Anyák napja közeledtével a Neveljünk olvasókat! csoportban ismét feladattal leptem meg a csoporttársakat. Olyan gyerekkönyvekre kértem tőlük javaslatokat, amiket anyukaként szívesen olvasnak, mert az anyaságról, a szülő-gyerek kapcsolatról mesélnek szépet. Akár egyedül forgatják őket, akár a gyerekekkel közösen. Természetesen ezúttal sem bírtam ki, hogy pár saját kedvencet ne hozzak még ide, így régebbi kiadású könyveket is találtok majd a felsorolásban. Bár szinte mindegyikből találtam kereskedelmi forgalomban is, de természetesen ha boltban már nem is találjátok meg egyiket vagy másikat, ott vannak a csodás könyvtárak.Tessék kölcsönözni, az is csuda móka!
Tudom, hogy már nagyon közel az ünnep - pár nap csupán - a beszerzésekre már nem is biztos, hogy marad idő nagy szimpátia esetén, de nem is feltétlenül ajándékkönyves listának terveztem ezt a könyvsort. Hiszen az igazi boldogság az lenne, ha ezek a könyvek nem csak az anyukák, nagymamák napján kerülnének szóba vagy beszerzésre, hanem egész évben gyűjtögetnénk őket. Nekünk, anyukaként sem ártanak az ilyen érzelmi töltések és ha már mostanság olyan sokszor előkerülnek az oldalon és a csoportban is az érzelmek, a gyerekeinknek is érdekes lehet, hogy milyen az, amikor anya a meghatottságtól, a boldogságtól könnyezik egy közös olvasás végén. Mert bizony ezeknek a könyveknek a jó része ilyen lesz. Fel lehet előre készülni!
Anyu és én (Móra Kiadó)
Mozgasd az ujjbábot, és meséld el a tekergő kiselefánt és anyukája kalandjait – kicsiknek és nagyoknak is.
Katja Reider: Szeretlek, kisegérkém! (Scolar Kiadó)
A legkisebbek kedvenc meséi a Scolar új sorozata, melyben a tipegő apróságok legfontosabb problémáit járja körül a szerzőpáros – a történeteket a bájos illusztrációk teszik igazán szerethetővé. Egérmama és a kisegér együtt fedezik fel a világot: hallgatják a madarak énekét, leülnek a pihe-puha pázsitra. Aztán egyszer csak fekete felhők gyűlnek az égre… Kiderül, hogy mama még a vihart is szereti! De nem jobban, mint a kisegeret, mert őt szereti a világon a legjobban.
Julia Lobo: Legyél a napsugaram! (Móra Kiadó)
A napsugarad leszek, míg odafent nap ragyog, S a napsugaram leszel, míg fénylenek csillagok.
A mese a család közös időtöltése:
o Kapcsolódás és érzelmi kötődés
o Nyelvi fejlesztés
o A feltétel nélküli szeretet megtapasztalása
Julia Donaldson: A majom mamája (Pagony Kiadó)
"– Elvesztettem a mamámat! Így szólt a pillangó: – Szegény majom! Ne sírjál, segítek én a bajon.” A bohókás pillangó lelkesen keresi, ki lehet a kicsi mamája – az elefánttól a denevérig. Mulatságos rímekkel bukdácsolunk át a dzsungelen, vissza majom mama karjaiba.
Jane Chapman: Teljes szívemből szeretlek (Aion Kiadó)
Kismackó összetörte Medvemama kedvenc virágcserepét. Mi lesz, ha már nem fogja többé szeretni a mamája? Szerencsére Medvemama tudja, mivel nyugtassa meg… „Tedd csak a mancsod a szívemre – mosolyog –, és hallani fogod, ahogy szüntelenül dobog benne a szeretet!” Ez a könyv a feltétlen szeretet szívmelengető meséje.
Ennyire szeretlek! (Toppancs-sorozat) (Manó Könyvek)
Toppancs és testvérei ugyanúgy kezdik a napot, mint mindig. Lassan nyújtózkodnak, megmosakodnak, megtöltik a pocakjukat…
De ahelyett, hogy játszani ugrándoznának, ezúttal kitalálnak valamit, hogyan is mutathatnák meg az anyukájuknak, hogy mennyire szeretik. Szerintetek mit szól majd a meglepetéshez Nyuszimama?
