Karácsonyi gyerekkönyv-mustránk 2. részében a Pagony kiadó két idei újdonságát nézzük meg kissé alaposabban. Harcos Bálint és Agócs Írisz A medve, aki a karácsonyfában lakott és Wéber Anikó és Keszeg Ágnes Hanga régi karácsonyai című képeskönyveit Dányi Hajnalka mutatja be nekünk. Hajni a Fehérvári Pagony lelkes, gyerekkönyv-rajongó munkatársa, akivel a "Neveljünk olvasókat!" csoport kapcsán sikerült megismerkednem. Lelkesedését bizonyítandó annyit még elmesélek, hogy nem tudok úgy ráírni könyves kérdésekben, hogy ne éppen "egy könyvben legyen". Így nem is volt kérdés, kitől kérjek segítséget, amikor csapatot verbuváltam a karácsonyi ajánlók elkészítéséhez. Ezúton is köszönet a segítségért, Hajni!
Harcos Bálint, Agócs Írisz: A medve, aki a karácsonyfában lakott
Liza és apu karácsonyfát vásárolnak.
Liza kiválaszt egy JÓ nagyot.
Apu hazacipeli.
JÓ nehéz!
Liza és apu feldíszítik a fát.
De NAGYON furcsa hangok jönnek a fa belsejéből…
Mi lehet ez?
A titokra karácsony estéjén fény derül…
Nem titkolom: Harcos Bálint és Agócs Írisz mesekönyve, A medve, aki a karácsonyfán lakott, engem egyszerűen elvarázsolt. Szívmelengetően kedves, humoros, ötletes és mosolyt fakasztó.
Ha kicsit szeretném palástolni a részre hajlásom, akkor így szedném pontokba, hogy miért tartom jónak a könyvet.
- A karácsony a csodáról szól. Liza (mint a legtöbb kisgyerek) nagyon szeretne egy igazi állatot kapni. De apukája szerint a kutyához kicsi a lakásuk, a cica hullajtja a szőrét, a hörcsög mindent megrág, a papagáj hangos, a teknősre pedig biztosan rálépnének. Liza titokban azért reménykedik. És a karácsony a csodáról szól!
- Ebben a mesében nincsenek angyalok, nincsen Jézuska és Mikulás sem. Az ünnepre minden család másként készülődik. Liza részese a karácsony körüli teendőknek: együtt választanak fát, amit közösen díszítenek fel. Az ő hagyományuk a közös ünnepre hangolódás, az együtt megélt pillanatok fontossága.
- Olyan ez a mesekönyv, mint egy diafilm vagy rajzfilm: kép és szöveg együtt dolgozik, szinte azonos arányban. Agócs Írisz illusztrációi végtelenül bájosak, kedvesek, a kisebbeknek böngészőként, képkeresőként is működnek.l bájosak, kedvesek, s, az együtt megélt pillanatok fontossága.enek fel., a nagyobbak viszont élvezni tudják a mese fordulatait, humorát.
Helyes a történet és imádni valóak a rajzok. Bűbáj a kötet!
Cím: A medve, aki a karácsonyfában lakott
Szerző: Harcos Bálint
Illusztrátor: Agócs Írisz
Kiadó: Pagony Kiadó
Év: 2020
Oldalszám: 40
Korosztály: 3+
Wéber Anikó, Keszeg Ágnes: Hanga régi karácsonyai
Wéber Anikó oldalán olvastam, a Hanga régi karácsonyai című mesekönyvének megjelenése kapcsán, hogy szerette volna azt megmutatni, mi mindent adhat nekünk a karácsony. Meghittséget, szeretetet, az együttlét örömét, az ajándékozás csodáját, amikor megérezzük, hogy adni talán még jobb is, mint kapni. Ünnepet, a szó legszebb, legtisztább értelmében.
Azt gondolom, sikerült neki!
Hanga egy légies, kis hópehely, ezüstcsillagos szoknyában, aki karácsony közeledtével lehull az égből, és bekukkant az emberek ablakán, hogy megtudja mi is az a karácsony. Wéber Anikó varázslatos karácsonyi mesegyűjteményének a kerettörténete ez, amelyben elrepít bennünket a 19. századi karácsonyokhoz, és elmeséli miként ünnepeltek régen. A hópihe kalandjain keresztül láthatjuk a császári család, a főúri, polgári családok ünnepi szokásait, majd eljutunk egy apró, hóval borított kicsiny faluba, ahol a betlehemező gyerekeket kísérve ismerhetjük meg a karácsonyi népszokásokat, hiedelmeket.
Hanga minden történetben barátságot köt egy-egy gyermekkel (ha egy hópihe leszáll egy gyermek tenyerére, látható és hallható lesz számára) Mária Valéria főhercegnővel, Andrássy Ducival és az intézőjük kisfiával, Szendrey Júlia kislányával, a betlehemező Jancsival és Borkával is. Velük tanulja meg, hogy a karácsonyi hagyományokon túl, mi fontos még az ünnepben, mitől lesz az bensőséges, örömteli, hogyan költözhet simogató melegség a szívekbe. Hanga nemcsak szemlélője, hanem aktív részese is történeteknek, az ünnepnek: Mária Valériának segít az ajándéka eljuttatásában, kitalálja, miként tudja ő is megajándékozni a beteg Lacit, segít Ilonának egy különleges meglepetés kigondolásában az anyukájának, az angyalszárnyfehér hópelyhek táncának csodáját mutatja meg Jancsinak, Borkának pedig a történetmesélés összekapcsoló erejét és a barátságát adja. Hanga megérti, hogy mindegy melyik korba érkezik, a 19. századba vagy napjainkba, a karácsony, az ünnep üzenete nem változik: a közösen, egymásra figyeléssel töltött idő a csoda, az „a meleg, ami simogat”.
Wéber Anikónak sikerült tökéletes egyensúlyt teremtenie a mese csodája és az ismeretátadás között. Szárnyal velünk a történet és észrevétlenül kapunk számtalan információt a régmúlt korok karácsonyi hagyományairól, ajándékozási szokásáról, öltözködéséről, társadalmi viszonyairól.
Keszeg Ágnes nosztalgikus hangulatú és korhű illusztrációi teljessé teszik a kötetet. A belső borító finom, kézműves üvegdíszei a gyerekkoromba repítettek vissza: amikor ámulva csak nézni mertük ezeket a leheletfinom, törékeny díszeket a fenyőfán…
Szeretem a kötet méretét: jó kézbe fogni, tartani, olvasni belőle. Jó az illusztrációk nagysága, böngészésre, nézegetésre hívogatnak. Ünnepi a borító a matt és a fényes felület kombinálásával. És igazi, régi nyomdafesték illata, „jókönyv-szaga” van a mesekönyvnek.
Nagyon kedves, nagyon szerethető, igényes mesekönyv, a történeteiben a meghitt készülődés, a közös ünnepvárás csodája lapul.
Cím: Hanga régi karácsonyai
Szerző: Wéber Anikó
Illusztrátor: Keszeg Ágnes
Kiadó: Pagony Kiadó
Év: 2020
Oldaszám: 88
Korosztály: 6+
Még több karácsonyi gyerekkönyvet keresel? Évek óta folyamatosan gyűjtjük neked a legjobbakat!