Az idei Égigérős karácsonyi őrületet egy speciális könyvajánlóval kezdjük. Kedvenc gyerekkönyv-kereskedőimet kértem meg, hogy mutassák meg Nekünk azt a könyvet, ami az idei kínálatból számukra ill. kicsiny vállalkozásuk csapata számára a "legesleg" ünnepi könyv.
Az Égigérőn és a Neveljünk olvasókat! csoportban végzett munka során az egyik legnagyobb örömöm, hogy csodás, a gyermekkönyvekért megszállottan rajongó embereket ismerhetek meg. A mai cikkben véleményüket megosztó, nagy könyvkereskedelmi láncoktól, kiadóktól független, piciny kis könyves birodalmukat építgető, szépítgető emberek munkáját évek óta óriás csodálattal figyelem. Bár az elmúlt év/évek nehézségei, a lezárások keményen érintették kis vállalkozásaikat, de az őket rajongásig szerető vevők kitartása, hűsége csodát tett és segített nekik túlélni. A rajongás pedig nem véletlen. Bár igen szűkre szabtam nekik a kereteket, amelyben most 1-1 könyvről tudnak nektek mesélni, de talán ebből a pár mondatból is látszik, mi teszi különlegessé őket a mai magyar könyvkereskedelemben. Ha "kicsikhez" térsz be mesélni-, olvasni valót venni, biztos lehetsz benne, segítséget kapsz a választáshoz. Tudni fogják ha egy könyvre nyomtatott életkori ajánlás nem stimmel és erre figyelmeztetnek. El tudják neked mesélni, mit szóltak a könyvhöz más vevők vagy éppen a saját családjuk. Úgy tudnak veled együtt rajongani egy jó szerzőért, illusztrátorért, sorozatért, mint senki más. Szólnak, ha egy könyvcím erősen elspoilerezi a történet végét és figyelmeztetnek, ha önállóan még nem olvasónak meséled el, érdemes új címet kitalálni...
Munkálkodjanak online vagy offline, mesés munkájukat értetek és a gyerekeitekért végzik. A karácsonyi nagy készülődés, vásárlás közepette ne felejtkezzetek el róluk, forduljatok hozzájuk bizalommal! Támogassuk őket, vigyázzunk rájuk! Értékesek. 💛
Lássuk, melyik 6 karácsonyi könyv lett idén a befutó kedvenc gyerekkönyveseimnél!
Sven Nordqvist: Pettson karácsonya (General Press Kiadó)
a Róka úr és Kompánia gyerekkönyvesbolt és antikváriumból, Borbíró Andi ajánlásával
Róka úrék karácsonyi választása nem egy friss megjelenésre esett, a Pettson és Findusz mesék nagyon sokunknál jó néhány éve ott sorakoznak a kedvenc könyvek között. Mégis, olyannyira kedves könyvről van szó, és olyannyira meglepően sokan vannak azok is, akik még nem ismerik a csodabogár öreg Pettson és kotnyeles kismacskája, Findusz kalandjait, hogy vétek lenne kihagyni egy karácsonyi válogatásból. A Pettson karácsonya olyan, mint a sorozat többi része: bájos, humoros, mozgalmas és megható. Finduszról tudvalevő, hogy születésnapból is háromra van igénye egy évre, képzelhetitek hát, mennyire várja a Karácsonyt. Csakhogy épp amikor végre hozzá tudnának fogni a készülődéshez, Pettsont baleset éri. Dehát sérült lábbal nem lehet bevásárolni, fenyőfát hozni, sütni-főzni! Úgy tűnik, a karácsonyi hangulatnak annyi: vacsorára répa lesz, karácsonyfáról szó sem lehet, a tűzifa sem lesz elég. A kicsi kandúr elkeseredettsége határtalan, és noha Pettsonnak persze most is van egy-két mentőötlete, borúsnak ígérkezik az idei ünnep. Még szerencse, hogy mindig kiderülhet, egy bogaras öregúrnak is sok barátja van…
A történet egyszerűségében szívmelengető, pontosan az az üzenet, amire Karácsonykor vágyunk. Amitől feledhetetlen könyv ez, az azonban mégiscsak az az utánozhatatlan, finom Nordqvist-humor és a kicsi svéd tanyát belengő bensőséges otthonosság, ami átszövi a szöveget és a rajzokat egyaránt.Ahogy minden Pettson és Findusz, ez is egy összebújva nézegetős könyv, ahol kuncogva kell meg-megállni, hogy kiélvezzünk minden apró fricskát, megtaláljunk minden apró geget (a mukla-keresés önálló párhuzamos program!), és belefeledkezzünk ebbe a végtelenül meghitt világba. A könyv záróképe, amelyen Pettson üldögél a tűz mellett, ölében a szundikáló, boldog kismacskával, számomra minden karácsonyi képek egyik legkedvesebbike.
Ezt a meghittséget kívánom mindannyiunknak Karácsonyra!