Owen Hart: Örökké szeretni foglak (Zille Kiadó)
Kismackó felkerekedik, hogy édesanyja oldalán világot lásson.
Rengeteg a felfedeznivaló.
– Eljön a nap, amikor majd egyedül kalandozol – mondja Mackó Mama a kis bocsnak.
Vajon az anyai szeretet akkor is utoléri, amikor messze jár?
Szívet melengető történet a szülő és gyermeke közti örök szeretetről
Sam McBratney: Találd ki, mennyire szeretlek! (Zille Kiadó)
Kedves történetének és gyönyörű illusztrációjának köszönhetően nagy népszerűségnek örvend világszerte ez a könyv. Az eladott példányok és az idegennyelvű kiadások száma alapján méltán nevezhető nemzetközi klasszikusnak. Elsősorban gyermekeknek készült, de olyan könyvvé vált, amelyet bármilyen alkalomból szívesen ajándékoznak „kicsiknek” és „nagyoknak” egyaránt.
(Égigérő - megjegyzés: A Nagy Mezei Nyúl az angol eredetiben az apuka nyuszi, ami a személyes névmásból kiderül - he - de a magyar fordításban a nagy nyuszi apuka vagy anyuka is lehet)
Andrea Schütze: A világ legdrágább kincse (Scolar Kiadó)
Kincsvadászat… milyen izgalmas! – gondolja Mono, a kis majomkölyök, és útnak indul, hogy megkeresse édesanyja számára a világ legdrágább kincsét. De hogy néz ki egyáltalán egy ilyen kincs, és hol található? Szívmelengető mese a szeretetről és arról, hogy a világ legdrágább kincse ezerszer értékesebb a világ minden aranyánál.
Farkas Nóra: Összeköt a szeretet (Manó Könyvek)
Hol volt Kobak, mielőtt megszületett volna? Mi az a láthatatlan madzag, ami akkor is összeköti az anyukájával, amikor éppen nincsenek együtt? Miért kell Kobaknak az óvodában maradnia, és mikor találkoznak újra? És mi vár rá ezen az ismeretlen helyen?
Ezt a kedves könyvet lapozgatva és Szepesi Szűcs Barbara képeit nézegetve mindent megbeszélhetünk. A történet végén játékos feladatok és kitöltendő oldalak segítik a kicsiket abban, hogy megbarátkozzanak a gondolattal, mostantól ők is óvodába járnak.
Catherine Leblanc: Akkor is szeretnél? (Kismackó-sorozat) (Manó Könyvek)
Kismackót nyugtalanítja valami.
Vajon mennyire szereti őt az édesanyja? Akkor is szereti, ha Kismackó rosszalkodik?
Akkor is, ha valami nagy baj lesz?
Igen. Az anyai szeretet mindennél erősebb, és Kismackó megtanulja, hogy ez nem fog megváltozni soha.
Megható történet az anyai szeretetről és a gyermeki kíváncsiságról Szabó T. Anna és Dragomán Pali – anya és fia – közös fordításában.
Julia Donaldson: Papírbabák (Betűtészta Kiadó)
Lélegzetelállítóan gyönyörű történet egy kislányról és öt papírbabájáról. Az egymás kezét fogó papírbaba-füzér fantasztikus kalandokra kel: elindulnak a házon át, ki a kertbe, ahol előbb egy játék dinó karmai közül, majd egy sütőkesztyű-krokodil szájából sikerül megmenekülniük, de ezután sem nyugodhatnak meg, mert egy valódi olló fenyegeti őket.
Robert Munsch: Örökké szeretlek (Manó Könyvek)
Robert Munsch ritmikus prózája emberek millióit érintette meg az 1986-os megjelenése óta, amit mi sem jelez jobban, mint az, hogy már 15 millió példányban kelt el világszerte. A titok a történet megható egyszerűségében rejlik: az anyai szeretetet és az élet körforgását sikerült megragadnia.
