60 történet megismerésről és elfogadásról 2-18 éveseknek
Folytatódik az érzékenyítő gyerek- és ifjúsági könyveket bemutató sorozatunk. A gyerekek önbizalmát erősítő és önmaguk megismerését és elfogadását elősegítő könyvek után megérkeztünk a gyerekek és az őket körülvevő közösség kapcsolatát erősen javítani képes, empátiafejlesztő könyvekhez.
Az empátia, vagyis a beleérző képesség, születésünktől fogva fejlődik, változik annak függvényében, hogy mit tapasztalunk a minket körülvevő világban. Először a szüleinktől tanulunk. Látjuk, mennyit törődnek másokkal, érdekli-e őket a barátok, családtagok, ismerősök apró-cseprő gondja. Beszélgetnek-e otthon mások életéről, problémáiról és igyekeznek-e megoldásokat találni. Nyitottak-e a sajátjuktól eltérő társadalmi vagy kulturális háttérrel rendelkezők problémáira.
De egy család élete természetesen határok között mozog. Ugyanazokkal az emberekkel és problémákkal kerülünk szembe nap mint nap, így egyetlen család tapasztalatai vajmi keveset jelentenek, amikor már az óvodai, iskolai közösségek is számtalan olyan helyzetet generálhatnak, ahol arra lenne szüksége a kicsiknek, hogy nyitottsággal és megértéssel forduljanak az addig számukra ismeretlenek felé.
Bevallom, számomra a mesélés, olvasás számtalan pozitív hatása közül talán a mások megismerésének igényére és képességére tett pozitív hatás a legfontosabb. Az egyik legfőbb oka, hogy évek óta szorgalmasan hozom elétek a jobbnál-jobb gyerekkönyveket, mert hiszek abban, hogy ha nyitottan állunk másokhoz és igyekszünk az ő szemükkel látni egy-egy problémát, idővel valamiféle megoldást találunk. Legyen az egy magánéleti súrlódás vagy akár egy társadalmi kérdés. És vajon mi segíthetne nekünk a legjobban mások szemüvegén át látni a világot, ha nem az a csoda, aminek segítségével napokon, heteken keresztül egy másik entitás bőrébe bújhatunk? Láthatjuk, amit ő lát, érezhetjük, amit ő érez és szó szerint olvashatunk a gondolataiban.
Nem biztos, hogy megéljük azt a helyzetet, amikor egy egész osztálynyi gyerek fordít nekünk hátat, mert nem vagyunk "tökéletesek". De ha legközelebb az osztály hátat fordít valakinek, eszünkbe jut, hogy ebbe bizony most belehasad egy szív, ha nem állunk mellé. Nagy valószínűséggel nem leszünk sohasem mindenki számára félelmetes sárkányok. De egy simogató mesével megtudhatjuk, milyen rossz az, ha ok nélkül félnek tőlünk és milyen édes érzés, ha valaki veszi a bátorságot, hogy megismerje és megszeresse a "nem is félelmetest". A könyvek éppen azért varázslatosak, mert nem kell ahhoz háborút átélnünk, hogy megtudjuk, mit érez egy hazájából elüldözött kisgyerek és félelem nélkül tudjunk vele barátkozni.
Hétről-hétre életek, sorsok tucatjait láthatjuk és érezhetjük át, és ez nem csak a gyerekeinknek lesz felbecsülhetetlenül hasznos, de a körülöttük toporgó többi gyerek életét is befolyásolhatja.
Igen, tudom! Végtelenül naiv vagyok! Vagy csak elég mesét olvastam ahhoz, hogy lássam, mi lesz a vége, ha Ti is jó sokat meséltek? :D :D :D
Jöjjenek hát, a "Neveljük olvasókat!" csoport tagjainak kedvenc történetei, amelyek a kicsi totyogósoknak és a 18 éves kamaszoknak is számtalan, izgalmasabbnál-izgalmasabb emberi (és olykor állati :D) lelket és agyat nyitnak meg, hogy könnyebb legyen az eligazodás a nagybetűs életben, amikor tetteikkel már mások sorsára is befolyással lesznek.
