Az Edisonplatformmal közös - Mesés jelen, mesés jövő című - beszélgetéssorozatunk 3. részében Kovács Gergellyel, a Farkaskölyökképző alapítójával és Dr. Borsos Dorottyával az Edisonplatform operatív vezetőjével arról beszélgettünk, hogyan lehet a természetet a modern kor gyermekeivel könyvekkel és digitális eszközökkel minél hatékonyabban, a kíváncsiságukat felébresztve megismertetni. Amit azt már tudhatjátok ezen sorozat célja, hogy neves szakemberekkel, elsősorban könyveken, olvasáson keresztül vizsgáljuk a gyerekeinknek a 21. században fontos kompetenciák megszerzésének lehetőségeit.
A harmadik beszélgetés előtt és alatt is jó sok kérdés merült fel bennem:
Vajon a legmodernebb, látványos és szórakoztató appok nem tartják bent még inkább a négy fal között a gyerekeket?
Lehetséges a ma már csodás kivitelű de mégis csak „oldschoolnak” ható ismeretterjesztő könyveket úgy használni, hogy felvegyék a versenyt a „kütyükkel”?
Hogyan érjük el, hogy a családok könyvvel a hónuk alatt vagy éppen kirándulás előtt vagy közben okos alkalmazásokat használva nekiinduljanak a természetnek és a való világban is közös tapasztalatokat gyűjtsenek a gyerekekkel?
Lehet egy természetet bemutató alkalmazás vagy ismeretterjesztő könyv igazán hasznos vagy szórakoztató a gyerekeknek, ha nem éljük meg mellette a természet nyújtotta csodás valóságot?
A beszélgetés fevételét a képre kattintva találjátok:
A tapasztalatcsere során volt jó sok közös pontunk, itt-ott vitába szálltam, de természetesen nem hagytam ki a lehetőséget sem és mutogattam bőszen olyan könyveket, melyek különleges módon mutatják meg a gyerekeknek, családoknak a természet csodás világát, miközben további kutakodásra, kirándulásra, felfedezésre sarkallják a kicsiket és szüleiket. Szokásomhoz híven, ide az Égigérőre is listázom a könyveket, de itt is kihangsúlyoznám: ezeknek a köteteknek csak akkor van igazán értelmük, ha a lapozgatás, beszélgetés mellett minél több időt töltötök kint a gyerekekkel és amit lehet a valóságban is megtapasztaltok. Ezen kiadványok mellett az oldalon több listát is találtok a mesés természetről szóló ismeretterjesztőkről és mesekönyvekről. Ezekre is érdemes rákukkantani.
A most mutatott könyvek nagy részéről már készítettem képes, belelapozós ajánlókat, ezekhez a címekre történő kattintással tudtok eljutni.
Legkisebbeknek hozok két lapozót az évszakokkal érkező változások megismerésére. Ezeket már 1,5-2 éves kortól érdemes lapozgatni.
Christie Matheson: Érintsd meg a csodafát! (Cerkabella Kiadó)
Lapozz és tégy csodát! Egy fával kezdődik. Aztán megérinted, tapsolsz, rázod – és megteremted a varázslatot!
Anna Taube: Élet a lombok közt - Egy fa meséje az évszakokról (Babilon Kiadó)
Én vagyok a liliomfa. Tavasszal rajtam fészkelnek a tengelicek. Nyáron dús lombom ad hűs árnyékot. Ősszel ágaimon gyülekeznek a vándormadarak. Télen alszom, és a tavaszról álmodom… Varázslatos, szívmelengető képeskönyv az évszakok váltakozásáról és a természet…
A HVG Könyvek két ablaknyitogatós lapozója nyomolvasásra, állatok kuckóinak felkutatására ösztönzi a 3 éven felüli gyerekeket:
Radka Píró: Ki járt erre? - Segíts az őzikének megtalálni a mamáját! (HVG Könyvek)
Te mit tennél, ha eltévednél az erdőben? Az őzikével éppen ez történt. Szomorúan és félve indult a mamája keresésére, az erdőben talált lábnyomokat követve. De ezek vajon tényleg az őzmama nyomai? Vagy valaki más járt erre?