Magyarországon Szabó T. Anna zseniális fordításában és Megyeri Annamária szívmelengető képeivel jelenik meg.
Quentin Greban: Lili ajándéka (Lili, a katica-sorozat) (Centrál Médiacsoport)
Lili csodás ajándékot készített Anyunak, de feltámad a szél, Lili elesik, az ajándék pedig tönkremegy. Ám a kis katica nem adja fel, és miután megkérdezi az erdő és a mező apró állatait, végül kitalálja, minek is örülne az Anyukája a legjobban.
Marie-Claude Monchaux: A sehány éves kislány (Móra Kiadó)
Ez nem tündérmese, hanem igaz történet, mégis sokkal szebb a fantázia világánál. Egy hús-vér kislány születését kísérhetjük végig Marie-Claude Monchaux legkisebbeknek írt felvilágosító könyvében. A Rónay György fordításában immáron huszonegy kiadást megért műnek köszönhetően újabb és újabb nemzedékek ismerhetik meg a születés csodáját.
Marie-Claude Monchaux: Nekem két születésnapom van (Móra Kiadó)
Andrisnak hívnak. Júniusban múltam négyéves. Nekem minden évben kétszer van születésnapom: egyszer, amikor világra jöttem, másodszor, amikor hazajöttem – amikor örökbe fogadtak. Sokszor kérem anyut vagy aput, mondja el az én mesémet. A mesét, amelyet oly kedvesen írt és rajzolt meg A sehány éves kislány francia szerzője.
Stephane Audeguy: Alma – Végre itt vagy! (Vivandra Kiadó)
Kezdetben
Alma alig volt itt:
apró pöttyként pihent
édesanyja hasában.
Még azt sem tudta,
hogy létezik.
A születés előtti intim világ,
a kilenc hónap meséje.
Főhőse Alma, aki eleinte csak egy kis pötty
az anyaméhben, majd fokozatosan növekszik,
kialakulnak az életszervei, és egyre kíváncsibb is.
Majd egy nap úgy dönt, hogy
elhagyja biztonságos menedékét.
Patrice Karst: A láthatatlan fonal (Kulcslyuk Kiadó)
Azokat, akik szeretik egymást, összeköti egy láthatatlan fonal. Akkor is, ha éppen távol vannak egymástól. Sőt, még akkor is, ha az egyikük már nem is él. Aki szeret valakit, soha nem lesz egyedül.
A szeretteinktől való elszakadás és távollét mindannyiunknak nagyon nehéz élmény, de a gyerekek számára különösen ijesztő és fájdalmas. Márpedig az élet bőségesen teremt olyan alkalmakat, amikor ezt a félelmet és fájdalmat meg kell tapasztalniuk, legyen szó a szülők válásáról, valamelyikük külföldi munkavállalásáról, egy barátság megszakadásáról, vagy egy családtag haláláról.
Sőt, van, hogy semmi különös nem történik, a gyermek mégis nagyon szorong a hozzá közelállók elvesztésétől, az egyedül maradástól. Néha annyira, hogy még az elalvástól is fél. Ezt a félelmet enyhíti Patrice Karst lírai szépségű, szívmelengető meséje, mely a világ minden táján meghódítja a kicsiket és nagyokat. Beavat a láthatatlan és elszakíthatatlanul erős fonal titkába, amit csak azok ismerhetnek, akik szeretik egymást. Megnyugtat, vigasztalást és biztonságérzetet ad, segít átvészelni a nehéz korszakokat is.
„Ha hiszel a láthatatlan fonal létezésében – van; megjelenik és rángatni is tudod. Próbáld ki! Csodálkozni fogsz…”
Vekerdy Tamás
"anyukás-személyes": ha nem félnék, hogy pokolra jutok egy ilyen csodás könyv rongálásáért, akkor legszívesebben lapokra szedném, egyenként bekeretezném és körbepakolnám vele a falakat. A történet is igazán csodálatos, de az illusztrációk gyerekkönyves életem egyik legnagyobb élményét jelentették. Nem tudok betelni velük!