Harcos Bálint - Agócs Írisz: A medve, aki a karácsonyfában lakott (Pagony Kiadó)
Gombos Kata, a biatorbágyi Kisgombos Könyvesbolt tulajdonosának ajánlásával
Az ünnepi kínálat impozáns méretű karácsonyi albumai mellett találunk egy könnyű, kicsi zöld könyvet is, Harcos Bálinttól és Agócs Írisztől, mely nekem az egyik személyes kedvencem. Akkora épp, mint egy kitárt ujjú, meleg apakéz, amelybe olyan jólesően bele tud simulni egy kicsi gyerekpracli. Pont annyi humor, sztori, meglepetés és ünnepélyesség fér el benne, amennyi a karácsonyi készülődés közben a fotelbe roskadva egy szusszanásnyi szünethez és a jókedv felpumpálásához szükséges. Hiszen oly jót mulathatunk, amikor magunkra ismerünk a könyvben megjelenő vágyakozós, alkudozós, cipekedős, rohanós, és bizony igencsak vicces helyzetekben, melyekben Lizát és apukáját látjuk. A jellegzetes karácsonyi színekkel, sok zölddel, pirossal megrajzolt képek apró részleteiben elmerülni kimondottan üdítő szórakozás, az Íriszesen zseniális, grafikus poénok keresgéléséről nem is beszélve.
Liza egy élő, eleven állatot szeretne kapni ajándékba, de egyik szokványos háziállat sem passzol a háztartásba. A kifogások unalomig ismertek: méret, szőrhullatás, kártevés, zaj... Ez a kívánsága tehát nem valószínű, hogy teljesülni fog, ám a karácsonyfát ő választhatja ki, csakis ő. Csudahelyesen fontoskodik miközben a hatalmas fenyő apa hátán hazakerül, majd együtt feldíszítik. Ám a terebélyes tűlevelű igen különösen viselkedik: nyög, nevetgél, mocorog és aúzik, amivel vicces félreértések sorozatát indítja el a családtagok közt. A titokra csak az ünnep estéjén derül fény: a fában egy nagy barna, erdei medve lakik.
Őszintén szólva sokáig morogtam, hogy a tökéletesen építkező, csattanóra kihegyezett történet poénját miért leplezi le előre a könyv címe és a borítókép, nekem sokkal jobban tetszene, ha valódi meglepetés érne a mese végén. De megbékéltem vele, mert a karácsonyfából illendő kalapemeléssel és udvarias „jó estét kívánok”-kal kilépő medve így is nagy élményt okoz bohókás karakterével. (Azért halkan megjegyzem: én olvasni nem tudó gyereknek saját gyártású címmel olvasnám fel...)
A lényeg amúgy is inkább az, hogy e sok játékos esemény közben oly kellemesen terül ránk az ünnepi hangulat puha meleg takarója, hogy a lábujjunk hegyét sem szeretnénk kidugni alóla...
Boldizsár Ildikó - Farkasházi Réka: Igazi karácsony (Kolibri Kiadó)
a székesfehérvári A könyves már vártalak csapatának ajánlásával
A karácsonyváráshoz, az ünnepi készülődéshez nemcsak a mese, a mesélés, hanem a karácsonyi muzsika is hozzátartozik. Boldizsár Ildikó - Farkasházi Réka és a Tintanyúl mesés-zenés kötetét, az Igazi karácsonyt szeretnénk ajánlani nektek A könyves Már Vártalak csapatával.
A mesét és hangjátékot is tartalmazó képeskönyv azt kutatja, miből fakad az ünnep, a karácsony valódi varázsa.
Boldizsár Ildikó varázslatos meséje egy különleges kislányról szól, akinek két igazgyöngy fénylik a szeme helyén. A Gyöngyszemű Lány nem a szeme segítségével ismeri meg az őt körülvevő világot: ízek, illatok, hangok veszik körül, amelyek segítségével pontosan tudja, hogy az épp sarjadó fű olyan, mint a savanyú alma. Egy dolgot azonban képtelen megismerni és érteni, a karácsony varázsát. Elszántan kutatja ennek a különleges napnak a titkát, mígnem rájön, hogy az ünnep valója nemcsak számára, hanem mindenki másnak is láthatatlan, hiszen azt a szívünkben kell keresni, belőlünk fakad, a szív muzsikájából.
Szimonidész Hajnalka illusztrátor csodálatos, lenyűgöző rajzai ámulatba ejtő képeskönyvé teszik a kötetet. Szemet gyönyörködtetőek a képei, amelyeket nem lehet gyorsan továbblapozni, hanem rá kell csodálkozni színeikre, részleteikre.
A mesekönyvhöz tartozó hangjáték egy családi mézeskalácssütés előkészületeihez repít minket, ahol az asztal körül tüsténkedő gyerekek karácsonyi kívánságai egymásra licitálnak.A családi történetet a Tintanyúl zenekar vidám és meghitt dalai tagolják. Igazi fülbemászó karácsonyi muzsika! Farkasházi Réka tolmácsolásában elhangzik a Gyöngyszemű Lány meséje is, végül a karácsony elhozza a maga csodáját, együtt ünnepelhet a teljes család.
Valódi, ünnepi gyöngyszem ez a kötet, amit öröm többször is elővenni az adventi készülődés, ráhangolódás időszakában.5 éves kortól ajánljuk.
