Ha azt mondom, Évszakos böngésző, számtalan gyermeknek, anyukának és apukának egyszerre juthat eszébe, hogy Lóri papagáj már megint elveszett, hogy a város óvodája a Művelődési ház mellett épül, ahol tökfesztivált rendeznek. Esetleg felrémlik előttük a zöld kabátos János, aki gúnárral a hóna alatt sétálgat a városban a legnagyobb természetességgel.
Rotraut Susanne Berner megkerülhetetlen Évszakos böngészői, amelyek egy kisváros életét követik nyomon egy tejes éven át, a mesélő szülővé válásom egyik fontos állomása volt. Akkor sejtettem meg először, hogy egyszer eljön majd a Kánaán, s érkezni fognak hamarosan a gyermekkönyvek világából már számomra is őszintén élvezhető darabok hozzánk, amikor a Berner-böngészőket elkezdtük lapozni. Emellett ezek voltak az első olyan könyvek, amelyek segítettek nekem, a családi közös olvasásért felelős koordinátornak elindítani a gyermekeimet a történetalkotás mesterségének rögös útjain. Elég biztos alapokat kaptak, működik a dolog. A minap fürdés előtt a második osztályos nagylányom a nappaliban a celluxszal ragasztott saját gyártású könyve első fejezetén dolgozott (Bibi, a manólány kalandjai). A nagycsoportos leányzóm pedig a nappaliban a kissé véresebb témájú, szintén saját gyártású (tűzőgéppel összeerősített) könyve fölött könyökölt, amely A kiesett fog címet kapta.
A fantasztikus könyvek azonban gyakran egyeduralkodóvá válnak, nem szeretik, ha vetélytársak férkőznek a közelükbe. Így hát sok böngésző kerül arra a sanyarú sorsra, hogy az Évszakos böngészők mellett nem jut lélegzethez. A magyar felhozatalból számomra az abszolút etalon Pikler Éva Balatoni böngészője, de mindenkit arra bátorítanék, hogy adjon esélyt az összes magyar böngészőnek. Berner városán túl is vannak izgalmak. Például a mi fővárosunkban, Budapesten is, főként, ha egy vagonnyi kismajom szabadul el az utcákon. (Schmal Róza: Budapesti böngésző) Annak ellenére, hogy én a legkevésbé sem vagyok sportrajongó, nagy élvezettel forgattam a lányaimmal Kőszeghy Csilla Nagy sportböngészőjét, ők balettoztak és tornáztak belőle, de a tél beálltával a Karácsonyi böngésző is mindig kéznél van otthon.
A kerek erdő, esztendő című képeskönyv egy erdő és lakói egész éves életét mutatja be évszakról évszakra. Minden dupla oldalra került kétféle szövegdoboz, az egyikbe egy olyan verssel, amely a látottakat fogalmazza meg rímes formában. Így a vers olvasása közben már hozzá lehet fogni a keresgéléshez:
Makkal matekoz a mókus,/ És tanít geometriát.
S valóban, a fatönkiskolában érdeklődő szempárok figyelik a képen mókus tanítót, aki három makkra mutat. A másik szövegdoboz a Te is látod? címet viseli. Számomra ez volt a kötetben megjelenő egyik legszebb ötlet. Hiszen nem mackót, cinege fiókákat vagy pókhálót kerestet a böngészőzőkkel ez a szöveg, hanem (Fenyvesi Orsolya fordításának köszönhetően) ékes megfogalmazású mozzanatokat az egész oldalas képekről. Pl.: Te is látod, hogy „nyuszi mama árnyékba vonul”, hogy „egérmama gombaemelvényről dirigál”, hogy „gyémántcseppek ragyognak a pókhálón”? De meg kell még keresnünk azt is, ahogy „szelídgesztenyék sütésre várnak”, ahogy „egy vörös admirálislepke nektárt szürcsöl” és azt is, hogy „a pók selyemvarázslatot” sző. Olyan csodás szókincset vonultat fel ez a böngésző, amelyet néhány verses kötet is megirigyelhetne, s amelynek feltétlenül el kell hangoznia minden gyerekszobában.
3-4 dupla oldalnyi terjedelmet kap a tavasz, az ősz és a tél. A nyári élet bemutatása a leghosszabb, ekkor a legnagyobb a nyüzsgés, minden és mindenki ünnepli az életet az erdőben, minden csupa vidámság, szórakozás. Hol akadályversenyt tartanak az erdei állatok, hol közös nagy hűsítő pancsolást, pikniket, zsúrt. Az őszbe indulás előtt még egy varázslatos nyári éjszakával búcsúznak az állatok a szertelen vigalomtól egy csodás színházi előadással.
Ez a szépséges, gusztusos böngésző az álmából ébredő tavaszi erdővel nyit, ahova érkeznek nagy bőröndökkel a költöző madarak, ahol újra fészkek épülnek, odúk bővülnek. S a téli erdővel zárul az esztendő, ahol a hókabátba burkolózó benépesült vackok, barlangok őrzik az állatok hosszú csendes álmát.
Az utolsó négy oldalon az addigiakat összegző erdei tanösvényen lépkedhetünk még végig társasjátékszerűen. A korábban végigböngészett oldalakról kapunk kis mozaikdarabokat magyarázó, informatív szövegrészekkel. Sőt, emellett még az évszakokhoz kapcsolódó, ovisok, kisiskolások számára is érdekes játék- és foglalkoztató ötletek is megbújnak. Pl.
A pókhálók törékeny tüneményeknek tűnnek, ha nem vigyázol, egy mozdulattal tönkreteheted. Pedig a pókselyem erősebb az acélnál! Vigyél magaddal papírt, ceruzát, és másold le a művet. Közben ha lehet, ne zavard a mestert!
És ha már azt gondolnánk, ennyi jóság nem is férhet egy gyerekkönyvbe, a kiadó oldalán bóklászva megtaláljuk még a könyv öt versének megzenésített változatát letölthető formában, Kárász Eszter és Bata István feldogozásában.
A könyv végén Fenyvesi Orsolya fordító zárszavát olvashatjuk, amely méltó ehhez a böngészőhöz:
Gondoltál már arra, hogy verset olvasni […] egy picit olyan, mint a természetben járni, egy varázslatos erdőben kirándulni? Látod, hallod, gondolod az öreg fákat, trillázó madarakat, fényes bogarakat és lépteid, akár a verssorok, összecsendülnek lényeddel? Ha valami szépet látsz, szívmelengető gondolatod támad, s repes a szíved, az egész fénybe szőtt világ a te meghosszabbításod.
Cím: Kerek erdő, esztendő
Író: Rachel Piercey
Illusztrátor: Freya Hartas
Fordítás: Fenyvesi Orsolya
Kiadó: Babilon
Év: 2021
Oldalszám: 40
Korosztály: 2+