A tavalyi karácsonyi könyvajánlóban már megmutattam Nektek a 20 kedvenc karácsonyi mesekönyvemet. Idén azonban olyan szép számban jelentek meg az új kiadványok, hogy gondoltam, újra átnézem a felhozatalt, akad-e közöttük a fogamra való. Nem meglepő módon, nemcsak az idei megjelenésekből sikerült csipegetni, hanem a régebbi kiadások között is találtam még olyan könyveket, amelyeket érdemes felvenni a beszerzési listákra:
Kezdjük a legkisebbek lapozóival:
Tarbay Ede - Szimonedisz Hajnalka: Karácsonyi mondóka (Holnap Kiadó, 2017)
Zdenek Miler: A kisvakond és az egér karácsonya (Móra Kiadó, 2015)
Susan Niessen: Karácsonyra vár a Mackó család (Manó könyvek, 2011)
A házról készült képeket böngészve beleshetünk minden szobába, és megnézhetjük, mit csinálnak Mackóék.
Ez a kis képekkel tűzdelt történet arra hív, hogy együtt olvassunk és keresgéljünk, hisz a sok papírfülecske oldalról-oldalra megannyi meglepetést rejt.
Axel Scheffler: Pipp és Polli - A karácsonyfa (Pozsonyi Pagony, 2018)
Ovisoknak ajánlom a következő könyveket:
Julia Donaldson: Bot Benő (Pozsonyi Pagony, 2014)
Igazi Mikulás-ajándék!
Marék Veronika: Tálapó és ezüstmackó (Ceruza, 2013)
Andrea Erne: Karácsony (Mit? Miért? Hogyan?) (Scolar Kiadó, 2013)
Dr. Seuss: A grincs (Kolibri Kiadó, 2018)
Grincs Kikfalva közelében lakik, és teljes szívéből utálja a karácsonyt. Már ha egyáltalán van szíve... Gyűlöl mindent, ami az ünneppel kapcsolatos. Ezért úgy dönt, ellopja a karácsonyt. Véghez is viszi gonosz tervét, ám földbe gyökerezik a lába, amikor meglátja, hogy Kikfala lakói ajándékok nélkül is boldogan ünnepelnek.
A Kolibri Klasszikusok sorában hatodik Dr. Seuss-könyv most Tandori Dezső klasszikussá vált, mégis megújult fordításában jelenik meg.
Cynthia Paterson: A bűvös szán (General Press, 2013)
keresztül-kasul becsatangolják a környező vidéket.
Eltelt egy év, Foxwood ismét a karácsonyra készülődik, varázslatos várakozás lengi be a falucskát. A jó barátok fenyőfáért indulnak az erdőbe, ám útközben egy befagyott tavon csodálatos szánra bukkannak. Ez azonban nem egy közönséges szán, oda repíti az utasait, ahová azok vágynak. Akár a Mikuláshoz is…
Kate Westernlund: Állatok karácsonya (Manó Könyvek, 2018)
Természetesen a kisiskolások sem maradnak karácsonyvárós történetek nélkül.
A következő kötetek már önálló olvasásra is alkalmasak, de nálunk a karácsonyi könyvek betűmérettől és tartalomtól függetlenül mindig közös olvasmányok voltak. Hiszen a karácsonyi készülődés egyik legjobb része a közös összekuckózás, olvasás, ráhangolódás:
Mauri Kunas: Mikulás (Kolibri Kiadó, 2018)
Ulrike Rylance: Bors Bori - A karácsonyfarablás (Naphegy Kiadó, 2018)
Roddy Doyle: Rover megmenti a karácsonyt (Könyvmolyképző, 2007)
Matt Haig Karácsony Apóról szóló sorozatának első két része tavaly már felkerült a karácsonyi könyves listára, de mivel idén megérkezett a 3. rész is, nem hagyhattam ki őket idén sem. Nagyon különleges mese, tele humorral, kalanddal és zseniális szereplőkkel. 9-10 éves kortól ajánlom minden meserajongónak. A hangsúly pedig a MINDEN MESERAJONGÓN van! Azok is bátran ugorjanak fejest ebbe a történetbe, akik még nem gyerekkel olvasnák, csak a saját örömükre. Nem fognak csalódni!
Matt Haig: A fiú, akit Karácsonynak hívnak (Kolibri Kiadó, 2017)
Vajon a Télapó is volt kisfiú? Kik voltak a szülei? És hogyhogy nem öregszik? Miért titokban oson be a házakba? És mióta repülnek a szarvasok?! Kik azok a koboldok, és egyáltalán, milyen egy Igazmondó Grimpli?
Ha ezek a kérdések régóta fúrják a te oldaladat is, ez a könyv neked szól. Végre mindent megtudhatsz, méghozzá a leghitelesebb forrásból! Készen állsz, hogy megismerd Nikolas kalandokkal, hóval, csupa lehetetlennek hitt dologgal (és még több hóval) teli történetét? Akkor kezdődjék a karácsonyi varázslat
„A tündérmese és a népmese lenyűgöző, varázslatos keveréke."
Francesca Simon
„Matt Haig visszacsempészi a karácsonyba az önfeledt boldogságot."