Alice Briere-Haquet: Lehoznám neked a Holdat (General Press Kiadó)
Van egy kisfiú, aki a legszebb ajándékkal szeretné meglepni a mamáját: a Holddal! Igen ám, csakhogy a Hold rettentő magasan van. Hogy elérje, segítségül hív mindenkit, akit csak tud, s mindenkinek ígér belőle egy kis darabkát… De vajon juthat-e mindenkinek a Holdból? És mi marad akkor imádott mamájának?
"anyukás-személyes": különleges vonzódásunk ehhez a könyvhöz közös a lányommal. Újra és újra elolvastuk, hosszú hónapokon át. A könyv varázslatos hatását csak fokozta, hogy először magam olvastam el, és kigondoltam, hogy a könyvben bemutatott anyukák közül melyiket gondolom hozzám hasonlónak. Aztán a közös olvasás után a lányom is elmondta a véleményét, hogy ő milyen anyukának lát. Jelentem, lányom szemében Kandalló anyuka vagyok, és azt hiszem, ennél szebb bókot soha életemben nem kaptam! :D
Marta Gomez Mata: Anyukák világa (Naphegy Kiadó)
Van egy anyukavilág, ahol Bicikli anyuka ölelései puha kormánnyá változnak, ahol szundítani és ahova támaszkodni lehet, ahol Eper anyuka mindig, amikor úgy alakul, elpirul a boldogságtól, és Harmonika anyuka fülbemászóan, elegánsan és vidáman játszik egészen addig, míg titokban sírva nem fakad. Egy anyukavilág, ahol Sárkány anyuka fénylő és hosszú hátgerincén, mint egy villámvasúton, lecsúsznak a gyermekei, ahol Csipkerózsika anyuka teletölti az ágyat játékokkal, könyvekkel és reggelivel teli tálcákkal, és ahol Kalóz anyuka hajósinasaival reggelenként kifosztja a hűtőt.
Egy anyukavilág, ahol Sellő anyuka szeme olyan szép, mint a tengerekről verselő költők költeményei, ahol Csokoládé anyuka olyan melegséges és megnyugtató, akár egy csésze forró csokoládé, ahol Picasso anyuka kíváncsian megbámulja a világot, majd lerajzolja, és ahol Vonat anyuka a tökéletes logisztika, a precíz gépezet és erős motorok zsenije.
És egy anyukákkal teli világban ők mind Hercegnő anyukák, mert mindannyian hisznek a mesékben, és meggyőződésük, hogy léteznek boldogan végződő történetek.
Békési Erika: A Mama köténye (Korda Kiadó)
Sára idejének nagy részét Lenti Mamáéknál tölti. Segít kertészkedni, süteményt sütni és gangot söpörni. Pelyhes kiscsibéket dajkál, vidám szüreten dolgozik, és Papa könnyes meséit hallgatja. Az egész évet bebarangoló 15 történet a fiatal olvasókat a régi falusi hétköznapokba repíti, az idősebbek Mama kötényében ülve saját gyermekkorukat élhetik újra.
"anyukás-személyes":: ebben a könyvben van egy történet egy anyukáról, akinek a családját egy krokodil falja fel. A történetben az édesanya, miután az egész családja már a krokodil gyomrában raboskodik, elindul, hogy kiszabadítsa őket. Számomra, ez a történet az örök kedvenc! Bármilyen híradásban a gyerekeikért küzdő, a családjaikat a körülöttük tomboló háború vagy szegénység ellenére is egyben tartó édesanyákat látok, ez a történet jut eszembe. De a saját életünk során is sokszor megjelent előttem ez az anyuka, amikor nehezebb vagy mondjuk inkább úgy, hogy izgalmasabb helyzetben voltunk a kislányommal. Mert a mesék minket is tanítanak! :)
Szergej Szedov: Anyuka mesék (Vivandra Kiadó)
Volt egyszer egy anyuka…
Így kezdődik valamennyi mese, de közben annyiféle anyuka feltűnik: afrikai, francia, bátor és kevésbé bátor, feledékeny, figyelmes vagy szétszórt, néhányuk itt él a földön, de van közöttük földönkívüli is, és van, amelyik ejtőernyővel közlekedik … Bár nagyon különböznek egymástól, az életben ugyanolyanok, egy dologban biztosan: a gyerekeiket nagyon szeretik. Nincs a világon olyan ember, akit ne anya szült volna, így ezek a mesék mindenkit érdekelnek, gyereket és felnőttet ugyanúgy. Szedov meséi a modern orosz gyerekirodalom remekei: könnyed, meglepetésekkel teli, vidám, mégis mélyreható történetek. A szeretet fontosságáról szólnak.