Felfedezőútja során az őzike sokat tanul az állatokról. Miért mászik a mókus olyan ügyesen fára? Milyen a fülesbagoly lábnyoma? Melyik állat mozog a leghalkabban, és vajon hogyan úszik a kacsa úszóhártyás lábaival a vízben? Ha segítesz az őzikének megkeresni a mamáját, rengeteg meglepetés vár rád!
Radka Píró: Ki lakik itt? - Segíts a kis csigának új otthont találni! (HVG Könyvek)
Az állatok többségének van saját otthona. De mitévők legyenek, ha nem tudják, hol is van pontosan. Épp ez történt könyvünk főhősével, a kis csigával is, aki elhatározta, hogy megkeresi a tökéletes lakóhelyet. Szerinted milyen lesz? Vajon befogadja valaki?
Útja során a kis csiga megtanulja, hol élnek a darazsak, milyen a vakond föld alatti lakása, és milyen állatok raknak fészket. Végül fontos felfedezésre jut. Kíváncsi vagy, mifélére? Ha igen, kísérd el erre a kalandos utazásra, és ismerd meg a különböző állatok lakóhelyeit!
A HVG Könyvek Ismerd meg a...-sorozata különböző állatok hangjait teszi hallhatóvá a gyerekeknek, amíg a könyvekben csodás fényképeket és rövid leírásokat is találunk az állatokhoz. A Neveljünk olvasókat!-csoport egyik legnagyobb favoritja ez a sorozat.
Czernák Eszter Panka-sorozatának mostanra négy része jelent meg. Ezúttal azokat mutatnám, melyek a Magyarországon is megtapasztalható ismereteket mutatják be a 3 éven felüli gyerekeknek mesés formában.
Hová bújt a süni? - Panka és az évszakok (Pagony Kiadó)
Panka és anya mindennap sétálnak egyet. Útközben Panka mindent megfigyel és megkérdez, anya pedig türelmesen válaszol az ezernyi kérdésre: miért bújik el a süni, miért hullanak le a levelek, hova tűnik a hópehely, milyenek a béka- és lepkegyerekek, és mit csinál a vakond a föld alatt?
Érdemes a kicsikkel együtt leguggolni, és megfigyelni a világ apró csodáit, hiszen a városban is rengeteg érdekes élőlénnyel találkozhatunk – télen, tavasszal, nyáron és ősszel, azaz egész évben!
Segítehetek, méhecske? - Panka és az állatok (Pagony Kiadó)
Panka nagyon szereti az állatokat, amerre csak jár, mindenhol őket keresi. Micsoda szerencse, hogy nagypapa kertjében mindig találkozik valakivel! Nagypapa pedig pontosan tudja, mikor és hogyan lehet a legjobbat tenni a kertjébe tévedőkkel. Míg telik az év, Panka gyíkvárat épít, madarakat itat, pillangókat etet és sünlétrát készít. És ha a kertben épp nincs is semmi dolog, Panka és szülei akkor is megtalálják, hol van az állatoknak a legnagyobb szükségük segítségre!
Panka ismét olyan lelkesen veti bele magát a világ felfedezésébe, ahogy a már megjelent Hová bújt a süni?-ben megismerhettük.
Mi micsoda Ovisoknak és Mi micsoda Junior-sorozat
A Babilon Kiadó méltán népszerű Mi micsoda ovisoknak és kisiskolásoknak szóló sorozatában nem csak a sok-sok-sok kinyitható, izgalmas részleteket rejtő kisablak, a rengeteg, természettel kapcsolatos információ az izgalmas, de ezekben a könyvekben találtok ötleteket a gyerekek által is elkészíthető, állatok, növények, természeti jelenségek megismerésére alkalmas okosságok elkészítésére. (mint pl. bogárszálló, ágakból, levelekből készíhető tutaj…)
Természetesen a nagyobb, iskolásoknak szóló könyvek között is (Mi micsoda, Mi micsoda Olvasó) találtok természettel kapcsolatos részeket és már izgalmas foglalkoztatók is elérhetőek bizonyos témákhoz.
Új sorozat a könyvesboltok polcain a Természet hangoskönyve-sorozat, melyben egy QR-kódon keresztül tudjuk a saját felolvasásunkat a természet hangjaival hangjátékká varázsolni. A könyv működéséről videót is készítettem, a címekre kattinta oda lesztek röptetve.