Dawn Casey: Mesék télre - Történetek a világ minden tájáról (Móra Kiadó)
Szendrey Orsolya, a talaldki.hu és a karacsonyimesekonyvek.hu gyerekkönyves webáruházak tulajdonosának ajánlásával
Dawn Casey Mesék télre című mesegyűjteménye 18 téli mesét vonultat fel a világ minden tájáról. Közülük egy pár kifejezetten karácsonyi történet, de a többi is mind a téli időszakról szól. Találunk közöttük jól ismert klasszikus meséket, mint például a Diótörőt,
A Hókirálynőt vagy a kisebbeknek szóló A kesztyű címűt, de kevésbé ismerteket is, mint amilyen a mikulásvirág legendáját elmesélő mexikói, vagy az ezüsttobozokról szóló német mese. Szerepelnek a kötetben ismert mesék kevésbé ismert változatai is, mint amilyen a francia, szilveszterkor játszódó A Fekete macska című, ami a Brémai muzsikusok rablók nélküli, kedves változata, így kicsiknek is bátran olvasható. Ennek a korosztálynak szólhat még a már említett A kesztyű című ukrán népmese, és A nyuszi ajándéka című kínai láncmese is, aminek egy változata már ismerős lehet a Visszajött a répa papírszínház meséből vagy Bob Hartman Állatos mesélőkönyvéből is.A köteten 3+-os jelölés szerepel, de ezen a három mesén kívül, a többi mind tartalma, mind hosszúsága miatt egyértelműen nagyobbaknak szól. Mint ahogy a szerző a bevezetőben is említi, a válogatást az egész családnak szánta.
Habár a kötetben szereplő jó pár mese már ismerős lehet más-más mesegyűjteményből, de a friss felfedeznivalók és a képek miatt mindenképp érdemes beszerezni. Ami igazán ragyogóvá teszi ezt a kötetet, azok Zanna Goldhawk csodaszép, színpompás illusztrációi. A könyvben szereplők közül megtalálunk egy párat az illusztrátor saját oldalán.
Gimesi Dóra - Maurice Maeterlinck: A kék madár (Cerkabella Kiadó)
Weszelovszky Éva, a szegedi Ákombákom gyerekkönyv- és játékbolt tulajdonosának ajánlásával
Gimesi Dóra Maurice Maeterlinck meséjét álmodja újra ebben a könyvben. Szenteste éjszakáján egy testvérpár indul útnak, hogy megtalálják a boldogság kék madarát, aki segíthet egy beteg kislányon. Varázslatos utazásuk során többek között járnak az Emlékezés országában, a Boldogságok házában, a Jövő birodalmában. Rengeteg kalandban van részük, mire sikerül teljesíteniük küldetésüket.
Több okból is szeretem ezt a könyvet. Egyrészt számos érzékeny témáról (elmúlásról, betegségről, háborúról) mesél úgy, hogy az egy kisiskolás korú gyermek számára is megnyugtató, elfogadható. Másrészt rendkívül jó gondolatébresztő. A történetet végig kíséri a nagy kérdés: mi is valójában a boldogság. Gimesi Dóri többféle lehetséges utat mutat meg nekünk, ám a kérdést nem válaszolja meg. Hagyja hogy az olvasó maga döntse el, mit is jelent számára a boldogság. És végül hadd emeljem ki a könyv fantasztikusan varázslatos hangulatát, mely Rofusz Kinga lenyűgöző illusztrációi tovább fokoznak.
Ez a könyv hangulatában, üzenetében tökéletesen illik az adventi várakozás időszakához.
J. K. Rowling: A karácsonyi malac (Animus Kiadó)
Lengyel Szilvia, a Kulturgyerek gyerekkönyvesbolt és webáruház tulajdonosának ajánlásával
Nem csak egy mese, sokkal több annál. Persze nem is J. K. Rowling írta volna, ha nem lenne hagymaként több réteg a karácsonyi malac alatt. Merthogy van benne válás, sokféle szeretet, gyűlölet, félelem, sőt rettegés. Persze ettől nem kell megriadni, épp annyira félelmetes, mint amikor Hófehérke torkán akad a mérgezett alma. Vagyis, annyira talán nem is. Rowling világa ismét egészen elképesztően képi – az fajta, amit nem akarok majd animációs filmben megnézni, mert olyan nagyon elégedett vagyok a saját fejembe belenőtt szereplőkkel.
A lényeget pedig még nem is írtam: hasonlóan izgalmas a történet, mint a Harry Potter kalandok. Kicsit kisebbeknek való, ezt a könyvet már egy 7-8 éves gyerek is hallhatja, sőt, odalesz érte. Mert ez egy nagyos gyerekmese. Épp ezért 7-107 évig ajánlom, ugyanis ha nem a gyerekemnek olvasnám fel, vagy valami eltévelygés miatt ő nem szeretné tovább hallgatni (na persze erről só sem lehet), akkor magam is végig olvasnám egyedül. Egészen pontosan egy ültő helyben kiolvasnám, annyira izgulok a 2/3-ánál járva.