Silentbook-hetet tartottunk a Neveljünk olvasókat! csoportban és az Égigérő facebook oldalán. Annyira izgalmas a szöveg nélküli képkönyvek világa és annyira nem ismerjük, forgatjuk őket Magyarországon, hogy úgy éreztem, bőven van róluk mit megtárgyalni. Volt itt minden, mint a jó szatócsboltban. A hét lezárása képpen egy összefoglalóval és természetesen számtalan remek silentbookkal érkezem.
Mutattam a ma kapható magyar kiadású képkönyvekből párat. Ezeket a belelapozós ajánlókat meg is találjátok, ha a könyvek címeire kattintotok.
Aztán jöttek hozzánk szakértők is, hogy arról beszélgessünk, mik is pontosan a silentbook-ok, mikor, hogyan és miért érdemes ilyen könyveket is a gyerekek könyvespolcán tudni. Pauer Erika, az Egri Bródy Sándor Könyvtár gyermekkönyvtárosa és Csörgei Andrea a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium könyvtár- ás drámapedagógusa már gyerekcsoportok sorával használta ezeket a könyveket intézményi keretek között, de arra is kaptunk tőlük tippeket, hogy otthon hogyan érdemes nekilátni ezen könyvek használatának.
A képre kattintva meg is tudjátok nézni/hallgatni a beszélgetést, de pár gondolatot ki emelnék ide is. Miért is remek, ha silentbookokat, szöveg nélküli képkönyveket forgatunk a gyerekekkel? Mit adnak ezek a könyvek az alfa generációnak, amit a felolvasott vagy saját maguk által olvasott normál könyvek nem, vagy nem akkora mértékben nyújtanak:
- Az egyenlőség érzése: egy szöveg nélküli csendeskönyvnél nem számít a nyelvismeret, nem számít az olvasástudás, a mesehallgatási tapasztalat, az otthon hallott mesék vagy az önállóan olvasott könyvek mennyisége. Egy silentbook minden gyerek számára pontosan érthető, magára formálható történeteket ad és minden gyerekből történeteket csalogat ki. Ezért is különösen praktikus a használatuk a családi otthonokon kívül óvodákban, iskolákban, gyerekekkel foglalkozó szociális intézményekben. A silentbookok egyébként éppen ezért kezdték 2012 után a világhódítást, amikor is Lampedusa szigetén, menekült gyerekeknek alapított könyvtárban használták nagy sikerrel és hatákonysággal a világ számos pontjáról érkező, közös nyelvet nem beszélő, igen különböző társadalmi háttérrel rendelkező gyerekekkel ezeket a könyveket.
- A lelassulás, elmélyülés lehetősége: mire lehet egy ma felcseperedő, folyamatos jövés-menésben lévő, ingerektől feltüzelt gyereknek nagyobb szüksége, mint pár perc kicsekkolásra a valóságból? A saját történetek fejben zajló vagy kimondott megalkotása, az apró részletek felderítése, a nem szöveg, történet diktálta, hanem a saját tempóban haladás egy különleges könyvforgatási élmény a gyerekeknek. Ilyen fajta könyvbe merülésre, csendes vagy társas szemlélődésre ezek a könyvek alkalmasak igazán. Sok, képkönyvet forgató családból érkezik a visszajelzés, hogy ezeket a könyveket különösen szívesen nézegetik egyedül is a gyerekek, hiszen a felolvasó szülő nélkül is tökéletesen egész történetet kapnak, amit fellapozásról fellapozásra az éppen aktuális hangulatukhoz, kedvükhöz tudnak maguknak igazítani és a mindenhonnan előkandikáló apró részletek is hetekre, hónapokra elegendő felderíteni valót adnak nekik.