Gilles Diederichs: Két kis vízcsepp kalandos útja (Babilon Kiadó)
Ma éjjel esik az eső a nagy hegyen. Csöpp, az aprócska vízcsepp lehull egy felhőből. Aztán a testvére, Csepp is megérkezik, és hosszú útra indulnak együtt. Hová mennek? Tarts velük, és közben hallgasd a természet hangjait!
Letölthető hangfelvétellel! Fedezd fel a vízi világ varázslatát!
Csöpp, az aprócska vízcsepp egy felhőből egyenesen egy virág kelyhébe csöppen, másnap Csepp is csatlakozik hozzá, felkapja őket egy szellő, és egy levélcsónakban ringatózva hosszan-hosszan utaznak… Közben sokféle állattal találkoznak: a kecskebéka, a mormota, a pacsirta, a méhek és még sok-sok vízi és vízparti lény hangját és a mesét hangfelvételen is meghallgathatjátok. A végén pedig próbáljátok ki a vízcseppekkel a lecsendesítő, esti ágyikószertartást!
Gilles Diederichs: A kíváncsi kisbagoly és a Nap
A kisbagoly szeretné végre megpillantani a szikrázó Napot! Mellé szegődnek az éjszakai állatok, a Hold és a csillagok. Vajon sikerrel jár? Gyere, tarts vele, és a mese közben hallgasd meg mindazon élőlények és természeti tünemények hangját, amelyekkel útközben találkozik!
Letölthető hangfelvétellel! Fedezd fel az éjjeli erdő varázslatát!
Művészien illusztrált mese a kisbagolyról, aki mindennél jobban vágyik rá, hogy meglássa a napot, ezért elindul, hogy megtalálja. Miközben a mamája, a medve, a mókus és az őz a kisbaglyot keresik, ő sok érdekes lénnyel találkozik az éjszaki erdőben: a szentjánosbogár, a fülemüle, a lappantyú, a tücsök, a szöcske és más éjjeli állatok útmutatást adnak neki. A mesét, az állatok és az éjjeli erdő hangjait letölthető hangfelvételen meg is lehet hallgatni. A mese végén próbáljátok ki kisbagollyal a lecsendesítő, esti ágyikószertartást!
Tereza Vostradovska: Egérke enciklopédiája (Csirimojó Kiadó)
A tehénke azt mondja, mú, a kutyus pedig, hogy vau-vau. Hmm. Uncsi? Uncsi. Indulj inkább felfedezőútra Egérkével! A földalatti üreg apró barna lakója mesélő és kutató egyben. Barangold be vele az erdőt, a halastó környékét, a veteményeskertet és a gyümölcsöst! Jegyezd fel, mit eszik a vízicickány, ki lakik az öreg tölgyfa odvában, hogyan énekel hajnalban a búbos cinege! Ne hagyd otthon a búvárszemüvegedet és a békatalpakat sem! A segítségeddel elkészülhet Egérke enciklopédiája. És ami azt illeti, ki ne akarná megtudni, ki mondja azt, hogy: zitt-zitt-zitt-zitt- szett-szett-szett-csatt-csiterídia?
Egérke enciklopédiáját számítógépes vagy mobilalkalmazásként is letöltheted a https://egerkeenciklopediaja.circusatos.com/ honlapról. De keresd inkább kint a természetben!
Tereza Vostradovská nagyformátumú könyve fordulatos történeten és játékos feladatokon keresztül ismertet meg a közvetlen természeti környezet titkaival és meséli el az iskolai környezetismeret óra anyagát. A tanulást és a képzeletbeli kirándulást a szerző magyarázatokkal ellátott, lenyűgöző illusztrációi is segítik, így már az óvodáskorú gyerekek is élvezettel lapozgathatják.
A természet csodáit bemutató Babilonos könyvek
Az itt látható három könyv csodás kivitelével, izgalmas témáival szintén toplistás a Neveljünk olvasókat! - csoport tagjai között, ha ismeretterjesztő könyvekről van szó. Fontos itt megjegyzni, ezek a könyvek is csak akkor érnek bármit, ha nem csak ebből ismerik meg a gyerekek a természetben tapasztalható folyamatokat. A könyvekben rengeteg olyan jelenség van, amit a lakásunktól, házunktól pár méterre is meg tudunk figyelni de egy erdei vagy vízparti séta során még újabb és újabb, a könyvekben megmutatott csodát tudunk a valóságban is átélni. 5 éves kor környékétől ajánlom őket.