A legkisebbeknek
Julia Donaldson: A legcsinosabb óriás (Pagony Kiadó)
Marék Veronika: A csúnya kislány (Móra Kiadó)
Julia Donaldson: A Graffaló (PAgony Kiadó)
Menjünk beljebb az erdőbe és lássuk, hogy bánik el a nagyeszű egérke a rókával, a bagollyal, a kígyóval és végül egy éhes Graffalóval… A LEGNÉPSZERŰBB ANGOL MESÉBEN!
Óvodásoknak
Juliad Donaldson: Az öt csúfság (Pagony Kiadó)
Julia Donaldson: Kvirtek és Kvartok (Pagony Kiadó)
Nem látod, hogy milyen pirosak a kvartok?"
"- Valikám, figyelj rám, utoljára kérlek,
Vigyázz a kvirtekkel, mert iszonyú kékek!"
A piros kvirtek és a kék kvartok ősi ellenségek.
Történt egyszer mégis, hogy Vali, a kvart lány és Vili, a kvirt fiú összeismerkedtek… és szerelembe estek.
A fiatalok fittyet hányva az ősi szokásoknak űrhajóra ültek, és elszöktek családjuk haragja elől…
Hogy hogyan végződik ez az űrbéli Rómeó és Júlia-történet? Kiderül Julia Donaldson legújabb és legbűbájosabb meséjéből!
Csukás István: Süsü (Könyvmolyképző Kiadó)
Böszörményi Gyula: Emberke színe (Csimota Kiadó)
Mihail Pljackovszkij: A sün, akit meg lehetett simogatni (Móra Kiadó)
Berg Judit: Mesék a Tejúton túlról (Pagony Kiadó)
Egy kisfiú, Bojti, és egy kislány, Tücsök, csúnyán összevesznek a játszótéren. Addig-addig ráncigálják Bojti új biciklijét, amíg az elragadja őket, és elrepíti a két gyereket a Tejúton túlra, egy egészen különös, ismeretlen világba. Ahhoz, hogy hazajussanak, végig kell haladniuk a Bátrak útján, amely Homokországon, Növényországon, Árnyékországon, Vasországon és más különleges vidékeken keresztül vezet, veszélyek, kalandok, gaz ellenségek és segítőkész barátok között.
Nagyobb óvodásoknak és kisiskolásoknak
Junot Diaz: Szigetlakó (Cor Leonis Films)
A Pulitzer-díjas és New York Times sikerlistás Junot Díaz lírai hangnemben megírt, és Leo Espinosa által gyönyörűen illusztrált könyve a kreativitás, különbözőség, és képzeletünk azon képességének dícsérete, hogy összekötnek bennünket – a családunkkal, a múltunkkal, és önmagunkkal.
Bartos Erika: Őrangyal (Móra Kiadó)
Szegedi Katalin: Lenka (Csimota Kiadó)
Szegedi Katalin: Palkó (Csimota Kiadó)
Agnes Lacor: Lili (Csimota Kiadó)
Csukás István: Pom Pom meséi (Gesta Kiadó)
Timo Parvela: Miú és Vau (Kolibri Kiadó)
Bosnyák Viktória: A szomorú kacagány (Csimota Kiadó)
Bosnyák Viktória: A kacifánt nem elefánt (Ciceró Kiadó)
Kik azok a kacifántok?
Netán vándor elefántok?
Maradhatnak? Menniük kell?
A kacok ezt döntik most el.
Ez a kérdés fontos,
nagyon kacifontos!
Lotta Olson: Fura állatok (Cerkabella Könyvkiadó)
Molnár T. Eszter: A Kóbor Szálló (Móra Kiadó)
És hogy mi köze van Rikinek, ennek a borzas, szőke kislánynak, Dínónak, a szabadságra vágyó rottweilernek, és Sunyi Sanyinak, a rettegett rablónak a Kóbor Szállóhoz? Kiderül a meséből!