- Magas fokú esztétikai élmény: bár a képeskönyvekre sokszor igaz, de a silentbook-okra általánosságban jellemző, hogy nagyon magas képzőművészeti értéket képviselnek. Olyanok, mint egy-egy műalkotás. Minél több stílussal tudjuk ezen könyveken keresztül megismertetni a gyerekeket, annál nyitottabbak lesznek a későbbi képzőművészeti kalandozásokra is. A mai válogatásban látjátok majd, hogy a nem csak a mindenki által gyönyörűségesnek, lélegzetelállítónak gondolt képkönyvekkel érkezem. Főleg a 2014 óta megrendezésre kerülő Silentbook Contest győztes könyvei között rendkívül izgalmas képi formákat találhattok és a magyar alkotók könyvei is erősen eltérnek a képeskönyvekben megszokott illusztrációk formavilágától. Fontos megjegyezni, hogy a gyerekek jellemzően sokkal nyitottabbak ezekre a különleges illusztációkra, mint mi, szülők, pedagógusok. Érdemes olyan könyveket is mutatni nekik, melyek első körben nem biztos, hogy a mi, sokszor már elég beszűkült ízlésünket elnyerik. Ezzel nem csak a gyerekeket, de magunkat is "nevelhetjük" kicsit a nyitottabb válogatásra.
- Csodás hatás a fantáziára: a szöveg nélküli képkönyvek illusztrációit millió féle képpen értelmezhetik a gyerekek. Akár egy óvodai csoporton vagy iskolai osztályon belül is számtalan megfejtés születhet egy-egy részlettel kapcsolatban. De az otthoni könyvforgatáskor is előfordulhat, hogy a testvérek mást látnak egy történetben vagy ha többször elővesszük ezeket őket, mindig máshonnan indul és másképpen folyik a történet, kedvtől, hangulattól függően.
- A hallott- és olvasott szöveg jobb megértése: a most felnövekvő generáció képalapon szocializálódik. A számukra leginkább feldolgozható információk többsége képek formájában érkezik már most is, és a jövőben valószínűleg ez még inkább így lesz. Az, ha most megtanulnak egy történetet összetenni, értelmezni, megérteni csak a képek alapján nem csak abban lesz nagy segítségükre, hogy a képeken kapott információkat jobban, ügyesebben értelmezzék, de a történetek felfűzése, értelméze segít majd nekik a hallott szövegek - pl. iskolai tanórákon érkező tanári magyarázatok - feldolgozásában, megértésében is. Ha párhuzamosan megy otthon az egyre kevesebb illusztrációval készült könyvek felolvasása, de olykor ilyen csupa kép, semmi szöveg formátumokat is lapoztok minden oldalról jól meg lesz támogatva az aprók és nem olyan aprók számára az olvasott és hallott szövegek megértésének készsége.
- Az érzelmeik kifejezésének lehetősége: a silentbook-okat használók gyakori visszajelzése, hogy a család kedvenc képkönyveit forgatva a gyerekek érzelmi-, lelki állapota, az aktuális családi, ovis vagy iskolai történések visszaköszönnek a könyvek kibeszélése során. A szülő-gyerek, tanár-diák kérdezz-felelek lehetőség a játékos, gyakran észrevétlen megnyílásra.
No, de most már jöjjenek a könyvek!
Három kategóriában válogattam őket:
1. Az első csoportban magyar kiadású könyveket találtok. Ezek közül lesznek olyanok, amiket már csak könyvtárban vagy használt könyves oldalakon találtok meg, de ezt már az Égigérőn megszokhattátok. Nálunk a jó könyv akkor is jó könyv, ha kicsit meg kell dolgozni a beszerzéséért. Azoknál a könyveknél, melyeket már bemutattam az Égigérő valamely felületén, címre kattintva találjátok a belelapozós ajánlóimat.
2. A második csoportban csak borítóképeket láttok. A nemzetközi kínálat legnépszerűbb csendeskönyveiből válogattam, melyeket szöveg nélküli könyvek lévén, nyelvtudástól függetlenül tudjátok forgatni. Szinte mindegyik itt látható könyv címét, alkotójának nevét a google keresőbe beírva, képekre, videókra szűrve találtok belekukucskálási lehetőséget.
