi köze van Rikinek, ennek a borzas, szőke kislánynak, Dínónak, a szabadságra vágyó rottweilernek, és Sunyi Sanyinak, a rettegett rablónak a Kóbor Szállóhoz? Kiderül a meséből!
Varázslatos, érzékeny meseregény Molnár T. Esztertől (Egy majdnem normális család, Szabadesés) Molnár Jacqueline (Robotok, A hétfejű tündér, A részeg elefánt, Belvárosi gyümölcsök stb.) színpompás rajzaival – sok-sok humorral, emberismerettel, empátiával.
Ha szeretitek Lázár Ervint, ez a mese is tetszeni fog!
9-12 éveseknek
Fa Nándor - Francois Denis: Kalandjaim a Föld körül (Kolibri Kiadó)
Ez csak egyike Fa Nándor kalandjainak. Az első magyar vitorlázó, aki saját kezűleg épített hajóval kerülte meg a Földet, most elmeséli az útja során átélt izgalmakat.
Nemcsak azt tudhatod meg, mi történt a kormány nélkül hánykolódó hajóval a Déli-tengeren, de az is kiderül, mi a teendő, ha egy vérszomjas cápával találod szembe magad. És vajon milyen az élet egy aprócska, de működő vulkánszigeten? Hova tűnnek a hajók a Bermuda-háromszögben? Tényleg csendes a Csendes-óceán? Hány kiló egy koala?

Miközben a megtörtént eseményeket feldolgozó regényt olvasod, a kérdésekre is választ kapsz. Láss világot, és kísérd el Föld körüli útjára a legsikeresebb magyar vitorlázót! Üdv a fedélzeten!
Francois Denis, a nemzetközileg ismert francia karikaturista rajzaival.
12-16 éveseknek
Fodor Marcsi, Neset Adrienn - Rátkai Kornél, Bertóthy Ágnes: 50 elszánt magyar nő (Bookline Könyvek)

Zágoni Balázs: A gömb (Móra Kiadó)
A tizenhárom éves Vik egy gombászkolóniában él, az egy évvel idősebb Ajla pedig a Városban. A fiú minden nap a túlélésért küzd, a lánynak sejtelme sincs, mi történik a falon túl. Mielőtt a sorsuk összefonódik, Vik találkozik a rejtélyes eredetű Gömbbel, és ez örökre megváltoztatja az életét.

A Fekete fény sorozat első kötete eredeti hangú kalandregény, amely egy számunkra ismerős vidék lehetséges jövőjébe vezeti el olvasóit.
14 éven felülieknek
Dániel András: A nyúlformájú kutya (Tilos az Á Könyvek)

Egy nyúl, aki csak látszólag az.
Egy könyvbe zárt, rajzolt város.
Igaziak híján egy elképzelt barát.
Egy csomó kérdés, melyekre még ez a kitalált barát sem tudja a választ.
E könyv különös hőse kétféleképpen is idegen. Nincs otthon a saját testében, ahogy nem találja a helyét az őt örökösen másfélének ítélő világban sem. Egy elrajzolt figura, aki fel-alá bolyong egy meghökkentően furcsa könyv oldalain. Ahol sok minden érthetetlen, bizarr vagy nevetséges – és talán éppen ezért lehet annyira ismerős, nemcsak a tizenéves, de a felnőtt olvasónak is.
Dániel András formabontó képeskönyve sajátos módon beszél önmagunk és mások megismeréséről.
Majoros Nóra: Pityke és Prém (Móra Kiadó)

Gratulálunk az alkotóknak és a kiadóknak!
Holnap érkeznek a külföldi szerzők és illusztrátorok idén díjazott csodái. Visszavárlak! :)