Varázslatos, érzékeny meseregény Molnár T. Esztertől (Egy majdnem normális család, Szabadesés) Molnár Jacqueline (Robotok, A hétfejű tündér, A részeg elefánt, Belvárosi gyümölcsök stb.) színpompás rajzaival – sok-sok humorral, emberismerettel, empátiával.
Ha szeretitek Lázár Ervint, ez a mese is tetszeni fog!
Kisiskolásoknak
Vajda Éva: Anup és a csodálatos tűzhely (Móra Kiadó)
Dániel András: A könyv, amibe beleköltözött egy óriás (Betűtészta Kiadó)
MOST MEGTALÁLTA, AMIT KERESETT!
Dániel András legújabb, szokványosnak aligha nevezhető könyve egy váratlanul felbukkanó, jóságos, féllábú óriás nyomát követve ad választ a fenti kérdésekre. Az olvasók, miközben részesei lesznek egy humorral és izgalmakkal teli képeskönyv születésének, sok mindent megtudhatnak barátságról, elfogadásról és a nagy szívű, mindent legyőző óriásokról, akik sajnos már csak az eféle könyvekben léteznek.
Vagy mégsem csak ott? Az Év Gyerekkönyve díjjal jutalmazott szerző kötetének főhőse sokban hasonlít egy valós személyre. Ő Szabó Ozor János, Ozi, többszörös fekvenyomó- és szkandervilágbajnok, aki már kétszer elnyerte a Világ Legerősebb Fogyatékkal Élő Embere címet. Budakeszin él, egy kisfiú édesapja. Sorstársait edzi, versenyeket rendez nekik, hogy elhiggyék: mindenkiben ott lakozik egy legyőzhetetlen óriás, még a legkisebbekben is.
Adamik Zsolt: Bibedombi szörnyhatározó (Cerkabella Kiadó)
A szörnyek azért vannak, hogy lássuk, mitől félünk.
Épp ezért, itt nem is nagyon fél senki sem.
A Bibedomb a város fölé emelkedik. Magassága: jó nagy.
Ketten laknak a tetején: Kisujj néni és Talicska bácsi. Meg a pici ház, piros tetős, fecskefészkes. Meg a kócos erdő körben, benne medve, róka, nyúl. Meg a szörnyek: nagyfogúak, kötekedők.
Nem mind, persze. A gépsárkány a mosógépben morcog, a resztlimanó meg simán válogatós gyerekeket lop, a hüjeti csak tör-zúz a városban. A vérzsiráfnak meg hiába van nagy foga, semmire se megy vele. Mondjuk a porcicamaffia tényleg kötekedő. Meg mindenütt ott nyivákol. És vigyorog!
Ám Talicska bácsi, a szörnycsősz néha rendet rak. Olyankor kicsit nyugalom van. Meg télen is: olyankor felkerekedik a Bibedomb, és elmegy a nyárba…
Adamik Zsolt képes szörnyhatározójában minden szörnynek saját meséje van: meghökkentők és annyi nyelvi játék, annyi humor van bennük, hogy a bátor olvasó rögvest az ágy alatt lapuló búmanó vagy a titokzatos szekrényben lapuló szörny keresésére indul. Ezek a lények ugyanis alapvetően mulatságosak! Megtanulható még a könyvből, hogy ki a gyerekszobai rumli felelőse (Zinbazár herceg) és hogy a szennyesből zoknifiók-kalózok támadhatnak. Meg a lexikonhasználat, az is mellesleg megtanulható.
Hanga Réka illusztrációival lesz teljesen, részletesen tudományos és pompás az egész szörnyű lexikon!
Bosnyák Viktória: Ki van a zsebemben? (Mantyusok-sorozat) (Kolibri Kiadó)
Bosnyák Viktória: Micsoda buli! (Mantyusok-sorozat) (Kolibri Kiadó)
Egy nagyképű manó, egy félresikerült varázslat és egy kisfiú különös kalandjai sok mindent megváltoztatnak.