Jeanette Winterson
A lány, aki megmenti a karácsonyt (Kolibri Kiadó, 2017)
Ahol A fiú, akit karácsonynak hívnak véget ért, ott kezdődik ez a könyv.
Szenteste van, ám minden a lehető legrosszabbul alakul. Ádáz úr dologházba zárja Ameliát, a remény fénye egyre halványabban pislákol, Karácsony apó pedig tudja, hogy meg kell találnia a kislányt, különben veszélybe kerül az ünnep csodája.
A nehéznek ígérkező küldetésben azonban nem marad magára: nemcsak a koboldok, a rénszarvasok, hanem maga az angol királynő, sőt egy macskakedvelő, Charles Dickens nevű férfi és egy önzetlen, tiszta szívű konyhásasszony is a segítségére siet, hogy meg tudja menteni Ameliát.
Csakhogy mindeközben Koboldfalván a feje tetejére áll a világ. A meseglimpik ármányt szőnek, felbujtják a trollokat, Bohó pedig mit sem sejtve a vesztébe rohan…
Karácsony apó és a csokitojás(Kolibri Kiadó, 2018)
A fiú, akit Karácsonynak hívnak és a A lány, aki megmenti a karácsonyt folytatása.
Amelia vagyok, Karácsony apó és Karácsony anyó örökbefogadott gyermeke. Most biztos azt gondolod, könnyű embergyerekként Koboldfalván felnőni, de tévedsz.
Ott van például a koboldiskola: elég kiborító, hogy minden áldott nap karácsonyi dalokat kell énekelnünk - még júliusban is -, és a játékkészítést sem nekem találták ki. De ez még mind elviselhető lenne, ha nem irkálna folyton hazugságokat rólam Vodol apó az újságban.
Mindennek ellenére szeretem az új otthonomat. És amikor a féltékeny Húsvéti Nyúl és nyúlhadserege megtámadja Koboldfalvát, szemernyi kétség sincs bennem, hogy a karácsonyt csak a remény, a szeretet és a csoda mentheti meg. Persze az sem árt, ha a legnehezebb pillanatokban egy Igazmondó Glimpi is melléd áll...
A sor végén egy nagy kedvencem, Tolkien Karácsonyi levelei. Szülőként nagy csodálattal olvastam ezeket a minden részletükben kidolgozott, elvarázsolt írásokat. Iskolás gyerekekkel is nagy élmény végigolvasni, de azoknak a szülőknek is ajánlom, akiknél még a gyerekek kicsik ehhez a fajta gyerekirodalomhoz. Szülői énünknek inspiráció, gyermeki lelkünknek pedig egy tökéletes időutazás a csodákkal teli gyermekkorunkba:
J. R. R. Tolkien: Karácsonyi Levelek (Cartaphilus, 2016)
Az első levél 1920-ban érkezett, majd jöttek az újabbak húsz éven keresztül, minden egyes karácsonykor. A havas borítékot – amelyen persze északi-sarki postabélyegző volt – néha a házban találták meg a gyerekek, máskor a postás hozta.
Az idő előrehaladtával Karácsony apó háztartása egyre nagyobb lett. Eleinte csak a Jegesmedvéről esett szó, ám később felbukkannak Hómanók, Vörös Törpék, Hóemberek, barlangi medvék is, no meg Jegesmedve unokaöccsei, Paksu és Valkottukka, akik látogatóba érkeztek, de aztán ott ragadtak. Mindvégig Jegesmedve maradt Karácsony apó legfőbb segítőtársa, ugyanakkor a legfőbb okozója is azoknak a szerencsétlen eseteknek, amelyek nyomán zűrzavar keletkezett az ajándékok körül. Végül Karácsony apó maga mellé vett egy manót, aki titkárként sokat segített neki. A későbbi levelekben fontos szerep jut a manóknak, amikor meg kell védeni az apó házát és raktárait a koboldok támadásaitól.
A szívmelengetően kedves kötet bemutatja Karácsony apó reszketeg kézírását, egyúttal a levelekhez mellékelt szinte valamennyi képet is. Nem marad ki persze az ábécé sem, amelyet Jegesmedve szerkesztett a koboldrajzok alapján, ahogy az a levél sem, amelyet ezzel a különleges írással küldött a gyerekeknek.
Amikor nem a Mikulás hozza Karácsony este az ajándékot
Itt azonban nincs még vége az ünnepi mesekönyvek sorának. Szülőként sokszor okoz gondot a karácsonyi mesekönyveket olvasva, hogy a legtöbb történetben a magyar szokásoknak nem éppen megfelelő a történetvezetés. :D A történet magával ragadó, az illusztrációk zseniálisak, de hogyan magyarázzuk el a gyereknek, hogy milyen félreértések okán jön Szenteste a nagyszakállú és hogyan kerülik el egymást a Jézuskával.
Azoknak, aki nem éreznek kedvet, tehetséget magukban a kacifántos magyarázatok kiötlésében, hamarosan újabb lista érkezik a magyar karácsonyi szokásokkal kompatibilis mesekönyvekkel. :)
Kép: Photo by Paige Cody on Unsplash