"anyukás-személyes": nekem ez a könyv a legesleg anyás-könyv, amit hosszú évek után sem tudok (amolyan jó fajta) pityergés nélkül végigolvasni. A gyermeki lét és az anyukás lét tökéletes ábrázolása sok-sok képben és pár mondatban. De micsoda mondatok és micsoda, a mondatok által megidézett életképek... alapdarab a családi- és az anyukás könyvespolcon.
Vincent Cuvellier: Amikor életemben megszülettem (Vivandra Kiadó)
A mesélő kislány – a későbbi édesanya – megannyi szeretettel idézi fel élete első történéseit: ahogyan édesapja először nézett rá könnyekkel a szemében, vagy ahogyan ő tartotta kezében először gyermekét. „Amikor életemben először megszülettél, én másodszor is megszülettem, kicsim.” A bájosan naiv illusztrációkkal kísért szöveg sorra megidézi az élet nagy pillanatait: örömeinket, bánatainkat, reményeinket és álmainkat. A szerző éppolyan érzékenységgel ír az első gyász fájdalmáról mint az első becéző szavakról vagy az első szerelemről… Egy csodálatos, szívet melengető könyv, amit mindenkinek ajánlunk.
Szeretlek, Anya! - 31 őszinte vallomás (Manó Könyvek)
Sokszor azoknak fogalmazzuk meg a legnehezebben, hogy mennyire fontosak nekünk, akiket a legmélyebben, megmásíthatatlanul szeretünk. Akikkel a kötelékünk nem vágható el.
Ők az édesanyáink, és ezek leszünk mi is valakinek, amikor anyává válunk.
Ahogy megpillantottuk a zseniális művész, Quentin Gréban festményein az anyákat, éreztük, hogy mennyire jó lenne magyar alkotókat felkérni; írják meg gondolataikat, meséiket, vallomásaikat a belga illusztrátor képei mellé.
Így állt össze ez az album, telis-tele hiteles írásokkal az anyaság sokszínűségéről.
Almási Kitti, Balázsy Panna, Berg Judit, Boldizsár Ildikó, Csapody Kinga, Erdős Virág, Farkasházi Réka Hadas Krisztina, Halász Judit, Havas Dóra, Horváth Lili, Karafiáth Orsolya, Kádár Annamária, Kárász Eszter, Koós Réka, Kozma Orsi, Krizsó Szilvia, Lackfi János, Nádori Lídia, Péterfy-Novák Éva, Rácz Zsuzsa, Schäffer Erzsébet, Soma Mamagésa , Szabó T. Anna, Szulák Andrea, Szurovecz Kitti, Tóth Krisztina, Tamás Zsuzsa, Tordai Teri, Turi Tímea, Ungár Anikó – ők vállalták, hogy megosztják velünk érzéseiket, emlékeiket, történeteiket.
Lepjük meg édesanyánkat, nyújtsuk át annak, aki épp anyává válik, olvasgassuk gyerekeinkkel, hátha könnyebb lesz átadni, hogy mit jelent: Szeretlek, anya!
A csoporttagok által kedvelt és saját kedvenc anya/nagymama gyerek- vagy ifjúságikönyves karakterek, akiktől szülőként olykor még tanulhatunk is:
Nyúl Mama, Nyúl Péter anyukája
Pöttyös Panni nagymamája
Mamaróka a Babaróka sorozatból
Az Anna, Peti, Gergő-sorozat anyukája
Berényi Mária a nagy klasszikusból, az Édes mostohából
Buffy Berg anyukája
A lengyel Karolina anyukája a Papryka és Ribiszke című könyvből
A számos Weasley-gyerek anyukája, Molly a Harry Potter-sorozatból
Photo by Marissa Price.