Bosnyák Viktória kezdő olvasóknak szóló új könyvében napjaink égető problémájára, az iskolai csúfolódásra és zaklatásra keresi a megoldásokat. A történet humorral és némi varázslattal segít a gyerekeknek, szülőknek és pedagógusoknak kezelni a nehéz helyzeteket. A mesét a Meixner Alapítvánnyal közösen kialakított betűtípusnak köszönhetően az olvasási nehézséggel küzdők is könnyen olvashatják.
Lázár Ervin: A Négyszögletű Kerek Erdő (Móra Kiadó)
Davide Cali: Az ellenség (Csimota Kiadó)
Borbáth Péter: Sündör és Niru (Csimota Kiadó)
Niru halk szavú, bizonytalan, Sündör viszont folyton beszél, és mindig tudja, mit akar. A két barát egy nap különös világba csöppen, ahol titokzatos lényekkel találkoznak.
És te láttál már hártyás szárnyú pendülést? Fogtál a kezedben napállatkát? Kíváncsi vagy a mágnesbogarakra?
Tudod, hogyan kell fényekre vadászni, zajokat gyűjteni? Akkor itt az idő, hogy útra kelj Sündörrel és Niruval a Csillanó Fém Birodalmába!
Kertész Erzsi: Helló, felség! (Görönygös Úti Iskola) (Cerkabella Kiadó)
Most például a 2/b-be érkezik egy új gyerek. Természetesen az egész osztály ég a kíváncsiságtól: vajon milyen lesz az új fiú?
Csuda Gábor pedig már érkezése napján kiérdemli osztálytársaitól a Csudabogár nevet.
És bizony a tanárainak, szüleinek, meg az iskolaigazgatónak is okoz némi fejtörést.
Pedig Gábor szeret barátkozni, és a tanulást sem hanyagolja el.
Akkor hát mi olyan különös az új fiúban? Kiderül a könyvből!
Kertész Erzsi regénye, a gyerekirodalomban éppen csak felfedezett műfaj, az úgynevezett problémaorientált gyerekkönyvek sorába tartozik. Ezek a könyvek egy jól meghatározott, pontosan körvonalazható problémát mutatnak be, ez többnyire a gyerekek mindennapjaiban hangsúlyozottan van jelen – ebben a könyvben az önelfogadás, a másoknak való megfelelési kényszer feloldása.
A szöveg tartalmában és terjedelmében is a 6-10 éves korosztály számára a legideálisabb önálló olvasásra, de közös családi olvasásra vagy iskolai feldolgozásra is. Metzing Eszter illusztrációival a szöveg még közelebb kerül gyerekek világához: az ismerősségükben kedves figurák a ráismerés, a mintakövetés lehetőségét erősítik: minden gyerek király.
Thórdis Gisladóttir: Randalin és Mundi (Pongrác Kiadó)
Az Izlandi Irodalmi Központ a húsz „kiadásra legérdemesebb izlandi könyv” közé sorolja a kötetet. A mulatságos és életigenlő történeteket Thórarinn Már Baldursson (Sempé Petit Nicolas-jára emlékeztető) illusztrációi teszik teljessé.
Kertész Erzsi: Lássatok csodát! (Göröngyös Úti Iskola-sorozat) (Cerkabella Kiadó)
A Göröngyös Úti Iskola éppen olyan, mint bármely másik iskola. Itt is mindig történik valami.
Most éppen Arika, egy másodikos kislány kerül az események középpontjába. Azt állítja, hogy a dúsgazdag svájci rokonai egy vidámparkszerű kastélyban élnek. Nyáron meglátogatja őket, és magával vihet még valakit. De ki legyen az? Az osztályban hatalmas versengés indul Arika barátságáért. Vajon igaz-e a csodás svájci történet, vagy csak a kislány regényes képzeletének a műve? Kiderül a könyvből!