Rachel Williams: Láss csodát! - 50 természeti jelenség – 50 lenyűgöző történet
Ez a könyv a természet mindennapos eseményeit meséli el. Néhány történet lassan, napok, hetek alatt játszódik le. Ilyen a lepke kibújása a bábból, vagy az ahogy a mókus bespájzol magának télire. A napfelkelte vagy egy felhő születése viszont a pillanat műve. Hagyd, hogy magaddal ragadjanak a természet meséi, lassulj le, figyelj, és láss csodát!
Mesés illusztrációk, sok-sok ismeret.
Lépj közelebb a természethez! Lassíts, és láss csodát! – Színes ismeretek
Laura Brand: Láss egyre több csodát!
Körbevesznek minket a természet mindennapos csodái: gombák szövik át a talajt, összekötve a földet az éggel, méhek rezgetik szárnyukat, hogy mézüket hűtsék, és a pitypang magjai a szellőbe csimpaszkodva libegnek tova. Állj meg, kuporodj le, figyeld meg közelről…
Csak egy percre hagyd magad mögött a hangos világot, lépj be az itt és mostba, és tapasztald meg, hogy ennek a mesés természetnek része vagy te is!
A természet mindennapos, ám bámulatos jelenségeinek tára kimeríthetetlen. A Láss csodát! 50 természeti jelenség – 50 lenyűgöző történet után újabb 20 tüneményes természeti folyamatba nyerhetünk bepillantást. Néhány történet folytatódik vagy éppen az előzményeit leshetjük meg: egyre több részletet figyelhetünk meg a törpeegér, a csiga vagy a hópelyhek életéből. De új szereplők is felbukkannak: felfedik rejtett titkaikat a pitypangok, az éjjeli jázminok, a remeterákok, a pincebogarak vagy épp a kolibrik.
A Láss egyre több csodát! – akárcsak a testvérkötetek – a pillanat megélésére, a lelassulásra, a békés szemlélődésre s arra biztatnak, hogy vegyük észre a környezetünkben játszódó hétköznapi csodákat.
Gabby Dawnay: Körbeforgó szép természet - 48 körforgás a világból
A történeteknek általában van eleje, közepe és vége. A világban sincs ez másképp. A legfontosabb események elkezdődnek, lezajlanak, és véget érnek – majd újra elkezdődnek. A békáktól a gomolygó felhőkön át a hunyorgó csillagokig!
48 történet a minket mindenhol körülvevő örök változásokról, a természet aprócska vagy éppen hatalmas nagy körforgásairól. Elég körülnézni, és élőben is megtapasztalhatod őket – évről évre.
Parányi lényektől a világűrig a dolgok ciklikusan ismétlődnek: születnek, kifejlődnek, élnek és elmúlnak. A kérész élete néhány óráig tart, a holdasszövőé egy hétig, a dajkabéka a csodás metamorfózisa után nyolc évig is élhet, az orangutánkölyök hosszú évek után válik önállóvá, a nőstény csörgőkígyó kétévente hoz világra utódokat, és akár 25 évig is élhet, a jegesmedve bocsai két évig készülnek rá, hogy leváljanak anyjukról, a medveállatka akár 30 évre is képes hibernálni magát, az ember 80, 90 vagy akár 100 évig is élhet, és holtig tanul. A haldokló tölgy a tápanyagait a talajba küldi. A korhadó fán gombák tenyésznek, benne szarvasbogárlárvák rágnak. Az ősszel elvetett búzamag nyárra kifejlett növénnyé fejlődik. A pitypang igazi túlélő, szinte bárhol gyökeret ereszt, és magjai a széllel messzire repülnek, a parányi gombaspórákból terebélyes föld alatti háló nő, a termőtestekből pedig milliónyi spóra kel útra. A majomkenyérfa életciklusa több ezer évig is tarthat.
A zivatarok jönnek-mennek, és egy óra alatt elvonulnak. A földi létet a nappalok és éjszakák és az évszakok váltakozása határozza meg. A víz örök körforgásban járja útját óceántól óceánig égen-földön át. A vulkánok kitörnek, szunnyadnak, majd kialszanak, de másutt új vulkánok születnek. A föld kincsei sok millió év alatt születnek a mélyben. A napsugár a születésétől 170 ezer év, 8 perc, 20 másodperc alatt ér a szemünk elé. A Hold ciklusa 29,53 napig tart. Az üstökös útja 1000 évig is elhúzódhat. A Föld élete 4,6 milliárd éve kezdődött.