3. A harmadik csoportba a 2014 óta, évente meghirdetett Silentbook Contest verseny győztes könyveit hozom nektek. Ahogy majd látjátok, az Olaszországban, a Bolognai Gyermekkönyvvásár társrendevényeként meghirdetett nemzetközi megmérettetésen igen izgalmas, különleges képi világú könyveket szoktak díjazni. Ezeket is megtaláljátok a neten bogarászva, ha megakad a szemetek valamelyiken, szintén beszerezhetőek.
Magyar alkotók ill. magyar kiadók könyvei
Az itt látható könyvek között olyan kiadványokat találtok, melyekben egyáltalán nincsen szöveg vagy éppen annyira kevés és annyira a képek a hangsúlyosak, hogy a műfajjal való ismerkedésre abszolút alkalmasak. Magyarországon még az is előfordulhat, hogy egy eredetileg silentbook-nak megálmodott könyv azért kap egy csöpp szöveget, mert a magyar vásárlóközönség úgy bátrabban választja azt a kiadványt. Tehát itt - hogy tudjak nektek mit mutatni - egy csöppet szabadabban értelmeztem a feladatot. Ha csak egy-két mondat, egy oldalnyi ráhangoló írás van a könyvben, de egyértelműen az illusztráción van a hangsúly, a könyv szöveg nélkül is megállja a helyét, vettem a bátorságot ide beválogatni.
Az életkori ajánlást a könyvek címe mellett találjátok, de itt fokozottan érdemes szem előtt tartani, hogy ezeket a könyveket hosszú évekig lehet forgatni. Kezdő életkorként 3-4 éveseknek javasolt könyvet simán mutathattok kisiskolásoknak is. Éppen a könyvek felépítése, szöveg nélkülisége miatt, a nagyobbaknak is számtalan megfejteni valót kínálnak. Példának okáért a sorban majd fellelhető Zoom című könyvvel láttam elsős osztályt két tanórán át elpepecselni és pár évvel később Németországban, a nürnbergi magyar iskolában középiskolás gyerekeknek állított össze belőle két nagyon izgalmas és aktív tanórát egy oktató.. :D
Maja Kastelic: Találj meg! (Cerkabella Kiadó) (3+)
A SILENT BOOK lenyűgöző illusztrációi titkokkal teli világba hívnak. A nyitott ajtók mögötti fényeket követve, ha elég kíváncsi vagy, te is megtalálhatod, hova vezetnek a nyomok.
Maja Kastelic többszörösen díjazott szlovén festő, illusztrátor.
„Aki még nem próbálta, el sem tudja képzelni, milyen különleges olvasási élményt kínál egy silent book. Képekről mesélni, megfejteni egy történetet izgalmas vizuális játék gyereknek és felnőttnek egyaránt: egyszerre gyönyörködtet, gondolkodásra, beszélgetésre ösztönöz. A szövegnélküliség nem hiány, hanem éppen ellenkezőleg, a végtelen számú olvasási lehetőség szabadságát adja, melyben saját történetünk felépítésével mi magunk is alkotókká válunk. Nyitott könyv – mindenféle értelemben.”
Pauer Erika
gyermekkönyvtáros, Bródy Sándor Könyvtár, Eger
Thé Tjong–Khing: Hová tűnt a torta? (DAS Könyvek) (4+)
Kutya néni és Kutya bácsi tortáját ellopták! És ez még csak a kezdet… Ki a tettes? Miért sír a kisnyuszi? Hol bujkál a tizenegyedik kiskacsa? És miért piros a kaméleon feneke?
A kizárólag illusztrációkra épülő mesekönyv egy kirakós játék, amelyben a gyerekek – és szülők – fantáziájára bízva alakul ki egy-egy történet.