8-12 éveseknek
Lawrence Schimel: A fiú és a kém (Csimota Kiadó)
Hole Stian: Garmann utcája (Scolar Kiadó)
A különleges grafikai megoldásaival, modern illusztrációs felfogásával is kitűnő képeskönyv-sorozat nemcsak a gyerekek és a szülők, hanem a kritikusok elismerését is kivívta világszerte. Elnyerte a legrangosabb nemzetközi gyerekkönyvdíjakat: a norvég Brage-díjat (2006); a Bolognai Gyerekkönyvfesztivál fődíját, (2007); a német ifjúságikönyv-díjat (2010). A példátlan nemzetközi siker mára sorozattá növelte a Garmann-köteteket. Stian Hole – norvég grafikus, illusztrátor és gyerekkönyvszerző. Hazájában számos könyvet tervezett, majd megalkotva Garmann-t, így világhírű illusztrátorrá vált.
Bernard Chambaz: Nem én vagyok bin Laden! (Holnap Kiadó)
Margit Auer: Mágikus állatok iskolája (Mágikus állatok iskolája-sorozat) (Tessloff és Babilon Kiadó)
Miért van az osztály legvásottabb gyerekének is nagy szüksége egy mágikus állatra? És persze a regényen végigvonul egy izgalmas történet, egy rejtély, amit a gyerekek és a mágikus állatok együtt derítenek fel. Közben mélyebben is megismerhetjük a szereplőket, a tanárokat és gyerekeket, az indítékaikat, a szorongásaikat, a csínytevéseiket és a terveiket. Minden szereplő egyéni jellem, mindenki változik, fejlődik nem kis mértékben a megjelenő mágikus állatok és a kialakult különös szituációk hatására. Nincs az a 8 éves fiú vagy lány, aki ellen tudna állni a tanteremben nyüzsgő, egzotikus állatoknak! Izgalmas, olvasmányos könyv kedves illusztrációkkal. A történet folytatódik..
Molnár Rita Krisztina: Maléna kertje (Naphegy Kiadó)
Máli meséje elbűvöl kicsit és nagyot, miközben képessé tesz arra, hogy saját hétköznapjainkban is megleljük a csodákat és boldogabbak legyünk általuk. Szerkesztői ajánlás:Molnár Krisztina Rita a sikeres, három önálló kötetet jegyző költő ezúttal gyerekeknek írt. Nem is akármit. Egyből egy komoly lélegzetvételű meseregényt. A lassan hömpölygő, igényes, kifinomult, képekben és jelképekben bővelkedő történet könnyedén sodorja magával gyermek és felnőtt olvasóját egyaránt. Simonyi Cecília nagy részletgazdagsággal kidolgozott akvarell és kollázs képei, valamint rézkarcai egészen különleges harmóniában élnek a szöveggel, és nagyon sokat adnak hozzá ahhoz a hangulathoz, melyben örömmel elmerülhet az olvasó.
Alan Snow: Gatyára fel! (Doboztrollok-sorozat) (Kolibri Kiadó)
Mikor Sajthidán Arthurt sarokba szorítja a gaz Suvasz, a fiúnak egy pillanat alatt minden reménye odavész, hogy visszajusson föld alatti otthonába. Ám segítségére siet egy nyugdíjas ügyvéd, egy félénk káposztafej és néhány izgága doboztroll.
Segítség! Szörnyek!!!
Roald Dahl: A barátságos óriás (Kolibri Kiadó)
Frances Hodgson Burnett: A padlásszoba kis hercegnője (Ciceró Kiadó)
Louis Sachar: Bradley, az osztály réme (Animus Kiadó)
Andreas Steinhöfel: Rico, Oscar és a nagy nyomozás (Animus Kiadó)
Kate Scott: Óriás (Pagony Kiadó)
„Rájöttem, hogy számomra ez a boldogság. Okésnak lenni.”
Anzo nagyon-nagyon kicsi. A szülei nagyon-nagyon magasak és hangosak. Talán ezért nem hallják meg, amit mondani szeretne nekik. Mit kéne tennie Anzónak, hogy a szülei meghallgassák, az iskolában ne csúfolják, és végre a legjobb barátain kívül más is észrevegye, hogy milyen fantasztikus és tehetséges? Amikor rajzaival megnyeri a képregényszövetség különdíját, elhatározza (vagy inkább a barátai határozzák el helyette), hogy a kezébe veszi a sorsát. Lehet, hogy néha nem árt kockáztatni, és bízni benne, hogy a legjobb dolog igenis meg fog történni velünk.