A kertészkedés csodás családi móka és az egyik legjobb módja a természettel történő testközeli ismerkedésnek. Ez a két remek könyv a kerttervezés, kertépítés, a növényekről és a kertben élő állatokról történő gondoskodás kisokosai. Nem csak a gyerekeknek, de nekünk, felnőtteknek is bőven mutatnak újat a témában.
Megyeri Annamária: A mi kertünk – Hogyan alakítsunk ki egy kertet egy év alatt (Cerkabella Kiadó)
Egy kert a világ legjobb helye lehet: felüdülés, menedék, éléskamra vagy éppen játszótér. De legjobb, ha mindez egyszerre!
Van kerted, de nem igazán olyan, amilyet szeretnél? Még csak ábrándozol egy kertről, milyen lenne?
Megyeri Annamária kerttervező és illusztrátor könyve mindenkinek szól, teljesen kezdőknek is.
Gyerekeknek mesét, felnőtteknek remek ötleteket, érthető, okos, könnyen megvalósítható gyakorlati fogásokat kínál, hogy a kert, amit létrehozunk, álmaink kertje lehessen!
Kertészeti öröknaptárral és a legfontosabb kerti szerszámok listájával.
Livi Gosling: Első kertem (HVG Kiadó)
Ültess magot, öntözd meg, és figyeld, ahogy nő! Hamarosan gyakorlott kertész leszel!
Akár jókora területed van, akár csak egy aprócska virágcsereped, most megtanulhatsz magról növényt nevelni és gondoskodni a palántákról. A növények jókedvre derítenek, ráadásul zöldebb és szebb lesz általuk a környezeted.
Láss is hozzá: túrj bele a földbe, és alakítsd ki a saját kertedet!
5 éves kortól ajánljuk
Mechler Anna Virágtündérek titkai-sorozata a tökéletes példája annak, hogyan lehet a mesékkel kicsalogatni a természetbe a családokat. A különböző gyógynövényeket és az őket védelmező tündéreket középpontba állító könyvek jótékony hatása tagadhatatlan. A Neveljünk olvasókat! - csoport tagjai által folyamatosan érkező ajánlások alapján a gyerekek nem csak jól szórakoznak a meséket hallgatva vagy a csodás illusztrációkat nézegetve de nagyon sok hasznos isnformációt tanulnak meg a gyógynövényekről és a környezettudatos életről.
Olina és a varázsszirmok – Virágtündérek titkai-sorozat 1. rész (Manó Könyvek)
A Tündérpalotában virágvarázslat zajlik. Akinek kiszínesedik a ruhája, az egy gyógynövény segítője lesz. Vajon kit ér ez a szerencse? Ki lesz az orbáncfű gondozója? Milyen feladatok várnak rá? Olina, a félszeg tündérlány kapja az új feladatot: az orbáncfű őrzője és segítője lesz. Ahogy ismerkedik a növénnyel, egyre ügyesebbé válik, és sok új dolgot tanul meg a gyógynövények titkos világáról. Vajon hogyan lehet szembeszállni a kártevőkkel? Mire jók az illatlabdák? Lehet-e barátságot kötni az emberekkel?
A kötetből mindez kiderül, és a bűbájos mese mellett sok érdekes információt is megtudhatunk a gyógynövények világáról.
A sorozat többi részéről is találtok fényképes ajánlókat az Égigérő facebook és Insta oldalán.
Nem is gondolná az ember, mennyi gyereket nyűgöznek le a gombák. Amikor a HVG Könyvek tavaly év vége felé megjelent ezzel a könyvvel, a csoportban óriási volt az öröm. Nem véletlenül. A téma is remek, no de a kivitelezés... a címre kattintva mutatok képeket.
Lynne Boddy: A gombák titokzatos birodalma (HVG Kiadó)
A gombák lenyűgöző világa felfedezésre vár. Ismerd meg a Föld legváltozatosabb élőlényeit!
A gombák a természet körforgásának alapvető szereplői. Mindenhol jelen vannak – az erdők talajában, a levegőben sodródva vagy épp más élőlények belsejében.