Maros Kriszta – Szabó T. Anna: Milyen színű a boldogság? (Pagony Kiadó) (4+)
El tudjuk-e képzelni, milyen színű a boldogság? Sárga? Vagy esetleg kék? Vajon mindenki ugyanazt a színt választaná? Ezekre a kérdésekre felelgetnek a könyv lapjait kitöltő, különböző színű illusztrációk, melyek egy-egy boldog pillanatot mutatnak meg nekünk.
A kötet a Silent Book Contest – csendes képeskönyvek nemzetközi versenyében döntősként szerepelt, akkor még szöveg nélkül. Ezúttal Szabó T. Anna csodálatos versével gazdagodva tárulnak elénk a képek, ami egy újabb, különleges színt ad ehhez a tarkasághoz.
Bogarásszuk együtt a képek közötti apró összefüggéseket, meséljünk, verseljünk róluk kedvünkre!
Rofusz Kinga: Otthon (Vivandra Kiadó) (4+)
Kinek mit jelent az otthon?
Biztonságos menedék? Egy hely, ahol jó lenni azokkal, akiket szeretünk?
Az OTTHON kisfiú hőse egy nap azzal szembesül, hogy a régi házból el kell költözniük, a szülei eladták, újat vásároltak.
A régi otthontól való búcsú, a visszavágyódás, a fájdalmas elszakadás és a megnyugtató újra otthonra találás története.
Csak képekben.
A frissen megjelent OTTHON című új könyvében az alkotó nem „csak” illusztrátorként, hanem a kizárólag rajzokban-képekben elmesélt történet szerzőjeként is bemutatkozik.
Rácz Eszter Anna: Kőris kapitány és kisjeges (Csimota Kiadó) (4+)
Mindannyiunk életében vannak fontos találkozások. De vajon mi a szerepünk egymás történetében és meddig van ott helyünk?
Cselőtei Zsófia Olga: Cirkusztanoda (Fantáziabirodalom) (6+)
A történet egy kis bohóc útját követi végig, aki hat társával együtt felvételt nyer egy titokzatos cirkusziskolába. Ahogy haladnak végig a termeken, különböző mutatványokat próbálnak ki, de a kis bohóc bármennyire is lelkes és kitartó, rendre mindig kudarcot vall. Vajon sikerül-e neki is társaihoz hasonlóan megtalálnia önmagát?
Babarczy Mirjam: Juharfa utca (Csimota Kiadó) (7+)
Mindenkinek lehetnek problémái. Láthatóak és láthatatlanok. Vajon a Juharfa utca lakói észreveszik egymás nehézségeit? Tudnak egymásnak segíteni?
A csendeskönyv különleges műfaj. Alkotója kizárólag képekkel mesél, és az olvasóval közösen írja a történetet: az egyik elkezdi, a másik folytatja. A szöveg nélküli könyvek többféleképpen használhatók: mesélhetjük szavakkal vagy nézegethetjük csendben. A képek érzéseket, álmokat, emlékeket idéznek fel. Olyan élethelyzeteket, érzelmeket jelenítenek meg, amelyeket szavakkal nagyon nehéz elmondani. A képek vezetnek és segítenek minket, hogy mindannyian megírhassuk a saját történetünket.
Máray Mariann: Az a sok magányos ember (Csimota Kiadó) (7+)
Látszólag magányosan élünk egymás mellett. De valóban egyedül vagyunk? Találkozunk?
A csendeskönyv különleges műfaj. Alkotója kizárólag képekkel mesél, és az olvasóval közösen írja a történetet: az egyik elkezdi, a másik folytatja. A szöveg nélküli könyvek többféleképpen használhatók: mesélhetjük szavakkal vagy nézegethetjük csendben. A képek érzéseket, álmokat, emlékeket idéznek fel. Olyan élethelyzeteket, érzelmeket jelenítenek meg, amelyeket szavakkal nagyon nehéz elmondani. A képek vezetnek és segítenek abban, hogy mindannyian megírhassuk a saját történetünket.