Cili Wethekam: A varázsszemüveg (Móra Kiadó)
Halasi Mária: Az utolsó padban (Móra Kiadó)
Fehér Klára: Mi, szemüvegesek (Móra Kiadó)
12-14 éveseknek
Nagy Katalin: Intőkönyvem története (Könyvmolyképző Kiadó)
Dóka Péter: A kék hajú lány (Móra Kiadó)
Wéber Anikó: Az osztály vesztese (Pagony Kiadó)
Az osztályfőnök tombol, a diákok gyanakodva méregetik egymást. Tettesnek se jó lenni, de áldozatnak még rosszabb. Gyerekek életét ismerjük meg mindenestül, miközben velük izguljuk és szorongjuk végig ugyanazt a pár napot a felkeléstől a feleltetéseken át a napköziig. Vajon ki tette és miért?
Wéber Anna: El fogsz tűnni (Pagony Kiadó)
R. J. Palacio: Az igazi csoda (Könyvmolyképző Kiadó)
August (Auggie) Pullman arcdeformációval született, így nem járhatott suliba – egészen mostanáig. Épp most kezdi az ötödik osztályt a Beecher Prep Iskolában, és ha valaha csöppentél már be újoncként egy közösségbe, pontosan tudod, milyen nehéz ez. Az a helyzet, hogy Auggie is csak egy hétköznapi gyerek. Csupán az arca nem hétköznapi. Vajon képes lesz meggyőzni az osztálytársait arról, hogy külseje ellenére közéjük tartozik?
R. J. Palacio egy modern klasszikust írt. Humoros, felemelő és hihetetlenül megható regényt, amire a végszót követően még sokáig emlékezni fogunk – miután egy ültő helyünkben elolvastuk, és lelkesen továbbadtuk.
14 éves kor felettieknek
Maksai Kinga: Mia és Maja (Cerkabella Kiadó)
Ha ők ketten barátságot kötnek, abból igazán színes, izgalmas, érzelmekben bővelkedő tabló tárul elénk.
A regényt az emlékekben bővelkedőknek, az útközben sietőknek és a jövőbe tekintőknek ajánlom."
Kertész Erzsi író, pszichológus
"- A francba!
Már 7:20 volt. Kitörölte az üzenetet, igazából maga sem tudta, mit akart ezzel. Behajította a tányért és a bögrét a mosogatóba, felkapta a kedvenc zöld, bolyhos pulóverét, rá a kék bőrdzsekijét, benyomta a fülhallgatóját, és rohant, hogy elérje a buszt. Amikor loholás közben arra gondolt, vajon mi várja aznap, görcsbe rándult a gyomra, gyorsan felhangosította hát a zenét, és elkezdte számolni a lépéseit. A megállóba érve összeszámolta az embereket, a földön heverő csikkeket, majd hétszer elforgatta balra a karkötőjét – mint mindig, ha ideges. Ettől kicsit jobb lett. Felszállt a buszra, közben feljebb tolta az orrán a szemüveget, nagyot sóhajtott, és arra gondolt, csak ezt az évet kell valahogy kibírnia, utána biztos könnyebb lesz."
Stephen Chbosky: Egy különc srác feljegyzései (Alexandra Kiadó)
A kötet megjelenése óta több mint 1 000 000 példányban kelt el és hatalmas vitákat gerjesztett, miközben a tinédzserek megkerülhetetlen kultuszregényévé vált világszerte. Ellentmondásos módon egyszerre tiltott könyv és kötelező olvasmány az amerikai középiskolákban. Ez a regény ugyanazt jelenti a 21. századi tinédzsereknek, mint amit a Zabhegyező jelentett a szüleik generációinak.