Tudd meg, milyen gombafajták léteznek, miképp változtathatják meg az állatok viselkedését, és hogy mi az a boszorkánykör!
A Sziget Kiadó Természetkalauz gyerekeknek-sorozata és egyéb ismeretterjesztői azok a könyvek, melyketet érdemes bedobni a hátizsákba, ha kirándulni indultok. A gyerekes lét egyik legnagyobb előnye, hogy a gyerekekkel együtt tanulhatunk. Ha valaki nem végzett természettudós és nem tud megnevezni minden fűt, fát vagy bogarat, a leghasznosabb közösen kutatni a kicsikkel ha ismeretlen élőlénybe botlunk.
Vallomás: a fák rajongója vagyok. Ha tehetem, naponta legalább egy órát erdőben töltök és amikor a gyermek még nem kamaszodott, ő is hasonlóan nagy barátja volt a fáramászásra alkalmas példányoknak.
A következő két könyvből az egyiket (Psszt! Az elsőt. :D) közösen tudjátok forgatni a gyerekekkel, a másikat érdemes ügyesen, önállóan elolvasnotok, kedves szülőtársak, hogy ha erdőben jártok a gyermek legnagyobb csodálatára nagyon okosakat tudjatok mondani az átlagos emberek szemének láthatatlan jelenségekről, melyek a fák környékén megfigyelhetőek. Mert bizony a fák csodás, izgalmas lények, kiknek élete rengeteg titkot rejt.
Peter Wohlleben: Érted a fák beszédét? - Kalandozások az erdőben (Kolibri Kiadó)
Mit gondolsz, vajon a fák is alszanak éjszaka? Hallottál már az erdő internetéről? Szerinted a szajkó vagy a mókus jegyzi meg jobban, hová rejtette a téli tartalékait?
Ha kíváncsi vagy minderre, és szeretnél még több elképesztő dolgot megtudni a fákról és az erdő lakóiról, tarts velünk ezen a felfedezőúton!
Fény derül az erdőlakók titkaira, megismerheted a szokásaikat és mindazokat a trükköket is, amelyeket a túlélés érdekében alkalmaznak.
Peter Wohlleben erdész, aki több mint 20 éve vezet családi és iskolai túrákat az erdőben. Gyerekeknek írt művében lenyűgöző megfigyeléseiről és kutatásairól mesél a kisebbek számára is érthető nyelven. Egyedülálló ismeretterjesztő könyvét számos kvíz és játékos feladat teszi még szórakoztatóbbá.
Peter Wohlleben: A fák titkos élete – Mit éreznek, hogyan kommunikálnak? Egy rejtett világ felfedezése (Park Kiadó)
Az erdő a csönd, az érintetlen természet, a mese és a titkok birodalma. Egy hely, ahol bármi megtörténhet. Peter Wohlleben, a neves német erdész a fák titkos életébe enged betekintést, és meglepő dolgokat tár fel. Mert az erdőben ámulatba ejtő dolgok történnek: a fák beszélgetnek egymással. Nemcsak utódaikról gondoskodnak odaadóan, de idős és beteg szomszédaikat is ápolják. A fák éreznek és emlékeznek. Hihetetlen? Pedig igaz!
Peter Wohlleben fényt visz az erdő sűrűjébe, és bepillantást enged egy titokzatos világba. A fák eddig nem is sejtett képességeiről írott lebilincselő tudományos esszéiben a legújabb felfedezéseket éppúgy figyelembe veszi, mint saját tapasztalatait és érzéseit. És az olvasó nem győz álmélkodni a természet csodáin.
A HVG Kiadó Legyél te is...-sorozata óriás kedvencünk volt. A lányom mindig nagyon szeretett tevékenyen természetet kutatni. És nem csak a szabadban volt kis természettudós, a panellakás mindig remek menedéke volt az utcán talált rovaroknak, sérült madaraknak, rágcsálóknak, sokszor igen fura szerzeteknek és az élőlények mellett hatalmas szerelem volt a kőzetek, ásványok világa is. Ezek a könyvek pedig ideálisak az ilyen érdeklődésű kisiskolásoknak, hiszen telis-tele vannak remek, családilag megvalósítható ötlettel, szerkezettel, melyekkel igen alaposan meg tudjuk figyelni a természet kisebb és nagyobb csodáit.