Kornyej Csukovszkij: Doktor Hű de Fáy
Már olyan régóta fájt a fogam a Doktor Hű de Fáy című mesekönyvre, hogy amikor rá tudtam csapni egy antikváriumi darabra, majd kiugrottam a bőrömből. Ahogy cseperednek a gyerekeim, és ahogy egyre inkább ásom bele magam a gyerekkönyvek világába, egyre jobban félek attól, hogy hiába olvasunk nagy iramban, kinőnek olyan könyvekből, amelyeknek az élményétől semmiképp se szeretném megfosztani őket.
A Doktor Hű de Fáy körülbelül a 4-7 éves korosztálynak szóló mesekönyv egész és néhol dupla oldalas nagy színes illusztrációkkal. Egy kalandos történet, mely nem egy királyfit, egy vitézt, egy különösen erős embert vagy egy semmiből érkezett hőst, szuperhőst állít a középpontjába, hanem egy ősz hajú, ősz szakállú, kedves arcú állatorvost, Doktor Hű de Fáyt. A doktor nemcsak a falubelieket gyógyítja, hanem (mivelhogy kitűnően ért az állatok nyelvén) az állatoknak is mindig talál megfelelő gyógymódot. Amikor egy szomorú lovacska beállít hozzá azzal, hogy „Csomolungma, palomani api!”, ő már szalad is szemüveget keresni a fájós szemű állatnak. A háza pedig, ami hamarosan kórházzá alakul, visszhangzik az állatok köszöneteitől: „Szikö! Szikö! Szikö!”

Külön ki kell emelnem, hogy megvadulnak a gyerekeim azért, ha egy mesekönyvben általunk nem ismert nyelvű szövegekkel találkozunk, nagy bőszen találgatják a kontextusból kiindulva, hogy mit akarhat az adott beszélő kifejezni, ez nekik külön izgalmas játék, amivel az adott könyv lep meg minket.
Doktor Hű de Fáy nem tudja nézni, ha egy állat szenved, akármire képes értük, például felveszi a harcot felbőszült cirkuszi mutatványosokkal, kalózvezérekkel, de még a saját házsártos, rossz természetű nővérével, Barbárkával is. Állatai nemcsak hűségesek hozzá, de amikor pénzszűkébe kerül, kisegítik azzal, amivel tudják: tejjel, tojással, tisztán tartják a házat, művelik a kertet, amíg a doktor jót tesz emberekkel és állatokkal.

Doktor Hű de Fáy és állatainak kalandjai azzal kezdődnek, hogy egy tengerentúli fecske rossz hírrel érkezik. A Majmok Birodalmában nagy a baj, beteg mindenki, csak kuporognak a földön, sírnak és a messze földön híres orvos segítségére várnak.
Miközben sodródunk a tengeri és szárazföldi kalandokban, sok olyan apró tudásanyag hangzik el az állatvilággal kapcsolatban, ami – biztosra vehetjük – rögzül az okos buksikban.
„Fecske – télen! Milyen csoda! Hiszen a fecskék elpusztulnak a télben-fagyban, s ahogy beköszönt az ősz, máris elrepülnek a forró Afrikába.”
„– Ma északról fúj a szél – állapította meg. – Beleszimatolok, milyen szagot sodor felém. Hó…ázott bunda… Még egy ázott bunda…farkasok…fókák, farkaskölykök…tábortűz füstje…nyírfa…
– Igazán ennyi szagot érzel egyetlen kis szellőben? – csodálkozott a doktor.
– Hát persze – felelte Csahol Csilla. – Minden kutyának szerfölött kifinomult a szimata. Bármelyik kutyakölyök olyan szagokat megérez, amelyeket az emberek még csak nem is gyanítanak.”
Doktor Hű de Fáy az afrikai majmok betegségéről értesülve azonnal szerez egy hajót, s útnak indul leghűségesebb állataival, Croco d’Nílus krokodillal, Röffen Rezsőke malaccal, Uhh Ubullal, a bagollyal, Csahol Csilla kutyussal, Doremi Fáni papagájjal és Telefele Olivérrel, a kismajommal. A bátor kis fecske vezeti őket útjukon. Afrikába érkezve azonban csapdába ejti őket a gonosz Haram Yafi kalózvezér. Szorult helyzetükből az összefogás és a találékonyság menti meg őket, hiszen Doremi Fáni, aki kifér a börtönük rácsai közt, ellopja Haram Yafi párnája alól a börtön kulcsát, majd a Majmok Birodalmába vezető széles folyón egy majomhídon (a kismajmok egymásba kapaszkodva tartanak hidat a csapatnak) jutnak át.

A történet második részében (Pöttöm és a tengeri kalózok) egy kisfiúnak kell segíteni, ugyanis apukáját, a halászt kalózok fogták el, s ha Doktor Hű de Fáy és csapata nem segít, akkor sosem térhet vissza családjához. Előbb azonban égen-földön keresni kell, hiszen nem tudják, merre tarthatják fogságban. A delfinek feltérképezik a föld vizeit, a sasok berepülik széltében-hosszában az egész világot, de senki sehol nem leli a halászt. Végül a vadállatok közt legkevésbé nagyra tartott állat, az ember legjobb barátja, Csahol Csilla lép elő azzal, hogy ha se földön, se vízen nem találták az éles szemű és a nagy mélységek rejtekhelyeit is ismerő állatok, ő akkor is megleli a halászt. „Ha meg akartok lelni egy embert, a kutyának szóljatok, az majd egykettőre rátalál.”

Noha nem sokan szavaznak bizalmat Csahol Csillának, sőt, Röffen Rezsőke egyenesen ki is neveti, a doktor mégis bölcsen bízik benne. Hőseinknek megannyi kalandot kell még átélniük: hajótörést, hajólopást, süllyedést, kalóztámadást, üldözést, de a barátság, az összefogás minden bajból kihúzza őket. Végül a halászt is megtalálják, Pöttömék családja újra egyesül, a falu pedig egy emberként ünnepli bátor orvosát.
Akik jobban kedvelik az új könyv illatát, mint az antikváriumi darabokat, azoknak jó hír, hogy a Manó Könyvek 2019-ben újra kiadta a Doktor Hű de Fáyt, így szép, ropogós, csillogó-villogó kötetre is szert lehet tenni akár a könyvesboltokban és a webáruházakban, akár a könyvtárakban.
Cím: Doktor Hű de Fáy
Író: Kornyej Csukovszkij
Illusztrátor: Vitor Csizsikov
Kiadó: Manó Könyvek
Év: 2019
Oldalszám: 120
Korosztály: 4+