Sally Grand: A Hold legsötétebb oldala (Kolibri Kiadó)
Eve Ainsworth: 7 nap (Tilos az Á Könyvek)
Eve Ainsworth tűpontosan írja le az iskolai zaklatás folyamatát, váltogatva a támadó és az áldozat nézőpontját. A 7 nap minden szépítés nélkül, de együttérzéssel és mély emberismerettel tárja föl mindkét főszereplő érzéseit és indítékait.
Silvana Gandolfi: Rám lőttek (Pongrác Kiadó)
Santino már hatévesen tisztában van azzal, mit jelent Szicíliában a hallgatás törvénye – miután az apját és a nagyapját megölte a maffia, tántoríthatatlanul hallgat a tettes személyéről. Amikor végül mégis vallomást tesz, a családjának mindent hátra kell hagynia, hogy új életet kezdjenek.
Lucio tizenegy éves, és kísértik a múlt árnyai. A mindennapjaiba befészkelte magát a félelem – ők ültették el, azok, Szicíliából –, pedig legidősebb „férfiként” már az ő feladata, hogy vigyázzon a családjára. Amikor az édesanyja egy nap nem érkezik haza, a fiú azt hiszi, elrabolták. Lucio a húgával együtt útnak indul… A véletlenek és az egyre élesebben kirajzolódó emlékek különös összjátéka aztán sorsdöntő fordulathoz vezet mindannyiuk történetében.
Silvana Gandolfi Rám lőttek című regénye elnyerte a rangos Prix Sorcières 2012-t, a serdülő irodalom kategóriában. A díjat 1986-ban ötvenkét független francia könyvkereskedő, illetve a Francia Könyvtárosok Szövetsége alapította. Célja, hogy olyan könyveket adjanak az ifjú olvasók kezébe, amelyek érzelmeikkel formálhatják személyiségüket. A döntés indoklásából: „A regény kíméletlenül szembesít a maffia témájával, a mindenhol jelenlévő erőszakkal, azzal a Szicíliával, amely a jelen ellenére szinte eltéphetetlenül kötődik a múlt szellemével terhes tradíciókhoz. Valódi fejlődésregényt olvashatunk, amelyben az erőszak a maga leplezetlenségében, nem puszta metaforaként jelenik meg. A mű nem csak témájával, de eredeti regényszerkezetével is kiemelkedik az átlagból. Izgalmas cselekménye az első laptól az utolsóig fogva tartja olvasóját, szüntelenül ébren tartva igazságérzetét, fejlesztve ítélőképességét.”
Emile Ajar: Előttem az élet (Park Kiadó)
Én azt mondtam: Az élet ízét csak a bolondok ismerik.
Jáfíi: Raúd Al Radzsákín –
"- Élhet az ember szeretet nélkül, Hamil úr? Nem válaszolt. Ivott egy kis mentateát, ami nagyon egészséges. Hamil úr egy idő óta mindig szürke dzsellabát hordott, nehogy mellényben érje az elszólítás. Rám nézett, és csak hallgatott tovább. Biztos azt gondolta, hogy én még tizenhat-éven-aluliaknak-nem-ajánlott vagyok, és vannak dolgok, amikről nem kell tudnom. Akkoriban hét- vagy talán nyolcéves lehettem, nem tudom pontosan megmondani, mert nem voltam beszületésiévezve, amint majd kiderül, ha jobban megismerjük egymást, és gondolják, hogy érdemes.
– Miért nem válaszol, Hamil úr?
– Nagyon fiatal vagy, és jobb, ha nagyon fiatal korában bizonyos dolgokról nem tud az ember.
– Élhet az ember szeretet nélkül, Hamil úr?
– Igen – mondta, és lehajtotta a fejét, mintha szégyellné magát.
Erre sírva fakadtam."
Megesik. Néha megesik, hogy az életet egy nagy fekete felhőnek látjuk. És nem akar eloszlani. Ilyenkor kell elolvasni ezt a könyvet. Ha abban az évben már negyedszer, hát akkor negyedszer. Hogy kiderüljön Hamil úrnak ugyan igaza van, de talán nincs veszve minden. Hogy ebbe a talánba bele lehet kapaszkodni? Hát mibe másba, drága testvéreim? Mibe másba?
