Karácsonyi gyerekkönyves hetünk 4. bejegyzésében a karacsonyimesekonyvek.hu és a talaldki.hu gyerekkönyves webáruházak tulajdonosát, Szendrey Orsolyát kértem meg, mutassa meg nekünk családja kedvenc ünnepi könyveit.
Marék Veronika: Kippkopp karácsonya
Nálunk ez volt az a könyv, amit mindhárom gyerkőccel éveken át elővettünk karácsony környékén és sokszor évközben is, amikor a Kippkopp könyveket egyenként végig kellett olvasni. Ha még valaki nem ismerné: a karácsonyfa csillaga meséli el Kippkoppnak mi is az a Karácsony „a réges-régi történetet egy csodálatos gyermek születéséről”, de magát a történetet nem írja le, így azt az olvasó saját maga mesélheti el hite, meggyőződése, szája íze szerint.
Kippkopp meglesi a várost, mert hallotta a cinkétől, hogy ott a lakásokban karácsonyfa is van télen. A segítőkész karácsonyfa dísz mindent elmutogat Kippkoppnak és aztán egy csilingelő hang után egészen különös dolgok történnek. Olyan különösek, hogy végül a kis cinke és Kippkopp is karácsonyozik az erdőben.
Ajánlott korosztály: 2+
Julia Donaldson: Bot Benő
Mire ez a könyv megjelent mi már kinőttünk a keménylapos könyvek világából ennek ellenére többször szívesen olvastuk és azóta is másképp nézünk minden botra. Jópofa mese egy bot apuka viszontagságairól rímekbe szedve. Ő csak futni indult egy tavaszi reggelen, de kalandosabban alakul a futás, mint gondolta és mindaz sorban megtörténik vele, ami csak egy bottal megtörténhet. Végül Télapó menti meg és viszi haza karácsony estére a családjához. Apukák, akik hajszolt mindennapjaikat élik, könnyen azonosulhatnak Bot Benővel, aki a zord kinti világban küzd, hogy végül hazakeveredhessen szerető családjához.
Bot Benő egy bot-apuka vicces és megható története: szegény Bot Benő csak futni indult, de folyton bajba keveredik: hol egy kutyának dobálják, hol zászlórúdnak használják homokvárhoz, hol meg pecabotnak. Senki nem érti, hogy ő nem egy egyszerű bot, hanem Bot Benő, komoly háromgyerekes családfő, akinek haza kell jutnia. Még szerencse, hogy előbb Benő menti meg a Mikulást, majd a Mikulás őt - azzal, hogy hazaviszi a gyerekeinek, akiknek a visszakapott apuka a legeslegjobb karácsonyi ajándék!
Ajánlott korosztály: 2+
Thierry Chapeau: Fenyőlegenda
Ez a kis könyv egy elzászi legenda nyomán megírt szívmelengető mese, amiből „kiderül” miért örökzöldek a fenyők. A történet több mesegyűjteményben is szerepel pl. a Tony Ross-féle: A karácsony nagykönyvében is. Azért is különösen tetszik nekünk, mert papírszínház változat is készült belőle, ahol a méret miatt különösen lenyűgözőek Thierry Chapeau illusztrációi.
Mese egy sebesült madárról a dermesztően hideg téli erdőben, ahol hasztalan keres menedéket magának. A kétségbeesett kis állat csak a fenyőfa segítségére számíthat.
Ajánlott korosztály: 5+
Irmgard Kramer: Oroszlán a karácsonyfa alatt
Tavaly az akkor 8 évessel olvastuk és szerettük meg ezt a könyvet. Napjainkban játszódó történet így a gyerekek is könnyen belehelyezkedhetnek. Persze a mesei elem is megtalálható a történetben, hiszen egy plüss oroszlán életre kel: ha karácsonyig talál valakit, aki megszereti, akkor nem kell visszaváltoznia élettelen játékká. A kisoroszlánnak nagyon nincs egyszerű dolga, mert egy mogorva, jobb napokat látott rockernél köt ki. Kalandjaik 24 fejezeten át zajlanak így adventi időszakban visszaszámlálós mesének is tökéletes, már ha időben beszerezzük és kibírjuk, hogy naponta tényleg csak egy fejezetet olvassunk el.
December elsején, pontban éjfélkor a Mindenféle Csecsebecse Boltjában egy kis plüssoroszlán mászik elő egy ládából, és 24 napja van rá, hogy találjon valakit, aki megszereti – mert akkor örökké életben maradhat!
Ricsi, a mogorva rockzenész veszi meg a plüssállatkát, és a kisoroszlán mindent megtesz azért, hogy megnyerje a szívét, azonban ez egyáltalán nem olyan egyszerű, és a karácsony vészesen közeleg.
Egy egészen különleges karácsonyi történet 24 fejezetben, az egész családnak.
Ajánlott korosztály: 7+
J.R.R. Tolkien: Karácsonyi levelek
Ebben a könyvben Tolkien saját gyerekeinek küldött leveleit találjuk meg, amit „Karácsony Apóként” írt az északi sarkról, az ottani eseményekről, segítőjéről, Jegesmedvéről, koboldokról, törpékről, jóról és rosszról, évről-évre bonyolítva a történetet. A könyvben megtalálhatók az eredeti levelek képei is, igazán különleges kötet. Tolkien az első levelet 1920-ban írta, mikor az első gyermeke 3 éves volt és ezt utána minden évben megtette addig, míg a negyedik gyermeke is el nem érte a kamaszkort. Az utolsó levél 1943-ban „érkezett” a gyerekekhez, ezekben az utolsó levelekben említésre kerül a háború. Inkább nagyobb gyerekeknek ajánljuk.
Ajánlott korosztály: 8+
J. R. R. Tolkien gyermekei nem csupán az ajándékok miatt várták Karácsony apót: ők ugyanis minden évben képekkel illusztrált levelet is kaptak tőle! Mesélt nekik a házáról, a barátairól és arról, mi történik az Északi-sarkon. Az első levél 1920-ban érkezett, és jöttek húsz éven át, minden egyes karácsonykor. A havas borítékot – amelyen persze északi-sarki postabélyegző díszelgett – néha a házban találták meg a Karácsony apó látogatásai utáni reggelen, máskor a postás hozta. Ebben a könyvben bemutatjuk Karácsony apó reszketeg kézírását, és szinte valamennyi képet, amelyeket a levelekhez mellékelt, csakúgy, mint az ábécét, amelyet Jegesmedve szerkesztett a barlangokban látott koboldrajzok alapján, amikor eltévedt; és az a levél sem marad ki, amelyet ezzel a különleges írással küldött a gyerekeknek.
Még több karácsonyi gyerekkönyvet keresel? Évek óta folyamatosan gyűjtjük neked a legjobbakat!
Kép: Photo by Caroline Hernandez on Unsplash