Máray Mariann: Elérhetetlen (Csimota Kiadó) (7+)
A te világod, az én világom. Egy burok, amely egyszerre véd és kirekeszt. Képesek vagyunk beengedni egymást? Hol ér össze e két világ?
A csendeskönyv különleges műfaj. Alkotója kizárólag képekkel mesél, és az olvasóval közösen írja a történetet: az egyik elkezdi, a másik folytatja. A szöveg nélküli könyvek többféleképpen használhatók: mesélhetjük szavakkal vagy nézegethetjük csendben. A képek érzéseket, álmokat, emlékeket idéznek fel. Olyan élethelyzeteket, érzelmeket jelenítenek meg, amelyeket szavakkal nagyon nehéz elmondani. A képek vezetnek és segítenek abban, hogy mindannyian megírhassuk a saját történetünket.
Joanna Concejo: T, mint tenger (Csirimojó Kiadó) (10+)
Vajon a túloldalon is áll valaki?
Ott, ahol eltűnnek a hullámok?
Valaki, aki olyan, mint én? Milyen lehet ott?
Rá is azt mondják, hogy kicsi?
Bányai István: Zoom (PrintXBudavár) (8+)
Utazás egy kis tanyától egy hajóig, a hajóról tovább a városig, a városból egy szigetig, és így tovább, és tovább… Ez a ZOOM. Olvasó, ha azt hiszed, tudod, hol vagy, lapozz egyet: a csalóka, titokzatos tájak képről képre változnak – semmi nem az, aminek elsőre látszik. Bányai István, a magyar származású, Amerikában élő illusztrátor ZOOM című könyve az 1995-ös első kiadása óta több mint húsz országban jelent meg. Most végre a magyar közönség is kezébe veheti az Egyesült Államokban kultusz-könyvvé vált, szavak nélküli művet.
Bányai István: Re-Zoom (Pengiun) (8+)
Open this wordless book and take off on mind-bending visual journeys full of twists, turns, and surprises. Zoom from an Egyptian pyramid to an exotic jungle to a sandy beach. But if you think you know where you are, guess again. For in Istvan Banyai's mysterious landscapes of pictures within pictures, nothing is ever as it seems.
Shaun Tan: Érkezés (Poket Könyvek) (10+)
Az 1973-as születésű, maláj származású ausztrál Shaun Tan író, képregény rajzoló és filmkészítő, jelentősebb művei közé tartozik A vörös fa (The Red Tree), Az elveszett dolog (The Lost Thing) és az Érkezés (The Arrival). Az Érkezés című képeskönyvének ugyancsak aktuális és húsbavágó témát választott: az emigrációt, vagyis a menekülést egy fenyegetett országból. A történet lapjain egy férj és apa sorsa elevenedik meg, aki hátrahagyva feleségét és gyermekét elindul az óceánon túlra egy jobb élet reményében. Egy másik kontinensen várja a város, ahol a hétköznapi élet legalapvetőbb részletei is furcsák, zavarba ejtőek. Különleges épületek, egzotikus lények veszik körül, nyelvi nehézségekkel szembesül, meg kell küzdenie a szokatlan körülményekkel. Végig kísérjük a főhőst azon az úton, melyen keresztül felépíti új életét, ahogyan szállást, munkát és új barátokat, végül otthont talál magának.
Iveta Merglová: Ema elvan (Csirimojó Kiadó) (16+)
Ema elvan. Néha jól van, néha rosszul, ami viszont állandó, hogy nem túl bőbeszédű. Hétköznapi örömeiről és gondjairól szól ez a könyv, melynek lapjain közösen élhetjük át egy hetét, az álmos hétfőtől kezdve egy klasszikus vasárnapig (tudjátok: takarítás, tűzeset, kiszívott nyak). Talán néhány mozzanatában még magunkra is ismerünk.
Ema alakját Iveta Merglová cseh illusztrátor álmodta meg. Ema rendszerető, szeret olvasni, néha eljár úszni vagy tornázni. Dolgozik, a munkáját viszont unalmasnak és feleslegesnek tartja. Olykor üresnek, értelmetlennek és kilátástalannak érzi a mindennapokat, máskor élvezi az életet és a semmittevést. Ema elvan. Néha jól van, néha rosszul. Öniróniája viszont gyönyörködtet.
Olga Tokarczuk – Joanna Concejo: Az elveszett lélek (Csirimojó Kiadó) (14+)
"Volt egyszer egy ember, aki nagyon sokat és nagyon gyorsan dolgozott, és már régen valahol maga mögött hagyta a lelkét. Tulajdonképpen egész jól ment a sora lélek nélkül — aludt, evett, munkába járt, autót vezetett, még teniszezett is. Néha viszont az az érzése támadt, hogy minden ellaposodott körülötte, mintha egy kockás füzet sima lapján járkálna, egy papírlapon, melyet mindenütt egyforma négyzetek borítanak."
A Nobel-díjas Olga Tokarczuk első olyan könyve, amely nem csak a szövegével szólítja meg az olvasót. Joanna Concejo lélegzetelállító illusztrációi egy párhuzamos világba kalauzolnak bennünket. Mélyen megindító történet testről, lélekről, várakozásról és az önmagunkhoz való visszatalálásról. A világszerte közel húsz nyelven megjelent könyv magyar kiadását Kellermann Viktóra fordította.
Külföldi kiadású silentbookok,
melyek a nemzetközi könyvpiac fősodrához tartoznak. Olyan könyveket válogattam ide, melyek a Neveljünk olvasókat! csoportban is többször felbukkantak ajánlott könyvként, szakmai oldalakon gyakran javasolják őket és könyvkereskedelmi oldalakon szinte 100% a tetszési indexük. Ahogy fentebb is írtam, ide most csak borítóképeket hozok, de szerzőre, címre rákeresve mindegyikről számtalan bejegyzést, belelapozós ajánlót találtok.
A Silentbook Contest verseny győztesei, 2014-2023
Azoknak ajánlom ezeket a könyveket, akik nem csak a fősodorban szeretnek lubickolni, szívesen nyitnak különlegesebb képi világ felé is és erre a nyitottságra szeretnék nevelni a csemetéiket is.
+1 Azoknak, akiket érdekel a szöveg nélküli képkönyvek forgatásának szakmai háttere is. A címre kattintva az online elérhető változatra röpülhettek. ;)
Szöveg nélküli képkönyvek. Elmélet és gyakorlat
A kötet szerzői között megtalálhatjuk az OPKM munkatársait Bakó Katát, Domokos Dórát és Goda Beatrixot, nemzetközileg elismert és többszörösen díjazott illusztrátort Máray Mariann személyében, továbbá Nagy Nóra egyetemi oktatót valamint gyakorló pedagógusokat és több könyvtári szakembert is így Várhegyi Mónikát, Tóth Renátát, Pauer Erikát, Szabó Esztert és Bartos Évát.
KÉRLEK, TÁMOGASD A MUNKÁMAT, A NEVELJÜNK OLVASÓKAT! CSOPORT ÉS AZ ÉGIGÉRŐ MŰKÖDÉSÉT!
Amennyiben lehetőséged van rá, kérlek, támogasd a munkámat, hogy a csoportot, az Égigérőt továbbra is üzemeltetni tudjam, segíteni tudjam a könyves segítségre szorulókat, tematikus könyves listákat, szakmai anyagokat tudjak összeállítani, újdonságokat, remek gyerekkönyveket tudjak nektek megmutatni... Lehetőségetek van havi, rendszeres támogatásra (a hosszabb távú tervekhez, az állandó anyagi bizonytalanság elkerüléséhez óriás jóság lenne a havi támogatás választása) és egyszeri adományozásra is. Mindkét felületen cirka 2-5 perc az egész...
Köszönom szépen!