Deirdre Riordan Hall: Sugar (Könyvmolyképző)
Sugar Legowski-Gracia nem volt mindig kövér, de tizenhét éves korára ez megváltozott. Ugyan nem annyira terebélyes, mint a mamája, aki hatalmas mérete miatt hónapok óta nem tudott kikelni az ágyból. Nem is annyira ormótlan, mint a bátyja, Görény, akibe több aljasság szorult, mint háj, és ez mindent elárul a természetéről. Sugar pont annyira túlsúlyos, hogy durva sértegetések céltáblája legyen, bármerre is jár: boltban, utcán vagy az iskolában.
Sugar találkozik Evennel – és nem Evannel, ahogy félig analfabéta apja helytelenül megadta a fia nevét a születési anyakönyvi kivonatán –, és megtapasztalja, milyen az, amikor valaki nem a testét, hanem őt magát látja. Valószínűtlen barátságuknak köszönhetően Sugar életében először megengedi magának azt a luxust, hogy a jövőre is gondoljon. A jövőre, amit nem árnyékol be a saját testéről alkotott képe, sem az anyja sértegetései. Sugar hamarosan válaszút elé kerül: döntenie kell, hogy azzá a lánnyá válik-e, akit Even segítségével felfedezett önmagában, vagy felhagy a küzdelemmel, és elfogadja azt a szerepet, amibe a családja és az eddigi élete kényszerítette.
Kövesd a sorsát!
Eve Ainsworth: Sebek (Tilos az Á Könyvek)
A magabiztosnak tűnő és népszerű Gabinak van egy titka – olyan borzasztó titka, amit nem mondhat el sem a családjának, sem a legjobb barátnőjének… Vajon el tudja rejteni
azt, ami látszik?
Az önbántalmazás mára a kamaszkor velejárója, a fiatalok egyre gyakrabban maradnak magukra a kétségeik között, és mikor nem tudnak megbirkózni a problémáikkal, a fizikai fájdalomban keresnek megkönnyebbülést. Ezek a gyerekek és a környezetük óriási bajban van, amin csak az érzelmi okok felgörgetése és kibeszélése segíthet. Magyarországon a legtöbb gimnáziumi osztály érintett – még ha nem is mindig látszanak a sebek.
Eve Ainsworth (7 nap, Belezúgva) újabb könyve önmaguk és mások elfogadásában segíti a fiatalokat, miközben hidat épít a kamaszok és a felnőttek között. Vedd a kezedbe, olvass és beszélj arról, amiről azt hitted, hogy nem lehet!
Szabó Magda: Abigél (Móra Kiadó)
A balul sikerült akció után azonban az apja felfedi előtte az igazat, s ezek után Gina önként vállalja a rabságot, s miután kibékül a többi ötödikessel is, 19-en lesznek testvérek, sőt már ő maga is kezd hinni a helyi legendákban. Például a Matula kertjében álló szobor, Abigél varázserejében, aki ha nagy bajban hozzá fordulnak a lányok mindig segít.
De a háború és az ezzel járó változások egyre közelednek, s talán a vastag falak se lesznek sokáig biztonságosak egy olyan gyermek számára, akinek Vitay tábornok az apja.
Stefanie Höfler: Velem nem lehet járni (Tilos az Á Könyvek)
Sera ezek után táncra kéri Nikót az osztálykiránduláson, ami egyszerre őrült és izgalmas – mint minden, ami a következő pár nap alatt történik.
Talán a kaland egy barátság kezdete két teljesen különböző ember között, akik a döntő pillanatban mégis bátran átugorják saját árnyékukat.
A könyv elnyerte a DIE ZEIT Év Ifjúsági- és Gyerekkönyve díját 2018-ban, és jelölték a Német Ifjúsági Könyvdíjra, amelynek ötös rövidlistáján is szerepelt.
Kép: